Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Je nějaký zákon, který ošetřuje, jak blízko smí od našeho domu nebo plotu růst sousedův strom?, ptají se náš často čtenáři. Odpověď je jednoduchá - žádný takový zákon není. To však neznamená, že si sousedův strom musíte nechat prorůst až do domu! 
 Přibývá automobilek, které montují do svých vozů start-stop systém. Ten automaticky vypíná a zapíná motor při zastavení auta třeba na semaforech. Technická novinka stará jen pár let míří právě také do škodovek. Jak ukazuje průzkum mezi německými řidiči, kteří mají ve svém autě start-stop systém, vládne mezi uživateli spokojenost. Auta jezdí s menší spotřebou paliva. 
 Faktura za elektrickou energii chodí většině z nás. A jako i u jiných věcí – je dobré vědět, za co platíte. Provedeme vás tím, z jakých položek se výsledná cifra za elektřinu skládá a podíváme se na to, na jakých položkách můžeme ušetřit. A nakonec jedna rada za všechny peníze! 
 Zanechá po sobě menší ekologickou stopu tričko z přírodní bavlny, pěstované na vydatně zavlažovaném a hnojeném poli a pravidelně ošetřované pesticidy? Nebo halenka z umělého materiálu, který při své výrobě spotřebuje velké množství energie? Zdá se, že pokud environmentálně smýšlející člověk nechce chodit nahý, nezbývá mu, než vybírat mezi různými materiály jen menší zlo. Hodně však může ovlivnit tím, jak bude o své prádlo pečovat a jak dlouho mu vydrží. 
 O tom, že rodinný či bytový dům se vyplatí při dnešních cenách energií zateplit, asi nepochybuje nikdo. Sdružení Arnika při výběru izolace nabádá k zamyšlení, jestli se také nevyplatí si trochu připlatit a pořídit si izolační materiál přírodní, který je zdravotně nezávadný. Jak se ale ukazuje, na trhu už jsou i klasické izolační materiály, které při výrobě zdraví škodlivé látky nepoužívají. 
 Pořídit si vánoční smrčky certifikátem FSC mohou dnes a zítra lidé, kteří v Praze zamíří k ministerstvu životního prostředí. Mezi prvními nakupujícími byl dnes dopoledne ministr Pavel Drobil. Smrčky do Prahy přivezla Správa Krkonošského národního parku, která lesy obhospodařuje šetrným způsobem a certifikát získala v roce 2009. Další šetrně pěstované stromky pořídí i lidé na Brněnsku nebo na Svitavsku.

 Jestli ještě nemáte všechny dárky pro své milé a stále si s výběrem lámete hlavu, pak vám možná přijde vhod malá vánoční (eko)inspirace. 
 Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem. 
27.10.2010 | VÍDEŇ
(Ekolist/ČTK)
 Před blížícími se Dušičkami začal vídeňský magistrát na svých stránkách nabádat pozůstalé k ekologickému chování. Podle vídeňské ekologické poradny Die Umwelt Beratung by totiž lidé neměli zapomínat na to, že ozdoby na hroby se po čase musejí zlikvidovat. Měli by proto na hřbitovech ke vzpomínce na své zesnulé blízké používat jen to, co se dá úplně zkompostovat. 
 Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa. 
|
|