Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jiří Mánek: Chystaný zákon o Šumavě vyvede národní park z doby temna6.5.2013
„Na Šumavu přichází Doba jasných pravidel,“ říká Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Skončí zmatky, zkreslené výklady a chaos. Péče o lesy národního parku získá jasná pravidla. Ty už pak nikdo nebude moci svévolně a účelově změnit. Zákon také stanoví velikosti prvních zón, kde platí ta nejpřísnější předpisy ochrany přírody. „První zóna i rozsah bezzásahových území budou de facto největší za dvacet let fungování Národního parku Šumava. Zákon o Šumavě v žádném případě neotevře dveře developerům ani dřevařské lobby,“ uvádí Jiří Mánek v rozhovoru, jehož autorem je tiskové oddělení správy parku Šumava.
Vladimír Wagner: Kdo si opravdu zaslouží Ropáka roku?3.5.2013
Chytrá klimatická politika není o tom, dělat teď „něco“, ale dělat něco, co má smysl. Co má výsledky. Co je udržitelné a co nás v dlouhodobé perspektivě zbaví podstatného množství CO2. Aby bylo jasno: považuji globální oteplování za skutečný proces a nepochybuji, že je z převážné části opravdu způsobený člověkem. Problém je jinde: bojujeme s ním způsobem, který přináší velmi výrazná – a velmi předvídatelná –selhání. Záplava slunečních panelů a větrných elektráren rozesetých po celé Evropě nepřinesla žádný efekt. Vlastně jeden ano: zdražila elektřinu a zohyzdila krajinu. Bjørn Lomborg: „Špatný obchod s teplým vzduchem“ Jan Zeman: Exkurse na stavbě dálnice D829.4.2013
Sobotní Den otevřených dveří měl původně ušlechtilý účel: ukázat výsledky poctivé stavbařské práce. Tak tomu bylo před lety na „novém“ železničním spojení v Praze – Vítkovské tunely. Trpčí příchuť má den otevřených dveří v tunelech jihozápadní části vnějšího okruhu Prahy. Oba tunely jsou dnes, 19 měsíců od jejich zprovoznění, v opravě. O kvalitní stavbařskou práci určitě nešlo. Den otevřených dveří do kontroverzních tunelů pražské Blanky či nového úseku trasy metra A k Motolské nemocnici zavání odváděním pozornosti od hrubě chybných rozhodnutí vládců Prahy. Stavbaři za to ale nemohou.
Milan Šimoník: Reakce na článek "Miliardy za Temelín? Pro české firmy"17.4.2013
V článku zveřejněném dne 11. 4. 2013 "Miliardy za Temelín? Pro české firmy" jsou uvedeny zavádějící a nesmyslné informace. Zejména údaj 468 miliard korun které prý v důsledku stavby Temelína "natečou" do české ekonomiky je velmi manipulativní. Jedinou reálnou informací je že vláda jako dvoutřetinový vlastník ČEZu plánuje utratit 160-200 miliard korun za zatím nepotřebnou a pravděpodobně prodělečnou stavbu.
Vladimír Meliš a Miriam Melišová: Environmentálna výchova na vysokých školách na Slovensku15.4.2013
Ako sme už spomenuli v prvej časti nášho článku (Miriam Melišová: Environmentálna výchova vo vzdelávaní na Slovensku, pozn. redakce), spoločnosť sa musí stále viac venovať smerovaniu, ako detí a mládeže, tak aj dospelej populácie, k ochrane životného prostredia, k environmentálnej politike a bezpečnosti.
Otevřený dopis: Pochybnosti o stavbě nových jaderných bloků v Temelíně se v české vládě ujaly8.4.2013
Milý pane premiére Nečasi,
již dlouhou dobu Vám česká a rakouská antiatomová sdružení (Jihočeské matky, OIŽP, - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, Atomstopp_ atomkraftfrei leben, Freistadtské matky proti atomovému nebezpečí, Anti Atom Komitee) pravidelně zasílají dopisy, aby Vás upozornila na aspekty plánované „dostavby“ jaderné elektrárny Temelín. Miriam Melišová: Environmentálna výchova vo vzdelávaní na Slovensku3.4.2013
Dnešná spoločnosť, nielen deti a mládež, ale aj dospelá populácia, sa musí stále viac venovať otázke ochrany životného prostredia. V článku sa snažíme vysvetliť, prečo a ako je dôležité najmä školopovinnú mládež a študentov učiť o problémoch v prírode, o zásadách vedúcich k zlepšeniu a obnove životného prostredia. Chceme jednoznačne popísať potrebu a význam environmentálnej výchovy v osnovách najmä základných a stredných škôl. Približujeme dnešnú legislatívu Slovenska a náplň vyučovacích predmetov, ktoré obsahujúcich náuku o životnom prostredí. Ďalej poukazujeme aj na potrebu formovania a vzdelávania odborníkov v tejto oblasti. Hovoríme, aké je dôležité zahŕňať environmentálnu výchovu aj do osnov na našich univerzitách a vysokých školách.
Katka Pazderů: Fotovoltaika není důvodem pro nižší zemědělskou produkci2.4.2013
Ráda bych reagovala na článek Místo chleba panely. Solární elektrárny zabírají v ČR 4000 hektarů zemědělské půdy z produkce ČTK a kolegy Veleby.
Ivan Brezina a Pavel Vondráček: Jediné, co lidi znají, je pohádka o Červené Karkulce, říká vlkolog29.3.2013
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |