Zprávy zelené domácnosti
4.10.2016 10:46 | PRAHA
( ČTK)
Čtvrtina Čechů zná aspoň jedno evropské značení potravin. Vyplývá to z průzkumu, který na vzorku 1330 respondentů pro Potravinářskou komoru ČR uskutečnila agentura STEM/MARK. Proti loňskému průzkumu jde o nárůst zhruba o pět procentních bodů, uvedla Ivana Valentová z agentury. Lidé se na výrobcích mohou setkat se třemi typy evropského značení. Vždy mají tvar sluníčka.
7.9.2016 07:13 | PRAHA
( ČTK)
Biopotravinou roku 2016 se stala Bio Trhaná paštika z přeštického černostrakatého prasete z Biofarmy Sasov. Do 15. ročníku soutěže výrobci přihlásili celkem 90 produktů, o devět více než loni. Loni v soutěži zvítězila Rajčata ve vlastní šťávě z Horňácké farmy.
4.9.2016 18:40 | PRAHA
( ČTK)
Fenoménu takzvané udržitelné módy se věnovala o víkendu část programu pražského týdne módy Mercedes Benz Prague Fashion Week. V Kafkově domě poblíž Staroměstského náměstí se v rámci akce Sustainable Fashion Day představilo 30 značek, které vyrábějí produkty šetrné k přírodě i ke společnosti. Uskutečnily se přednášky, diskuse a workshopy o efektivním šatníku nebo udržitelném navrhování oblečení. Zájemci se dozvěděli, jaký je rozdíl mezi rychlou a pomalou módou.
7.7.2016 11:38 | ŠTRASBURK
( ČTK)
Energetické štítky, které evropským spotřebitelům pomáhají orientovat se při nákupu elektrických přístrojů, se v budoucnu zjednoduší. Evropští poslanci na zasedání ve Štrasburku rozhodli o tom, že se výrobci budou muset vrátit ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejúčinnější přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné.
Kdysi běžní sysli z české krajiny mizí. Jedním z míst, kde se mu daří přežívat, jsou vinice. Pokud jsou dobře vedené. Prvních čtrnáct vinařství získalo v pátek ocenění "Sysli na vinici", kterou mohou dát na lahve se svým vínem. Shodou okolností jsou všechna z Velkých Pavlovic. Pro získání medaile je zapotřebí splnit tři podmínky. Mít zatravněné vinice, nepoužívat na nich chemické postřiky na hubení hlodavců a pak to nejdůležitější, potvrzený výskyt syslů. Podle ministerstva životního prostředí, který spolu s organizací ALKA Wildlife ocenění uděluje, je možné vyrobit dobré víno a zároveň nechat prostor i přírodě. Sysli a vinice se nijak nevylučují, protože sysli vinicím neškodí.
Rodiny žijící v takzvané dobrovolné skromnosti označila socioložka Hana Librová před 24 roky za pestré a zelené. A pojmenovala tak i svou publikaci. Znovu se jim věnovala v roce 2002, kdy vznikla kniha Vlažní a váhaví. A naposledy se jim spolu se svými kolegy Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity věnovala loni. První výstup z poslední fáze výzkumu představuje výstava ve foyer Sálu Břetislava Bakaly s názvem Pestří: skromné domácnosti pod tlakem doby. Výstava je otevřena do 11. května. Dvanáct fotografických panelů mapuje osudy lidí, kteří se dobrovolně zřekli některých výdobytků moderní společnosti.
Pouze 14 procent inzerátů na pronájem obsahuje relevantní údaj o energetické náročnosti nabízené nemovitosti. V 59 procentech případů realitní kanceláře sice tento povinný údaj zveřejňují, ale uvádějí mimořádně nehospodárnou třídu G. Téměř ve třetině inzerátů informace chybí. Rozdíl v nákladech na energie mezi třídou A a G přitom může dosáhnout až 90 procent ročně, informuje Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).
Od ledna tohoto roku platí povinnost pro majitele bytů: při novém pronájmu bytu předložit průkaz energetické náročnosti budov. Až do nedávna se tato povinnost u bytů týkala pouze jejich prodeje. Majitel, který chce byt pronajmout, by si od Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) měl průkaz vyžádat. Na to, jak SVJ vyhoví, se bude nově více zaměřovat Státní energetický inspekce.
Energetické štítky se na domácích spotřebičích objevily poprvé před dvaceti lety. Za tu dobu pomohly snížit spotřebu elektrické energie, spotřebu vody nebo snížit hlučnost výrobků. Jak? Prostě díky konkurenčnímu prostředí.
Je to dvacet let, co Evropská unie zavedla energetické štítky pro první domácí spotřebiče. Díky štítkům spotřebitelé vědí, jak úsporný spotřebič si kupují. Pro výrobce je štítek silnou motivací k inovacím a zlepšováním spotřebičů, protože spotřebitelé dávají přednost spotřebičům úsporným. Jenže energetické štítky u některých výrobků už nenesou jasnou informaci a ve skutečnosti spíš matou. Evropská komise letos v létě kvůli tomu předložila Evropskému parlamentu a Radě návrh nařízení, který by energetické štítky aktualizoval a vrátil jim zpět jejich funkci rychlé a přesné informace.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|