Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ročně lidé odhodí nikoliv miliardy, ale biliony cigaretových nedopalků. Ty pak znečišťují půdu a vodu kolem sebe toxickými chemikáliemi. Jenže tabákový průmysl ještě neřekl poslední slovo. Po pro životní prostředí špatných cigaretových nedopalcích jsou tu teď ještě o něco horší zbytky elektronických cigaret.
Třeba takový sýček. V současné době obývá výhradně bezprostřední okolí lidských sídel, nejčastěji vesnice s farmami, stodolami, stájemi a jinými hospodářskými budovami, ale nevyhýbá se ani větším městům. Právě zde jsou sýčci vystaveni řadě nebezpečí v podobě smrtelných pastí, jako jsou různé nádrže na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary na seno, ze kterých se sýčci nedokáží dostat a hynou v nich. V takovýchto pastech uhynula v posledních desetiletích více jak třetina (36 %) sýčků, u nichž známe příčinu smrti, ale i řada dalších ohrožených ptáků, což dokládá třeba nález 28 mrtvých sov pálených v jediné ocelové trubce od fukaru na seno. Zabezpečení takových pastí je přitom často rychlé a jednoduché.
Zvířata volně žijící ve městech ve vedru, které nyní panuje i v Česku, trpí žízní. Lidé jim mohou pomoci tím, že v zahradách, parcích nebo vnitroblocích umožní ptákům, včelám, ježkům, zajícům, veverkám a dalším přístup k vodě. Umístí tam mělké misky s vodou nebo do bazénů či jezírek plovoucí prkna, aby se pohodlně napili a neutopili, uvedl na svém webu Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
Tento čtvrtek 15. června začíná v pražském Domě ochránců přírody první letošní výstava Raných třešní starých odrůd.
Poznat divoké zvíře, které potřebuje naší pomoc, není vždy tak jednoduché, jak se může zdát. Stále přibývá případů, kdy člověk svým zásahem nevědomky způsobí víc škody než užitku. Nejčastěji se s těmito situacemi setkáváme u mláďat, která mohou vypadat opuštěně, i když jen spokojeně čekají na návrat své matky. Právě teď řeší záchranné stanice stovky takových případů každý den.
Zatímco dosud bylo odevzdávání odpadních pneumatik ve sběrných dvorech hlavního města zpoplatněno, nově je zde občané mohou odevzdávat ke zpětnému odběru zcela zdarma. Nesmějí však být znečištěné a nesmějí pocházet z autoservisů. Informuje o tom Magistrát hl. m. Prahy.
Energetický regulační úřad (ERÚ) se ve své osvětě nově zaměřuje nejen na samotné spotřebitele, ale ve větší míře i na představitele samospráv. Se Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) zpracoval metodiku, jak čelit podomnímu prodeji energošmejdů, nyní ERÚ a SMO ČR připravují online seminář na téma obec jako zákazník v energetice.
Aplikace Klíšťapka poskytuje veřejnosti informace o výskytu klíšťat v lesních porostech a může posloužit jako prevence nákazy lymeskou borreliózou. Aplikace vychází z údajů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem ČR, který v letech 2021 a 2022 výskyt klíšťat u nás zmapoval.
3. květen je Mezinárodní den lesních školek. U této příležitosti chtějí české lesní školky ukázat trochu neviditelnou, ale nedílnou součást lesních školek a přírodní pedagogiky. Téma klidu, odpočinku a spánku.
Slova umí být ošidná. Zvlášť když jim sami přikládáme význam, který ve skutečnosti mít nemusí. Emma Garnettová, výzkumnice specializující se na Oxfordské univerzitě na otázky lidského zdraví, se pokusila vykreslit pětici těch nejčastěji mylně interpretovaných slůvek, s nimiž se v popisu potravinářských produktů a jejich dopadů na životní prostředí často setkáváme.
|
|