Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Je známou pravdou, že zateplení panelových domů se majitelům bytů vyplatí v nižších účtech za energie. Přesněji řečeno, vyplatí se, pokud je zateplení provedeno správně. Je proto dobré projít si základní doporučení, jak se stát šťastným majitelem dobře zatepleného panelákového bytu, ještě před tím, než si předseda bytového družstva plácne s řemeslníky.

 K environmentálně šetrnému chování bývají většinou nabádány rodiny a domácnosti. Jenže neméně času trávíme v práci. Proč tedy nemyslet na životní prostředí i tam? Tím spíš, že velká část z nás pracuje v kanceláři, kde se podmínky od domácností v mnohém moc neliší. A vytvoření tzv. „šetrného úřadu“ může být podle oslovených organizací i zajímavou výzvou. 
 Mobilů je hodně. Věcí s nálepkou „eko“ je také hodně. A co z toho plyne? Ano! Existují už i „eko“ mobily. I když není vlastně úplně jasné, jak je poznat. Přinášíme letmý průlet světem mobilů, které se prezentují jako eko, nebo které byly jako eko vyhodnocené. 
 Pokud se rozhodujete zateplit svůj rodinný dům, tak budete zajisté řešit kruciální otázku – jak silnou izolaci na dům dát. Pět centimetrů? Deset? Patnáct? Víc? Nebo stačí to, co doporučuje norma? Zeptali jsme se odborníků, co oni doporučují. 
 Nemusíte být včelaři, a přitom můžete „chovat“ včely. Anebo čmeláky. Významným opylovačům totiž můžete připravit vhodné hnízdiště. Podle specializovaného webu vcelky.cz se nám hmyz odmění nejen možností jej pozorovat, ale i lepším opylením naší zahrádky. Navíc obohatíme svou zahradu o zajímavý "architektonický prvek". Vhodný čas na zbudování hnízdiště je právě teď, těsně před příchodem jara. 
 Zanechá po sobě menší ekologickou stopu tričko z přírodní bavlny, pěstované na vydatně zavlažovaném a hnojeném poli a pravidelně ošetřované pesticidy? Nebo halenka z umělého materiálu, který při své výrobě spotřebuje velké množství energie? Zdá se, že pokud environmentálně smýšlející člověk nechce chodit nahý, nezbývá mu, než vybírat mezi různými materiály jen menší zlo. Hodně však může ovlivnit tím, jak bude o své prádlo pečovat a jak dlouho mu vydrží. 
 Jestli ještě nemáte všechny dárky pro své milé a stále si s výběrem lámete hlavu, pak vám možná přijde vhod malá vánoční (eko)inspirace. 
 Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem. 
27.10.2010 | VÍDEŇ
(Ekolist/ČTK)
 Před blížícími se Dušičkami začal vídeňský magistrát na svých stránkách nabádat pozůstalé k ekologickému chování. Podle vídeňské ekologické poradny Die Umwelt Beratung by totiž lidé neměli zapomínat na to, že ozdoby na hroby se po čase musejí zlikvidovat. Měli by proto na hřbitovech ke vzpomínce na své zesnulé blízké používat jen to, co se dá úplně zkompostovat. 
 Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa. 
|
|