Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Pavla Skýbová a kol.: Otevřený dopis senátorům MSK ke změnám návrhu zákona o ovzduší6.3.2012
Vážená paní senátorko, vážený pane senátore,
dne 14. 3. 2012 budete v senátu projednávat ne zcela racionálně pozměněný návrh zákona o ovzduší, který navrhl poslanec Jan Bureš a který k našemu velkému zklamání podpořila většina poslanců. Jedná se o zrušení poplatků velkým znečišťovatelům za vypouštění vybraných znečišťujících látek. Moravskoslezský kraj patří vzhledem ke znečištění ovzduší mezi nejzatíženější regiony v České republice. V určitých lokalitách Moravskoslezského kraje jsou dlouhodobě a extrémně překračovány zákonné imisní limity znečištění a to zejména u jemných prachových částic PM10 a PM2,5, na které se váží zdraví nebezpečné látky. Jiří Nečas: Stromy a rozvoj železnice6.3.2012
Předloni na podzim začalo kácení krásných stromů v parku v centru Stuttgartu. Má tam vyrůst nové, "supermoderní" nádraží, které by bylo důležitým uzlem dálkové železniční dopravy. Skutečné potřeby města a city lidí jsou pro ty, kdo tuto stavbu prosadili a uskutečňují, vedlejší. Na prvním místě je vidina finančního zisku spolu s podílem na evropském dopravním trhu. Bude se cestovat rychleji. Ale za cenu oběti stromů.
: Rekultivace aneb Jak zlikvidovat biologickou rozmanitost5.3.2012
Zhruba před třemi lety vyšel v Ekolistu článek Jana Stejskala Rekultivace aneb Jak vyhodit miliardy. V rozsáhlém textu je velmi přesně popsáno, jakým způsobem se u nás obvykle rekultivují těžební prostory a proč je to z pohledu ochrany přírody špatně. Protentokrát snad postačí stručně shrnout základní fakta. Těžební prostory nabízejí přímo ideální možnosti pro ochranu ohrožených i běžnějších organismů. Především organismů vázaných na živinami chudá stanoviště, která nám z dnešní přehnojené krajiny setrvale mizejí. Pro řadu druhů se již jedná o stanoviště preferovaná, pro některé jde už dokonce o poslední šanci pro přežití na našem území.
Vladimír Wagner: Doplnění studie o dopadech překročení těžebních limitů1.3.2012
V minulých dnech vyšly a začínají být předmětem široké diskuze výsledky analýzy škod způsobených spálením uhlí nacházejícího se za současnými těžebními limity. Studie byla vypracována na základě zadání organizace Greenpeace Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. (Více informací ve zprávě Unikátní studie: Spálení uhlí za limity by přineslo škody za bilion" - pozn. redakce)
Martin Hájek: Poplatky za škodliviny penalizují občany, ne teplárenství28.2.2012
Vážený pane Mirovský,
z Vašeho rádoby vtipného děkovného dopisu soudím, že byste především měl méně číst noviny a dívat se na televizi a více studovat fakta a danou problematiku, než se k ní rozhodnete veřejně vyjádřit. Obviňování z korupce bez důkazů také zrovna o zdravém charakteru nesvědčí, ale dnes je to moderní a dělá to leckdo, takže jen "plujete s proudem". Karel Dolejší: Jak dál po ropném zlomu? Aneb právo na vlastní, na ropě nezávislý příběh22.2.2012
Prominentní vědecký časopis Nature v lednu v článku Jamese Murraye (University of Washington) a Davida Kinga (University of Oxford) konstatoval, že světová produkce konvenční ropy je od roku 2005 relativně stabilní – ačkoliv průměrná cena roste přibližně o 15 % za rok – a kulminovala v roce 2008 na úrovni 75 milionů barelů denně; od té doby již dále neroste. Ekonomické potíže spojené se stagnující nabídkou budou nyní při omezování spotřeby fosilních paliv hrát větší roli než ochrana prostředí, konstatují Murray s Kingem. Už tedy nepůjde tolik o aktivity uvědomělých jednotlivců a ochranu klimatu jako o docela obyčejnou ekonomickou nutnost, tvrdí text, jenž nese poněkud matoucí název Climate policy: Oil's tipping point has passed(Klimatická politika: Za ropným bodem obratu).
Mojmír Štěrba: Regulace obnovitelných zdrojů – scénář S204020.2.2012
Při posuzování elektrizační soustavy se vychází ze zákona 180/2005 Sb O podpoře OZE. Podle zákona se vychází z povinnosti vykoupit jakékoliv množství energie OZE, z toho důvodu musí být odstavovány nebo aktivovány regulační bloky převážně uhelné.
Novela zákona 211/2011 §23 Sb nařizuje pro zdroje OZE nad 100 kW instalovat prostředky pro dispečerské řízení. V současné době není znám model, který by umožňoval zobrazit regulaci výkyvů v síti odpojováním nebo připojováním OZE. Předkládáme simulační model s možností regulace OZE s využitím právě uvedených prostředků pro dispečerské řízení OZE.
Jakub Kašpar: Tetřev hlušec, pták roku 2012, se do Krkonoš asi jen tak nevrátí16.2.2012
Česká společnost ornitologická každý rok zvolí jeden ptačí druh, aby se „honosil“ titulem Pták roku. Je to akce bohulibá (nebo možná spíš ptákůmlibá), neb ornitologové se volbou vždy snaží upozornit na druh, který je nějakým způsobem aktuálně významný – třeba akutním ohrožením. To je i letošní případ. Ptákem roku 2012 byl vyhlášen tetřev hlušec (Tetrao urogallus).
Miroslav Patrik: Rádio Jerevan o „dé osmička“14.2.2012
Odpověď předsedy Dětí Země Miroslava Patrika na článek redaktora Lidových novin Daniela Kaisera (LN, 24.01.2012) o právu angažovaných občanů se účastnit rozhodování úředníků o dálnici D8 přes České středohoří (i kdyby šlo o poslední stavební povolení), která vyšla 10. února 2012 v Lidových novinách.
Ondřej Mirovský: Děkovný dopis manažerů elektráren, tepláren a hutí parlamentu ČR14.2.2012
Vážení a milí zákonodárci a zákonodárkyně dolní komory parlamentu – tedy konkrétněji 18 hlasujících za ČSSD, 25 za ODS, 11 za TOP 09, 22 KSČM a též panu Škárkovi. Musíme se především upřímně přiznat, že jsme sice jako tradičně měli všichni velmi bohaté Vánoce, ale tento dodatečný dárek jsme skutečně nečekali. O to více si ceníme vaší pilné poslanecké práce, která dokázala ten bláznivý Chalupův návrh seříznout tím správný směrem. Vítáme též, že jako zákonodárci myslíte také a především na občany ČR - tedy i na nás, co tak usilovně zvyšujeme ukazatele HDP našeho hospodářství.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |