Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
V pátek začíná další zimní kolo soutěže Živá zahrada. Po celé vánoční svátky se budou na zahradách pozorovat ptáci. Potvrdí se minulé roky, kdy nejčastěji se vyskytujícím ptačím druhem na zahradě byla sýkora koňadra? Získá letos alespoň jedna zahrada titul Živá zahrada? O soutěži informuje pořadatel Český svaz ochránců přírody.
Národní síť záchranných stanic hlásí další rekord. Stanice už letos přijaly 34 679 zvířat v nouzi. To je o 3,5 tisíce živočichů více než za celý loňský rok. Není to důvod k oslavám, finančních prostředků určených na pomoc zvířatům totiž oproti loňsku ubylo. Možná to zachrání Ježíšek pro zvířata?
Díky ekoznačkám mohou lidé lépe rozeznat ekologicky šetrné a přitom kvalitní výrobky. Nově jim v orientaci pomůže ambasador Ekolífek. Ten je hlavní postavičkou informační kampaně České informační agentury životního prostředí (CENIA) a Ministerstva životního prostředí. Kampaň odstartovala právě v těchto dnech. V průběhu dvou let by měla zvýšit povědomí spotřebitelů o ekoznačkách a také přilákat nové zájemce z řad firem.
Před dvěma lety jsme se spolu s manželkou stali majiteli chalupy na Kutinách, k níž jsme si museli koupit i necelý hektar lesa. Stal se ze mne lesa pán!
Většinu českých měst zasypává občasně nebo setrvaleji sníh. Někde průběžně taje, jinde zůstává. Ve větších městech to zpravidla znamená slanou břečku na hlavních ulicích, ujetý sníh a ledovku v ulicích vedlejších. Cyklostezky jsou v lepším případě posypané štěrkem s hranami ostrosti diamantového skla, v horším případě naprosto bez údržby. Výhled nám sice ukazuje, že především v nížinách sníh zatím delší dobu nevydrží, přeci jen je ale vhodné období na zopakování základů jízdy zimním městem.
Evropská unie vypracovala Strategii pro udržitelný textil, která má napřímit vztahy mezi odpovědností výrobců oděvů a jimi produkovaným odpadem. Jak ale doplňuje aktuální studie o produktovém designu, klíčovou roli v boji proti neudržitelně rychlé módě musí sehrát sami spotřebitelé.
Dánové každoročně nechají vyvést ze svých zahrádek skoro milion tun zahradního odpadu. Profesor Kodaňské univerzity k tomu uvádí, že by bylo mnohem účelnější ho na zahradách ponechat. Kvůli klimatu, i proto, že spadané listí a další „odpad“, kterého se zahradníci zbavují, je ve skutečnosti přínosem pro biodiverzitu i půdu.
Rádi byste pomohli krajině ve vašem okolí. Jenže jako z udělání nejste významný vlastník půdy, nemáte rybník ani les. Dá se krajině nějak pomoci, i když ji nevlastníte? O radu jsme požádali Kláru Duškovou z Nadace Via, autorku publikace Naše krajina.
Národní síť záchranných stanic, které se starají o zraněné a handicapované volně žijící živočichy, spustila vánoční kampaň Ježíšek pro zvířata. Přispět může každý milovník přírody a stát se tak skutečným Ježíškem pro zvířata. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále roste zájem o tepelná čerpadla, která nabízejí k životnímu prostředí šetrnější řešení a pro spotřebitele nejlevnější volbu z ekologických variant vytápění. Na tyto benefity reagovalo i Ministerstvo životního prostředí, které se prostřednictvím dotací v rámci programu Nová zelená úsporám snaží využití tepelných čerpadel v českých domácnostech podpořit. Nezapomnělo se však ani na domácnosti, které na tepelná čerpadla nedosáhnou, a to v rámci nového programu Nová zelená úsporám Light. Na co je možné tyto dotace čerpat a jak o ně spotřebitelé mohou žádat? V tom poradí spotřebitelský časopis dTest.
|
|