PřírodaVysévání květnatých luk a McDonaldizace české krajiny12.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V nedávné době zde byl publikován příspěvek Květnaté louky z výsevu – návrat přírodní rozmanitosti od Bohumila Bradny a Zdeny Nikodémové, kteří pracují pro společnost Planta naturalis.
Stát bude postupně vyžadovat lepší úroveň ochrany stád před útoky velkých šelem video11.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Státní ochrana přírody si nechala vypracovat, jak by měla vypadat standardní ochrana hospodářských zvířat, to je především ovcí, koz a skotu před útoky vlka obecného a medvěda hnědého. Kromě pasených zvířat zahrnuje i optimální zabezpečení včelstev proti medvědům. Bude zatím sloužit především jako doporučení. Agentura přírody a krajiny ČR si dokument nechala zpracovat Českou zemědělskou univerzitou ve spolupráci s chovateli a dalšími spolupracovníky.
Opomíjená parazitární nemoc sparganóza zasahuje už do Evropy11.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi, které se nejčastěji vyskytují v Asii, se nevyhýbají ani Evropě, včetně České republiky. Českobudějovičtí parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) se spolu s polskými kolegy zaměřili na opomíjenou parazitární nemoc sparganózu, která postihuje podkoží, vnitřní orgány, mozek nebo oči člověka.
Našeho nejdéle žijícího živočicha v přírodě jen tak neuvidíte8.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
KRNAP ponechává v lesích čtyřikrát více mrtvého dřeva než je běžné7.3.2021 | VRCHLABÍ
(Ekolist.cz)
Lesníkům mohou při obnově lesa pomoci dříve opomíjené dřeviny. Třeba topoly6.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Při úvahách o aktuálních problémech obnovy lesů se pozornost vědců i lesníků obrací k dříve opomíjeným dřevinám, mezi něž dosud patřily i domácí druhy topolů. Používání topolů jako přípravné dřeviny je jednou z možností rychlé obnovy lesního prostředí na rozsáhlých holinách a je v souladu s nezbytností vytvářet lesy prostorově diverzifikované, ekologicky stabilní, s nepřerušeným plněním produkční funkce. Po velkoplošných katastrofách mohou mít prioritu i mimoprodukční funkce lesa. Topoly svým charakterem pionýrských dřevin s rychlým růstem mohou plnit všechny požadavky včetně dočasnosti zakládaných porostů.
Chrochtající ekologická katastrofa se v tropech nekoná. Divočáci tu odvádí dobrou práci5.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Místo nejchytřejšího tvora vedle člověka má překvapivého uchazeče4.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Člověk si pečlivě střeží své výsadní místo na špici potravního řetězce. V posledních letech jsme ale mohli být svědkem hned několika kontroverzních debat, v kterých botanici, ornitologové a další vědci začali mluvit o vědomí, učení či řeči ve spojitosti se zvířaty nebo rostlinami. Příkladem mohou být studie vedené vědkyní Monikou Gagliano, které předpokládají existenci asociativního učení (viz Pavlovy psi) u rostlin. Jsou tyto vášnivé diskuze oprávněné, nebo dochází ke zmatení jazyků a pojmů, nebo snad člověk bojuje o svou nadvládu nad vším živým?
V Česku se dnes slaví národní den prasat1.3.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Živoucí fosílie vampýrovka ukazuje, jak se jí podařilo přežít dinosaury25.2.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vampýrovka hlubinná představuje tzv. „živoucí fosilii“. Podobně jako u latimérie podivné byli fosilní zástupci této skupiny popsáni dříve fosilní než živoucí (až v r. 1903).
Kdysi rozmanitá skupina hlavonožců, vampýrovky, obývala mělká šelfová moře jury a spodní křídy. Poté se však náhle fosilní záznam ztrácí a mezera mezi současností a posledním známým výskytem ve spodní křídě (stupeň apt) představuje neuvěřitelných 120 mil. let.
|
reklama |