PřírodaBiologická překvapení ze svérázného světa motokrosového areálu na Načeratickém kopci22.12.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zazní-li ve spojitosti s ochranou přírody slova motorkář nebo čtyřkolka, vybaví se asi většině čtenářů bandy nelegálních jezdců drancujících krajinu a ještě nejlépe někde v národním parku. Ve skutečnosti je však toto téma podstatně širší a co hlavně, také mnohem zajímavější. Pokud jde o vliv na přírodu, platí totiž pro motokros stejné rčení jako pro oheň – je to sice špatný pán, ale výborný sluha. Pojďme si na příkladu jedné přírodovědně cenné lokality ukázat, proč si toto označení po právu zaslouží.
Jak ovlivňuje historické využívání krajiny současné rozšíření vzácných druhů?20.12.2020 | OSTROV NAD OHŘÍ
(Ekolist.cz)
Abychom mohli účinně chránit ohrožené druhy rostlin a živočichů, potřebujeme vědět, proč se jim v určitých územích daří a proč ne. U dlouhověkých živočichů, jako je například perlorodka říční, je toto zkoumání obzvláště složité. Perlorodka se v Česku dožívá 60–70 let a patří mezi kriticky ohrožené živočichy. Má komplikovaný životní cyklus a je velmi citlivá na proměny prostředí, proto přírodovědci zkoumají, na jaké přírodní podmínky je perlorodka dlouhodobě zvyklá. Zaměřili se na oblast podél bavorsko-české hranice.
Jaká budoucnost čeká borové lesy v České republice?12.12.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Současné zastoupení borovice lesní dosahuje v ČR 16,2 % (422 tis. ha), což je více než čtyřnásobek jejího přirozeného zastoupení. Právě schopnost této dřeviny tvořit produkčně zajímavé porosty i na extrémnějších stanovištích, kde se další hospodářské dřeviny nedají uplatnit, byla důvodem jejího historického rozšíření v hospodářských lesích. Nad její budoucností se však vznášejí otazníky, které znepokojují vědce i lesníky. Protože od roku 2015 je zaznamenáván rychle se zhoršující zdravotní stav zejména dospělých borových porostů.
Opravu rybníků v Poodří prověřila povodeň. Dnes jsou dokončené11.12.2020 | STUDÉNKA
(Ekolist.cz)
Na rybnících v přírodní rezervaci Bažantula se dva roky pracovalo. Rozsáhlé stavební a zemní práce na obnově rybniční soustavy u Studénky jsou nyní dokončeny. Opravené hráze a technické objekty rybníků mají umožnit lepší péči o vzácné rostliny a živočichy, protože umožní vhodnou manipulaci s vodní hladinou rybníků.
Zkoumá závody ve zbrojení mezi rostlinami a hmyzem. Mladý ekolog získal Cenu Josefa Hlávky9.12.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rostliny a hmyz si v průběhu milionů let společného soužití vytváří a stále vylepšují obranné mechanismy. Je to jako závody ve zbrojení. Zatímco rostliny se snaží vyvinout co nejúčinnější obranu, hmyz se stále zdokonaluje, aby nový způsob obrany překonal. Za výzkum chemických látek, které rostliny používají v obraně před býložravým hmyzem, získal mladý ekolog Martin Volf Cenu Josefa Hlávka.
Jak jsme v Českém ráji vytvořili nové tůně. Zadrží vodu z pramene Klenice3.12.2020 | MLADÁ BOLESLAV
(Ekolist.cz)
Ptačí park Josefovské louky se rozroste. Město darovalo ornitologům čtyři hektary mokřadních luk1.12.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Šumavská jezera i lesy se uzdravují. Podle přírodovědců regeneraci pomohly i mrtvé stromy29.11.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Šumavská příroda se uzdravuje. Ani dvě gradace kůrovce, před 25 nebo 10 lety, ji neproměnily v poušť. Naopak, podle správy šumavského národního parku jsou ekosystémy horského lesa stále zdravější. A odumřelé smrky k tomuto ozdravování nebrání, ale naopak výrazně pomáhají. Bezzásahovost se tak podle ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného ukázala jako velmi vhodnou a funkční cestou k uzdravení krajiny.
Říční meandry jako lék na nemocnou krajinu28.11.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Meandrující říční koryta v české krajině. Není jich mnoho. Postupně se ale začínají objevovat nové. Přirozený tok řek totiž napomáhá zadržování vody při suchu i při povodni. Jenže umožnit, aby se vodní toky kroutily a tvořily meandry, je podobně obtížné jako na těch správných místech v krajině vysázet meze a remízky, ne-li ještě složitější. Obojí naráží na to, že vlastníci a uživatelé pozemků o tyto úpravy většinou nestojí.
Na Šumavu se vrátili vzácní brouci tesařík javorový a trnoštítec horský24.11.2020 | VIMPERK
(ČTK)
|
reklama |