https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-pokracovani-kauzy-kreslicky-mokrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Pokračování kauzy Křeslický mokřad

26.1.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Čermák
Za pár týdnů to bude rok, kdy jsme se s členy Výboru pro životní prostředí pustili do pokusu, na jehož konci měla být záchrana mokřadu v Městské části Praha – Křeslice.
 
A jak to dopadlo? Špatně.

V průběhu pár hodin, hezky opatrně, tři dny po sobě, aby je, pokud možno nikdo nechytil, za pomoci osobního vozu s károu a nakláďáčku s kontejnerem, někdo dokácel zbytek stromů, přeživších první nájezd pachatelů nepovoleného kácení na pozemku pana Skořepy v katastru Křeslic.

Hodně mne rozesmutnila informace křeslického občana, pana Zdeňka Čermáka, který k nám na jednání výboru přivedl tehdejší vedení MČ a místních aktivních občanů, kteří pochopili význam této lokality pro životní prostředí, a pustili se do boje, za její přežití. Zdeněk Čermák: „Skořepa si nic z nikoho nedělá, dělá si, co chce, protože si myslí, že ho rodiče právníci ze všech průšvihů vysekají. Mám dojem, že ing. Bednář z magistrátního OCP jde Skořepovi neuvěřitelně na ruku, navzdory vzniklé situaci na lokalitě.“ Musím uznat, že rozpaky pana Čermáka nejsou vůbec ojedinělé.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Čermák

Vzpomněla jsem si na jednání s ing. Bílým z Ministerstva životního prostředí, který má v gesci také významné krajinné prvky, kam patří mokřady. Naši snahu podporoval. Nelituji času, který jsme mokřadu věnovali s inspektory ČIŽP, lituji práce, která nevedla k ničemu, co by dokázalo stav změnit. Navíc se k tomu přidalo z mé strany potvrzení chyby v nastavení kompetencí ČIŽP, protože od roku 2024, mohou inspektoři žádat od fyzických osob, jako v případě křeslického mokřadu, pouze podávání vysvětlení. Ukazuje se, že měla pravdu bývalá ředitelka ČIŽP Eva Tylová, mimochodem členka našeho výboru, když loni na podzim kompetenční změny v činnosti ČIŽP kritizovala.

Křeslickým mokřadem jsme se ve Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví začali zabývat téměř před rokem, a jevilo se nám, že dokážeme mokřad uhájit, najít řešení, jak lokalitu zachránit. Osobně se domnívám, že bychom měli pro naplňování závazných dokumentů zastupitelstva, Klimatického plánu pro Prahu 2030 a Strategie adaptace na změnu klimatických podmínek dělat mnohem více, i v takových relativních maličkostech. Protože právě z maličkostí se skládá celek. Křeslický mokřad bohužel není jediný, který bojuje, či spíše bojoval o svůj život. Musíme se mnohem více soustředit, aby nám pro ty velké věci, zcela zbytečně, ty malé neunikaly.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.1.2024 13:34
Ono vykácení stromů a keřů není vůbec nic tragického. Horší je, že není vůle a peníze pozemek vykoupit, převést na obec, stát. Soukromníkovi při prodejní ceně cca 15-30 tisíc za metr těžko v prodeji zabráníte.
Odpovědět

Libor Šprysl

26.1.2024 20:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Klimaplán pro Prahu 2030, 230 miliard. Fakt máte dojem, že nejsou peníze?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.1.2024 09:53 Reaguje na Libor Šprysl
Fakt máte dojem, že město dá na mokřad 30 tisíc za metr? Tak klima plán je jen greenwashing, dyť to víte taky. Hokej je lepší PR.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.1.2024 13:47
V okolí je (břehových) porostů poměrně dost, takže jestli se jedná jen o vykácení menší plochy, nemusela by to být žádná tragedie. Bude záležet, jaké s tím má majitel plány dále. Vrby rychle obrazí a menší světlinka by neměla ničemu moc vadit.
Odpovědět

Libor Šprysl

26.1.2024 20:10 Reaguje na Karel Zvářal
Konečná, chce tam vystavět tréninkovou hokejovou halu. Stavbou studny odvodní zbytek pozemku. takže 0.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.1.2024 17:19
Joo. Je to už dost dávno, co jsem tam chodil.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist