Názory a komentáře
Pokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
19.5.2025
 „Příroda letos spěchá, tak jsme museli vjet do žita, aby měly kravičky co jíst,“ říká mi agronom na Vysočině, kde se po poli prohání dvě řezačky a traktory, které sklízejí a odvážejí zelenou hmotu – tzv. „žito na zeleno“.

17.5.2025
 Více než třetina kontrol provedených Českou obchodní inspekcí v roce 2024 odhalila porušení zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností. Cílená kontrolní akce ve čtvrtém čtvrtletí dokonce zjistila pochybení u 43 % subjektů. Mezi nejčastější nedostatky patřilo neoddělené uvádění nákladů na zpětný odběr, chybějící informace pro zákazníky nebo nedostatečně zajištěná místa zpětného odběru. Zástupce společnosti REMA Systém v reakci na výsledky kontrol apeluje na lepší orientaci firem v zákonných povinnostech. Zároveň upozorňuje, že na trhu jsou dostupná řešení, která pomáhají těmto chybám efektivně předcházet.

16.5.2025
Rozsáhlou polemiku doc. Pokorného nebudeme souhrnně komentovat, protože nemá cenu jakýmikoliv argumenty a změřenými daty (a to zdůrazňuji) přesvědčit někoho, kdo své pravdě věří tak pevně. Dokonce tak pevně, že neváhá používat, diplomaticky řešeno, zavádějící informace.

15.5.2025
 Návrh rozsáhlé novely zákona o ochraně přírody a krajiny prošel po mnohahodinových debatách 6. května druhým čtením. Načteny byly desítky pozměňovacích návrhů, k nimž by měl zaujmout stanovisko garanční Výbor pro životní prostředí na svém zasedání 14. května. SVOL zásadně nesouhlasí s částí novely, která se věnuje vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, a úpravou obecného přístupu do krajiny. Výhrady má rovněž k nově zaváděným neurčitým pojmům v ochraně druhů a jejich biotopů.

15.5.2025
 Jak vypadá světová diplomacie zblízka? Co všechno obnáší cesta na globální vyjednávání, kde se řeší zdraví lidí a životní prostředí? Kufry plné materiálů, maraton schůzek, zákulisní příběhy i drobné radosti, které vám pomáhají zvládnout dva týdny v ženevském kongresovém centru. Přináším osobní pohled z místa, kde se rozhoduje o osudu toxických látek.

14.5.2025
 Urychlení výstavby větrných a solárních elektráren oproti schváleným vládním plánům by posílilo energetickou bezpečnost České republiky a snížilo ceny silové elektřiny. Naopak pomalejší rozvoj by vedl k dovozní závislosti a dražší elektřině. To jsou hlavní zjištění studie Energie budoucnosti - jaké mohou být cesty české dekarbonizace, kterou publikoval Svaz moderní energetiky. Charakteristiky scénářů jsou výstupem simulačního modelu think-tanku Fakta o klimatu.

14.5.2025
 Evropský parlament přijal rozhodnutí, které zbavuje vlka obecného statusu přísně chráněného druhu a přesunuje ho do skupiny druhů chráněných. Iniciátoři změny z Evropské lidové strany hovoří o potřebě "dostat ochranu přírody do rovnováhy s ochranou zemědělců", k čemuž má dojít právě snadnějším odstřelem vlčích populací. Zelení rozhodnutí kritizují, protože se zde hraje daleko více se strachem, než s fakty, ignoruje vědecké poznatky, eroduje funkční legislativu na ochranu stanovišť a upozaďuje potřebná řešení, která by spojila ochranu stád s ochranou vlčích populací.

13.5.2025
 Konference smluvních stran Stockholmské úmluvy (COP), která proběhla minulý týden v Ženevě, učinila významný krok směrem k ochraně lidského zdraví a životního prostředí, když zařadila rozsáhlou skupinu toxických průmyslových chemických látek – chlorované parafíny se středně dlouhým řetězcem (MCCPs) - na seznam globálně zakázaných perzistentních organických látek (POPs). Tyto chemikálie s vysokým objemem produkce se využívají v plastových výrobcích, včetně hraček, podlahových krytin, kuchyňského nádobí a v kapalinách pro obrábění kovů.

13.5.2025
 Tento vzkaz profesora Jakuba Hrušky poslancům uveřejněný v Ekolistu 3.5. 2025 je učebnicovým projevem „ Plant Blindness“, slepoty vůči rostlinám. Což je termín používaný v didaktice. Je to neschopnost vidět nebo si všimnout rostlin v prostředí, neschopnost rozpoznat význam rostlin v biosféře a pro člověka. Amprazis & Papadopoulou (2020) uvedli, že „rostlinná slepota – plant blindness“ je zásadní překážkou udržitelného rozvoje, protože negativně ovlivňuje lidské úsilí o dosažení všech cílů udržitelného rozvoje. Podle Uno (1999) nezájem o rostliny ústí v „rostlinnou negramotnost – plant illiteracy“, nedokonalou znalost rostlin a nedostatečné porozumění fyziologickým procesům, které v rostlinách probíhají a kterými rostliny ovlivňují své okolí.

12.5.2025
 Těžké jílovité půdy Chebska, teplý a slunečný květnový den. Zdejší farma hospodaří v režimu ekologického zemědělství: na pastvinách bílé krávy, na poli manipulátor pro nakládání hnoje a dva traktory - jeden rozmetá starší odleželý hnůj, druhý ho zaorává pětiradličným pluhem.

|
|