Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Možná nechcete používat palmový olej s ohledem na své zdraví, možná ho nechcete používat s ohledem na tropické pralesy. Pak přesně pro vás je nová kuchařka, kterou vydala Koalice proti palmovému oleji. Autorkou kuchařky Tradiční vánoční cukroví bez palmového oleje je členka koalice a ČSOP Veronica, píšící ilustrátorka Lucie Barošová, která sbírá a zkouší recepty na cukroví už 20 let.
Možná vás napadlo, že si svůj domov pěkně provoníte, když zapálíte vonnou svíci. Ale jak se dočtete v článku Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí, vonné svíce nemusí být to pravé ořechové. Co se pak nabízí dál? Někomu může pěkně vonět třeba jedlová či borová větvička. Pokud vám vůně jehličí nestačí, můžete zkusit objevovat voňavý a pestrý svět esenciálních olejů.
Vítězem 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018 se stal kompostér, který slouží i jako zdroj tepla. Vznikl díky zklamání Ondřeje Šohaje z výkonu obyčejného plastového kompostéru z hobby marketu. O výsledcích soutěže informuje organizátor soutěže spolek Ekomodov.
Advent. Mnozí z nás právě v tento čas zapalují ve svých domovech svíčky nejen na adventních věncích, ale také samostatně, jako tzv. aroma svíce. Rádi se obklopujeme vůní připomínající koření, jehličí, perník a další vánočně laděné vůně. Výrobci přicházejí s novými a novými vonnými kompozicemi, v marketech na nás útočí vyzývavě barevné gelové svíčky ve skle, které slibují mnoho hodin opojného aromazážitku. Pojďme se ale podívat, zda nám taková vánoční svíčka kromě omámených smyslů nepřinese také nějaké mikro kaňky na našem zdraví. Možná pak přehodnotíme své zvyklosti a vrátíme se zpět do minulých století ke skutečně přírodním svíčkám. Například z pravého včelího vosku.
V Česku zabírá zemědělská půda přes 4 miliony hektarů, tedy více než polovinu celkové rozlohy našeho státu. Kvůli výstavbě mizí každý den 7,5 hektaru zemědělské půdy. Je proto mimořádně důležité se o zbývající ornou půdu starat a zemědělské postupy přizpůsobit i aktuálním klimatickým změnám. Své o tom ví Místní akční skupina Oslavka, která podporuje spolek Veselé biofarmy Velké Hostěrádky. Ta dodržuje při své práci principy ekologického zemědělství a jeho přínosy ukazuje koncovým spotřebitelům.
Nemusíte se domů vláčet s kupovaným stromkem. Můžete si jej pronajmout. Firma vám stromek přiveze, poradí, jak se o něj starat, a po Vánocích zase odveze. A vy nemusíte nic vyhazovat. Pokud vás to zajímá, tak si pospěšte. Loni byly stromky k pronájmu rychle rozebrány.
Stromy prochází během roku dvěma obdobími. Na jaře začíná vegetační fáze, kterou na podzim vystřídá vegetační klid. Právě na podzim a v zimě se stromy kácí nejčastěji. Je ovšem nutné si obstarat různá povolení, která závisí na konkrétní situaci. Co tedy dělat, pokud vašemu domu stíní starý smrk, nebo máte podezření, že by buk v blízkém parku mohl být nebezpečný svému okolí? S tím poradí arborista Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees.
Dobrovolníkům se v rámci iniciativy Zachraň jídlo podařilo z českých polí zachránit 18 tun jídla. Takzvané paběrkování je úspěšný zejména v jižních Čechách.
V Kanadě se loni utratilo 1,13 miliard dolarů za kosmetické a zkrášlující přípravky, letos to má být zase o něco víc. Drtivá většina těchto komerčně úspěšných produktů nese ve svém názvu nebo na balení přízvisko „přírodní“. Odborníky a zástupce ekologických organizací to dráždí. Považují to za sice chytrý, ale společensky nebezpečný marketing. V článku uveřejněném na GlobalNews vysvětlují, proč má přírodní kosmetika s přírodou jen velmi málo společného.
Aktuálně nabízí vánoční jedličky v květináči dvě organizace v Praze, Lesy hl. m. Prahy a Toulcův dvůr, a v Brně pak Veronica. Je dobré nákup nenechat na poslední chvíli. Loni se vcelku rychle stalo, že byly jedličky vyprodány. Aktualizace: Jedličky nabízí i ČSOP Kokonín.
|
|