Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Petr Voříšek: O Šumavě trochu jinak aneb Není vědec jako vědec2.1.2012
Vědci se postavili proti kácení na Šumavě. Účastníci vědecké konference doporučují na Šumavě kácet. Tak by se zjednodušeně dala prezentovat protichůdná stanoviska, která k dění na Šumavě zaujímají lidé, kteří buď sami sebe řadí mezi vědce, nebo je tak zařazuje jejich okolí. Kdo se v tom má ale vyznat? Kromě konkrétních argumentů, kterých z obou stran zaznělo nepočítaně, stojí za povšimnutí vědecká erudice těch, kdo se z pozice vědce k Šumavě vyjadřují. Zejména proto, že věda není jen hromadění faktů a jejich výklad, ale jde také o způsob myšlení a o způsob hodnocení argumentů.
Vladimír Buřt: Otevřený dopis náměstkovi hejtmanky Arno Fišerovi a členům Zastupitelstva Ústeckého kraje2.1.2012
Vážený pane náměstku,
na včerejším jednání zastupitelstva jsem upozornil, že Ústecký kraj ve svém vyjádření k návrhu Státní energetické koncepce (SEK) podpořil prolomení limitů těžby. Limity přitom mimo jiné chrání město Horní Jiřetín před úplným zničením a město Litvínov před přiblížením velkorypadel na 500 metrů k nejbližším obytným domům. Daniel Vondrouš: Environmentalistův rok31.12.2011
Martin Hanousek: Vánoce ochranáře – bez kapra a se smrčkem z lesa21.12.2011
Blíží se nám Vánoce - kdysi snad svátek klidu a míru. A k oslavě Vánoc v našich končinách patří i zvyky zdobení vánočního stromku, nejčastěji smrčku a borovičky, a také pojídání kapřího masa. Obě tradice mají své etické, ochranářské a jiné dopady. Duše, kterým záleží na přírodě, by rozhodně neměly baštit kapra, zato pro vánoční stromek by si měly chodit zásadně do lesa.
Václav Hlaváč: Současné postupy při budování ekoduktů jsou neefektivní19.12.2011
Rozvoj dopravy ohrožuje existenci mnoha živočišných druhů v celé Evropě. Nejvíce viditelná je nepochybně mortalita živočichů po střetech s vozidly. Doprava ale přináší i jiné problémy. Dálnice a další intenzivně využívané dopravní tepny vytvářejí totiž pro živočichy v krajině neprůchodné bariéry. Ty způsobují rozpad původně souvislých areálů rozšíření do stále menších a vzájemně izolovaných ostrovů, které již nemohou zajistit podmínky pro dlouhodobé přežívání populací. Tento proces, označovaný jako fragmentace prostředí, se tak stává stále vážnější hrozbou.
Júlia Sokolovičová: Morální autorita v zeleném nevládním sektoru?16.12.2011
Výzva Tomáše Feřteka „umravnit ekologickou neziskovku, která těm ostatním kazí pověst“ (text komentáře zde) směřovaná Zelenému kruhu mne nejdříve upřímně překvapila. Jako člověk pohybující se hluboko v ekologickém neziskovém sektoru chápu některé věci jako apriori dané a smysluplné. Běžně například pracuji s předpokladem, že pokud o nějaké věci nic nevíme, nemáme právo ji komentovat. A to byla až dosud i kauza pan Šprincla a paní Joskové, v které jsme neznali okolnosti ani její aktéry.
Milan Smrž: Omyl konsenzu se všemi15.12.2011
Všechny klimatické konference v podstatě ztroskotaly. To je zcela dějinné. Nelze se domluvit se všemi a malý počet může blokovat domluvu. Takto nelze dosáhnout úspěchu. Vždyť to známe z vlastní zkušenosti, čím více osob, tím horší domluva. Princip řešení by měl spočívat v jiném přístupu, jež se začal objevovat až po mnoha letech. Tedy podle schematu: My, co chceme, se spolu domluvíme a kdokoliv se k nám může kdykoliv přidat.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |