PřírodaJaký vliv má chování divočáků na možné šíření afrického moru prasat?19.11.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Při boji s africkým morem prasat (AMP) patří mezi jedno z nejdůležitějších opatření rychlé vyhledání a odstranění infikovaných uhynulých jedinců (kadáverů) a následná dezinfekce prostředí. Jak ale k možnému přenosu dochází a proč je nutné uhynulé divočáky z napadené oblasti vyhledávat a odstraňovat?
Kůrovcová kalamita ukazuje, proč by národní parky neměly být financovány z prodeje dřeva Aktualizováno18.11.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
České národní parky mají vážný problém s financemi. Podstatná část prostředků na jejich správu pochází z prodeje vytěženého dřeva. Kůrovcová kalamita ale srazila cenu dřeva k zemi. Národní parky kvůli tomu pociťují výrazný výpadek příjmů. V Krkonošském národním parku hovoří o ztrátě třetiny příjmů, na Šumavě jde o polovinu příjmů oproti roku 2015.
Do šumavského jezera Laka se po 50 letech vrátili pstruzi10.11.2020 | PLZEŇ
(ČTK)
Do nejmenšího a nejvýše položeného šumavského ledovcového jezera Laka se po 50 letech vrátili pstruzi. Potvrdili to vědci českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Podle nich je to důkaz toho, že se zlepšila kvalita vody a ekosystém jezera se přirozeně zotavuje z období, způsobeného v minulém století kyselými dešti. V jezeře a v jeho přítoku jsou desítky pstruhů obecných, v potoce asi tři kilometry pod jezerem žijí rybky vranky obecné, patřící v ČR k zranitelným druhům, informovalo ČTK Biologické centrum.
Lidi neblázněte, horská příroda neunese všechno, vzkazuje ředitel Krkonošského národního parku9.11.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Epidemiologická opatření v souvislosti s onemocněním covid-19, pochmurný podzim a inverzní počasí. Kombinace těchto tří faktorů způsobila, že se uplynulý víkend zapíše do smutné statistiky nejproblematičtějších víkendů z hlediska návštěvnické zátěže přírody v Krkonoších v tomto roce. Informuje o tom Krkonošský národní park.
Kam máme všechny ty turisty dát? Pohled správců parků na to, když je lidí v přírodě moc1.11.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Krkonošský národní park zažil letos v červenci historicky nejvyšší návštěvnost, celkem 251 111 lidí. Na některých místech tak kvůli přemíře turismu dochází k devastaci přírody, což je v rozporu s posláním národních parků. Zájem lidí o pobyt v přírodě je ale zároveň pozitivní. Pokud mají lidé přírodu chránit, potřebují s ní mít osobní kontakt. Tento konflikt ochrany přírody a turismu byl v říjnu předmětem
kulatého stolu v parlamentním výboru pro životní prostředí. Virtuálně se u něj sešli ředitelé našich čtyř národních parků, ředitel AOPK, další odborníci a politici.
Na Svratce v Brně se zalíbilo exotickým kachničkám mandarínským26.10.2020 | BRNO
(ČTK)
Na řece Svratce v Brně se zalíbilo exotickým kachničkám mandarínským. Hnízdí tam pravidelně asi deset let. Jde patrně o jedinou pravidelně a volně hnízdící populaci v Česku. Cizokrajní ptáci pravděpodobně unikli z chovu, uvedl Vladimír Mikule z Ústavu chovu a šlechtění zvířat Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.
Přírodní rezervace Chlum se rozšíří díky výskytu endemitu jeřábu23.10.2020 | K. VARY
(ČTK)
Karlovarský kraj se chystá trojnásobně rozšířit rozsah území přírodní rezervace Chlum u Novosedel na Karlovarsku. Cílem je zajistit ochranu unikátní populaci endemického jeřábu manětínského, která nebyla zahrnuta při vyhlášení původní přírodní rezervace Chlum v roce 1947, uvedl krajský radní Karel Jakobec (ODS).
Stromem roku se stal poprvé ovocný strom - jabloň v Machově na Náchodsku21.10.2020 | BRNO
(ČTK)
Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. Anketu pořádala už podevatenácté Nadace Partnerství.
Den jablek slavíme dnes!21.10.2020 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes, 21. října, si připomínáme Den původních odrůd jablek. Před 30 lety tento den začali slavit ve Velké Británii. Jeho cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, které dnes často upadají v zapomnění. Český svaz ochránců přírody chce tento vývoj obrátit a systematicky na tom pracuje v programu Oživení starých odrůd!
Dnes slavíme Mezinárodní den stromů!20.10.2020
(Ekolist.cz)
Stromy – díky nim se můžeme nadechnout, v létě nám dávají stín, a jejich přítomnost nás uklidňuje. V jejich korunách, ale i kořenech a kůře žije nepřeberné množství živočichů, kterým poskytují domov a ukrýt. Ukazují nám střídání ročních období, a dávají nám mnoho podnětů k učení. V České republice pak najdeme neuvěřitelných 60 miliard stromů, a lesy pokrývají 1/3 plochy našeho území. Není tak divu, že i stromy mají svůj svátek, který připadá na 20. října.
|
reklama |