Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Anton Markoš: Lovelock a zelení4.12.2006
Poctil mě pan šéfredaktor tištěného EkoListu prosbou o článek. Nejsem ekolog ani ochranář (ale jak vidíte, rozlišuji a ochranářům neříkám "ekologové") a tak jedinou mojí kvalifikací je to, že jsem se pohyboval v blízkosti knih Jamese Lovelocka1, a ten také bude záminkou pro tuto úvahu, ač pochopitelně budu prezentovat hlavně sebe a možná jeho názory poněkud posunu.
Mnoha lidem bije do očí, jak autor teorie Gaia, který by přece mohl stát v čele všech ochranářských snažení, často vysloví názor, který ochranáře nadzvedne ze židle. Nejvíc známá je jeho propagace jaderné energetiky, ne každému se ale bude líbit třeba i vize malých, kompaktních (a proto velmi hustě obydlených) měst, které by se nerozlézaly svými předměstími do okolní krajiny. Pojďme si přiblížit problém na příkladu globálního oteplování; budeme teď s Lovelockem věřit, že za oteplování můžeme my.
František Cudziš: Rámcová správa o pacyklovom stroji4.12.2006
Pacyklový stroj je tepelný motor, ktorý možno vo všeobecnosti prirovnať k tepelnému čerpadlu. Ale je medzi nimi podstatný rozdiel: kým tepelné čerpadlo odoberá teplo z okolia a, v množstve zväčšenom o vynaloženú prácu, ho využíva v nezmenenej forme na ohrev úžitkovej vody alebo na vykurovanie obytných priestorov, pacyklový stroj odobraté teplo z okolia dokáže meniť na mechanickú energiu, ktorú možno využiť viacerými spôsobmi.
Daniel Vondrouš: Severočeši mají svá práva29.11.2006
V pátek budou mít občané města Litvínov příležitost vyslovit svůj souhlas či nesouhlas s vybagrováním těžební jámy vedle svého města. Předchozí referendum v Horním Jiřetíně a Černicích skončilo jednoznačným odmítnutím těžby. Všelidové hlasování v severočeských obcích by zřejmě nebylo nutné, kdyby úředníci Českého báňského úřadu (ČBÚ) dělali řádně svou práci a Mostecká uhelná společnost (MUS) respektovala platný právní stav. Za stávajících okolností má ale veliký význam a to zdaleka nejen pro Severočechy.
Oldřich Janeba: Komunisté a Greenpeace na jedné lodi28.11.2006
Vždycky žasnu nad tím, jaké oslí můstky dokáže vytvořit ve svých novinových sloupcích Ondřej Hejma. Pověstné spojení Kraus není Klaus, které mělo vyjádřit nesouměřitelnost Divadla Na zábradlí a Pražského hradu, bledne ve světle jeho údivu nad tím, že komunisté ještě 17 let po listopadu osmdesát devět sedí v parlamentu a Greenpeace beztrestně zatloukají prkna přes dveře příslušného ministerstva. Finální povzdechnutí: „no, chápete, to?“ je už jen třešnička na dortu kučeravého moderátora.
Ludmila Čížková: Dogma životního prostředí28.11.2006
Milan Smrž: Představa IEA o zajištění světové energetiky je blouznivým snem27.11.2006
Mezinárodní energetická agentura IEA tvrdí ve své výroční zprávě, jejíž výňatek byl nedávno zveřejněn v českém tisku (HN 9.11.), že emisní i ekonomické problémy současného energetického systému lze řešit vedle úsporných a racionalizačních opatření na straně spotřeby především jadernými elektrárnami. Pakliže se česká společnost rozhodne a bude investovat do jaderné energetiky, měla by nejprve proběhnout debata, která se bude kriticky a věcně zabývat energetikou, jejími principiálními zdroji, jejich dostupností a vývojem cen, i jejími externími náklady a mezinárodními a geopolitickými aspekty. Rozhodnutí, které v této záležitosti učiníme, nebude žádným krátkodobým rozhodnutím. Prostředky do energetických investic jsou příliš veliké a příliš vázané, než aby mohly být při neúspěchu realokovány jinam.
Radim Lokoč: Viděl jsem kometu, na sloupu visela aneb o vánoční výzdobě na vesnicích21.11.2006
Na českém venkově se (byť jsme po převratu v roce 1989 doufali spíše v opak) neustále „usazují“ další a další prvky typické pro město. Za všechny jmenuji alespoň ty nejvíce známé a nápadné jako jsou vilové domy místo vesnických usedlostí, okrasné zahrady, které na řadě míst nahradily ovocné stromy a záhony zeleniny, nebo bazény na místě kurníků či výběhů pro kachny. Na řadu těchto a jiných změn jsme si už „holt museli zvyknout“ a někdy nám už ani nepřijdou tak drastické.
Oldřich Janeba: Epopej komunální21.11.2006
|
reklama |