Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Aleš Čuhel: Odpověď developera13.9.2023
Dovoluji si tímto reagovat na článek Paní Provazníkové a pana Pátíka, zveřejněném dne 2.září 2023 na webu www.ekolist.cz zmiňující situaci okolo našeho projektu pro bydlení ve 13 rodinných domech v obci Ondřejovice u Zlatých Hor. Miroslav Bobek: Převrat v Gabonu: Hrozba pro ráj goril a slonů12.9.2023
Když jsem byl loni s českou delegací krátce v africkém Gabonu, odnesl jsem si velký zážitek ze schůzky s tamním ministrem pro lesy, oceány, životní prostředí a klimatickou změnu Leem Whitem. Ona už jen skutečnost, že ve frankofonní středoafrické zemi se stal ministrem běloch narozený v Manchesteru, ochranář a vysokoškolský pedagog, je – řekněme – poněkud překvapivá. Ovšem úroveň ochrany gabonské přírody posunula dojem ze setkání s ním na ještě jinou úroveň. Bohužel v Gabonu proběhl předminulý týden převrat. Prezident Ali Bongo Ondimba se ocitl v domácím vězení a Lee White byl krátce nezvěstný.
Blanka Klimešová: Taktický urbanismus – vyzkoušejte změnu a už to nebudete chtít jinak7.9.2023
Každý chce, aby se cítil dobře v místě, kde žije. O rozvoj měst a obcí se starají městské samosprávy a úředníci státní správy, urbanisté, krajinní architekti, dopravní inženýři a spousta dalších odborníků. Někdy se ale zdá, že drobné změny, které vycházejí „zdola“, z iniciativy rezidentů, mohou mít větší dopad, než nákladné a dlouze plánované rekonstrukce. Minimálně jsou alespoň důležitým krokem, který může ukázat nové možnosti a posunout plánování veřejného prostoru směrem k novým obzorům.
ČSOP: Proč je zákaz zabíjení jednodenních kohoutků špatný nápad? Protože by je nahradily dražší myši5.9.2023
V České republice se ve vaječném průmyslu každoročně usmrtí 12 milionů jednodenních kohoutků - jenom proto, že kohouti vejce nesnášejí a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný zákaz už přijalo Německo. Jenže tito kohoutci jsou dnes hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic.
Jakub Hruška: Šumavská jezera se úspěšně zotavují. Pomalu se do nich vrací život3.9.2023
Před 39 lety v červenci 1984 zahájil Pepík Veselý novodobé systematické sledování šumavských jezer. Bylo to tehdy neuvěřitelně náročné, protože většina jezer ležela v pohraničním pásmu "za dráty". Odběry se prováděly s doprovodem pohraničníků s nabitými samopaly a tehdy přítomý americký kolega Steve Norton byl bezpochyby první Američan od II. světové války, který se mezi dráty a státní hranicí ocitnul. Letošní rok je tedy 40. odběrovou sezónou. Zdeňka Provazníková a Stanislav Pátík: Ondřejovice ve Zlatých Horách bojují o vodu, sucho je drtí2.9.2023
Nerovný boj o vodu a svádějí občané Ondřejovic ve Zlatých Horách na Jesenicku. Už dva roky
se marně snaží dokázat, že odvodnění zdejších mokřadů, meliorace a geologické, resp.
hydrogeologické vrty uskutečňované v zájmu developerského projektu, mohou mít dalekosáhlé
důsledky. Před několika týdny podali právníci občanů další z řady odvolání proti rozhodnutí
místních i nadřízených úřadů. V těchto dnech dochází na slova největších pesimistů – voda
v Ondřejovicích mizí. |
reklama |