https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/byvaly-manazer-coca-coly-chce-pesi-pouti-evropou-podporit-odstranovani-co2-z-atmosfery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bývalý manažer Coca-Coly chce pěší poutí Evropou podpořit odstraňování CO2 z atmosféry

11.3.2023 06:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Z dinosaura aktivistou.
Z dinosaura aktivistou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Walk it back
V předvečer svých 60. narozenin se bývalý manažer společnosti Coca-Cola a podnikatel Craig Cohon vydal na 4000 km dlouhou pěší pouť z Londýna do Istanbulu, aby upozornil na nutnost snižování obsahu uhlíku v atmosféře. Dnes přešel z Polska do České republiky, kterou bude procházet do 26. března. Měl by se setkat se zástupci Magistrátu hlavního města Prahy a starostou Telče, další setkání jsou v jednání.
 

„Když jsem se dozvěděl, že všechen oxid uhličitý, který jsme vyprodukovali, zůstává v atmosféře, protože ekosystémy ho nedokážou v takovém množství pohlcovat, začal jsem se zabývat možností jeho zachytávání,“ vysvětluje Kanaďan v tiskové zpravě.

Cohon se rozhodl investovat svůj penzijní fond do nových technologií pro zachytávání atmosférického uhlíku a zároveň se vypravit na pěší pouť z Londýna do Istanbulu.

Po cestě přes 82 měst a obcí mluví se starosty, generálními řediteli, aktivisty, vědci a politiky o možnostech snížení množství uhlíku v atmosféře, aby zvýšil povědomí veřejnosti o tomto tématu.

Za myšlenkou aktivního odebírání CO2 z atmosféry je fakt, že i kdybychom hned přestali vypouštět veškerý oxid uhličitý do atmosféry, nezastaví to probíhající klimatickou změnu. Podle poslední zprávy mezivládního panelu pro klimatickou změnu není možné udržet globální oteplení pod 1,5 ° Celsia, aniž bychom eliminovali oxid uhličitý, který se již v atmosféře nachází.

Odchoď si to

Craig Cohon dlouhá léta cestoval po světě ve službách velkých společností, jako je Coca-Cola nebo Cirque du Soleil, než se před třinácti lety usadil na lodi na břehu Temže. V roce 2022 zahájil kampaň Walk it back (Odchoď si to) poté, co si nechal udělat celoživotní audit své uhlíkové stopy.

„Zjistili jsme, že Craig za svůj život vyprodukoval ekvivalent 8000 tun CO2. To je asi 28x více než je světový průměr,“ uvádí Michael Mathres z Fund Nature, který audit dělal. Do výsledku se promítly desítky let rychlého a nákladného života manažera a podnikatele včetně drahých dovolených, nespočtu letů a snědených hamburgerů. Kampaní Walk It Back chce Cohon „splatit svůj osobní dluh vůči Zemi“.

Ze svého důchodu investoval Cohon více než milion dolarů do technologií, které dokážou zachytávat oxid uhličitý a s podporou řady organizací od iniciativy mladých lidí ReEarth po World Economic Forum se snaží přinést diskuzi o možnostech řešení klimatické krize do měst a vesnic napříč Evropou.

Cestu o 4000 kilometrech by rád ušel během pěti měsíců a do Istanbulu dorazil v předvečer svých 60. narozenin.

Z dinosaura aktivistou.
Z dinosaura aktivistou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Walk it back
Jak se odstraňuje CO2

Craig Cohon na svém webu umožňuje podporu několika konkrétních projektů odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry. Patří mezi ně výroba biouhlu, regenerativní zemědělství nebo speciální beton sycený oxidem uhličitým.

Mezi vysoce technologické projekty se pak řadí přeměna biomasy v olej a jeho uskladnění hluboko pod zemí prostřednictvím injektáže do geologicky stabilních míst, kde by ideálně měl být uskladněný navěky.

Dalším příkladem je výroba speciálních bójí. Ze zbytků po těžbě dřeva a podobných zdrojů biomasy se vyrobí bójka, která je následně potažena uhličitanem vápenatým, osetá řasami jako jsou chaluhy a umístěna na otevřený oceán. Zatímco bóje pluje, chaluhy zachycují uhlík z horních vrstev oceánu a atmosféry.

Z bóje se postupně rozpouští uhličitan vápenatý a zvyšuje zásaditost oceánu, který je kvůli velké koncentraci CO2 překyselený. Poté, když se dosáhne optimální doby růstu řas, celý systém ztrácí vztlak a klesá na dno oceánu, kde se uhlík zachycený řasou uloží.

Biouhel či prauhel je znovuobjevená surovina, kterou znali už jihoameričtí indiáni.
Biouhel či prauhel je znovuobjevená surovina, kterou znali už jihoameričtí indiáni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martina Jurová / archiv autorky

Motorem kampaně Walk it back je, že změna vývoje klimatu je stále možná. Vyzývá k aktivnímu snižování obsahu uhlíku v atmosféře pomocí nových technologií.

Důraz na technologie má ale svá rizika, na která kampaň Walk it back neupozorňuje. Pohled na technologie zachytávající CO2 z atmosféry se problematizoval poté, co je začaly propagovat velké ropné společnosti s cílem vyvázat se ze snižování emisí.

Pokud je cílem společnosti včas zmírnit klimatickou změnu a zpomalit oteplování planety, je potřeba zároveň snižovat množství produkovaných emisí skleníkových plynů a zároveň je odstraňovat z atmosféry.

Nadšení novými technologiemi by také nemělo zastínit fakt, že jedním z nejlépe fungujících systémů zachytávajících CO2 jsou funkční ekosystémy, v čele s deštnými pralesy. Proto mezi účinná opatření k zachycení CO2 patří ochrana přírodních ekosystémů planety.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

11.3.2023 10:07
To je směšné....
Pán to dělá jenom pro sebe
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

11.3.2023 23:03
"Z bóje se postupně rozpouští uhličitan vápenatý a zvyšuje zásaditost oceánu, který je kvůli velké koncentraci CO2 překyselený." Tak to by ma fakt zaujímalo, PH oceánu na povrchu je zatiaľ cca 8. To je dosť ďaleko od prekyslenosti. Koľko by asi muselo byť bójok aby mali aspon minimálne merateľný účinok? Viete koľko CaCO3 sa nachádza v mori a môže sa podľa potreby rozpúšťať ak by to bolo náhodou potrebné? Čo je oproti tomu zopár bójok? To zachytávanie CO2 je fakt dobrý biznis. https://www.youtube.com/watch?v=JC-VkFkKE8c
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist