Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jaromír Bratka: Reforma – aneb zničme byrokracii …7.1.2003
Tak už jsme se toho dočkali – reforma státní správy je konečně tady. Již několik let nás různí povolaní přesvědčují, že je to něco naprosto nezbytného, a že až to nastane, bude nám o moc, o skutečně moc lépe. Dobře – takže co se vlastně děje, a co se dít bude ? Ptá se na to hodně občanů, i když důvody těch dotazů se od sebe často velmi liší.
Vojtěch Kotecký: Zálohované lahve? Ale ovšemže. Hnutí DUHA je prosazuje už roky7.1.2003
Už jsem dlouho neviděl tak velké nedorozumění, jakým je článek Jiřího Nezvala o zálohovaných lahvích (Fórum Ekolistu, 16. prosince): "Řešení je (…) nutno hledat u [obchodních řetězců] (…) ne v pytlích [na tříděný sběr] do domácností, nebo v kontejnerech (…) Řešení vidím na rozdíl od Hnutí Duha - ale i poněkud zastaralé praxi v zemích EU - v systému zálohování nápojových obalů, který je méně nákladný pro stát, průhledný, vysoce efektivní a hlavně spolehlivý."
Aleš Nový: Kam tečou peníze za vodu?4.1.2003
RNDr. Ing. Jan Martinek: Chov psů a volně žijící živočichové3.1.2003
V posledních letech se značně rozšířil chov psů. Mimo znečišťování
veřejných prostranství psími výkaly, častého napadání člověka psem a
vzájemného napadání se psů je třeba si povšimnout i jiné záležitosti. Psi
totiž u svých chovatelů získávají zvláštní nadřazené miláčkovské
postavení, i obecně je jim věnována větší péče než jiným chovaným
zvířatům. Například se jim staví speciální útulky. Vypadá to jako jakési
zavádění "rasismu" do světa zvířat.
Oldřich Syrovátka, Miloslav Šír a Miroslav Tesař: Změna přístupů ke krajině - podmínka udržitelného rozvoje23.12.2002
Oteplování klimatu, provázené v různých částech světa extrémními projevy povětrnosti s katastrofálními dopady, je obvykle přičítáno skleníkovému jevu, vyvolanému zvyšováním obsahu CO2 v atmosféře Země. Současně však existují přesvědčivé experimentální práce, které ukazují, že zvýšený obsah CO2 v ovzduší nemusí být dominantní příčinou oteplení, a někteří odborníci upozorňují i na další důsledky lidské činnosti, které mohou působit změnu klimatu (WAHLEN and DECK, 1991; RIPL, 1995; KALVOVÁ, 1995; RIPL et al., 1996; POKORNÝ, 1997). Odpověď na otázku, které další faktory mohou tak drasticky ovlivňovat klima, není jednoduchá; indicie naznačující, že takové faktory existují, jsou však nepřehlédnutelné.
Ing. Jiří Nezval: Systémové řešení využití "nevratných" PET lahví je v nedohlednu?16.12.2002
Můj příspěvek je reakcí na článek, uveřejněný 25. listopadu na serveru Econnect (Co budeme dělat s odpadky v příštích 10 a více letech?), v němž Ing. Ivo Kropáček z Hnutí Duha mimo jiné prosazuje myšlenku tzv. pytlového sběru separovaného odpadu.
: Vyhlásenie členov slovenskej vedecko-výskumnej komunity k problematike nesprávnych interpretácií vývoja klímy a hydrologických procesov Slovenska16.12.2002
Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad spôsobom interpretácie problematiky vývoja klímy a hydrológie našej krajiny.
Po roku 1989 sa naša spoločnosť vydala na náročnú a správnu cestu zvyšovania informovanosti širokej verejnosti o stave životného prostredia, ako aj jednotlivých odvetví riadenia nášho hospodárstva. Pozitívny je i trend rastúcej diverzifikácie zdrojov informácií, návrhov a riešení manažmentu krajiny v podmienkach modernej, otvorenej spoločnosti. Jeho dôsledky sa prejavujú vo zvyšovaní efektívnosti riadenia životného prostredia a všetkých zložiek prírodnej krajiny Slovenska. V oblasti riadenia vodného hospodárstva a životného prostredia sa významným predstaviteľom alternatívnych teórií, návrhov a praktických riešení stal Ing. Michal Kravčík, CSc., predseda občianskeho združenia Ľudia a voda. Už niekoľko rokov prezentuje názory na vývoj klímy a hydrológie Slovenska, ako aj návrhy riadenia vodného hospodárstva v našej krajine. Tieto prezentuje ako serióznu alternatívu k doposiaľ známym vedeckým poznatkom a štandardným postupom v hospodárení s povrchovými a podpovrchovými vodami. Michal Kravčík: Nová teória o globálnom otepľovaní9.12.2002
Rozsah zmien hydrologického cyklu a plošného vysušovania krajiny ponúka priestor pre nové úvahy o vplyve človeka na globálne otepľovanie. Problém je však oveľa zložitejší, ako je doterajšia všeobecne známa hypotéza o skleníkovom efekte vyvolaná priemyselným znečistením ovzdušia. Preto ponúkame ďalšiu možnú teóriu globálneho otepľovania Modrej planéty, popísanú a definovanú na základe vzťahu človeka k vode a k prírode. Uvedomujeme si riziko možnej kritiky. V každom prípade snahou je ponúknuť súčasnej civilizácii ďalšie poznatky o zmene klímy vyvolanú plošným vysušovaním krajiny a načrtnúť možné východiska. O vplyve človeka na zmenu hydrologického cyklu vieme pomerne málo, alebo vôbec netušíme súvislosti vplyvu spriemyselňovania zemského povrchu na likvidáciu hydrologického cyklu, a preto pravdepodobne bude odborná i laická verejnosť k prezentovanej teórii skeptická až nedôverčivá. Väčšina možno bude tieto poznatky považovať za špekulatívne a vykonštruované, ba možno až škandalózne, najmä preto, že súčasná civilizácia žije natoľko zahľadená do seba, že nevníma likvidáciu hydrologického cyklu vlastným pričinením.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
reklama |