Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Popínavé rostliny pnoucí se po domech a přístřešcích vypadají nejenom atraktivně, ale mají i svůj praktický význam. Především chrání dům před nečistotami zvenčí, tepelně izolují a podílí se na zlepšení životního prostředí. Kromě estetické funkce produkují kyslík, poskytují útočiště užitečným druhům hmyzu a vytváří nové možnosti hnízdění pro ptactvo. Nelze zanedbat ani jejich vliv na kvalitu ovzduší. Díky zvlhčování vzduchu snižují prašnost.
Okna jsou z energetického hlediska klíčovým prvkem v obálce domu a tepelné ztráty okny jsou (relativně vzhledem k jejich ploše) větší než ztráty skrz obvodové stěny. Okna jsou poměrně komplikovaná součást obálky domu a kvalitní okna jsou i dost drahá. Je to i tím, že na okna klademe velmi protichůdné požadavky.
Provoz auta v zimě má celou řadu úskalí. Snadno se třeba stane, že k oknu přimrznou stěrače. Není dobré pustit ostřikovače, protože se automaticky sepnou i stěrače a může dojít k jejich poškození. Lepší je nalít trochu vody do ostřikovačů na kontakt stěračů se sklem. Jakmile odmrznou, můžete začít klidně stírat. Přečtěte si všech 25 tipů, které pro automobilisty připravil Ústřední automoklub.
Alespoň jeden den se zcela vyhnout palmovému oleji a během těch dalších se snažit jeho používání co nejvíce omezit. K tomu vyzývají organizátoři Dne bez palmového oleje. A zároveň upozorňují: Přestože výrobců, kteří se rozhodli tento tuk nepoužívat, přibývá, může být snaha o jeho 100% vyloučení ze svého života těžší, než se zdá. Narazit na palmový olej, jehož produkce je spojena s drancováním tropických pralesů, totiž můžeme podle Koalice proti palmovému oleji na každém kroku – v obchodě, restauraci i dopravě.
Studenti z Brna se rozhodli zmapovat vůně a zápachy v Brně. Vytvořili čichové mapy, do kterých mohou lidé zaznamenávat údaje o paších, které je obtěžují, anebo vůních, které jim zlepšují náladu. Podle vedoucího projektu Martina Vértešiho jde v Česku o unikátní projekt. Mapu spustili minulý týden a podle studentů zapojených do projektu je o ni zájem. Záznamů je v ní zatím okolo stovky.
Venku je zima až praští, vy sedíte v teple domova, v ruce hrnek s teplým čajem a cítíte se skvěle. Jen by na vás nemuselo tolik táhnout od okna. Teď už to nechte být, ale až přijdou teplé letní večery, vzpomeňte si a pusťte se do zatěsnění oken. Věděli jste, že u špaletových oken je potřeba pořádně zatěsnit to vnitřní okno?
Cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek. Existují však druhy pokojových rostlin, které dovedou obsah škodlivin kolem nás úspěšně eliminovat. Rostliny kromě toho navozují také příjemnou atmosféru a mají relaxační a estetický účinek.
Pokojové rostliny si domů pořizujeme pro zkrášlení domácnosti. Kromě toho však mohou některé druhy čistit prostředí bytu od nežádoucích látek. Výsledek výzkumu NASA s názvem Clean Air (Čistý vzduch) prokázal, že některé rostliny jsou opravdu účinnými „čističkami" vzduchu.
Novinář Jonty Bloom si ve svém krátkém textu uveřejněném na webu zpravodajství BBC klade otázku: „Proč je dnes těžké cokoliv opravit nebo recyklovat?“ a při hledání odpovědi objevuje svět, který mu byl dosud neznámý. Což je paradoxní zvážíme-li, že se jedná o odborníka na politiku Evropské unie, stejně jako na výrobní byznys a mezinárodní obchod. Protože právě tyto tři základní prvky jsou jednou z příčin toho, proč je kolem nás tolik neopravitelného odpadu.
Rádi byste svému dítěti dali jméno blízké přírodě? V českém prostředí se to nejeví jako úplně snadná věc. Jmen, která přímo odkazují na zvířata nebo květiny, se v češtině moc neužívá. Alespoň na první pohled. Když se ale pustíme trochu do bádání o původu jmen, například v knize Miloslavy Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat, můžeme být překvapení, kolik jmen je v původních jazycích ve skutečnosti přírodou a přírodními jevy inspirovaných.
|
|