PřírodaCo stojí za špinavou vodou českých rybníků?24.7.2019 | PLZEŇ
(Ekolist.cz)
Špatné lesní hospodaření na Pálavě zlikvidovalo tisíce přísně chráněných motýlů, kritizují vědci23.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jasoň dymnivkový je kriticky ohrožený lesní motýl chráněný naší i mezinárodní legislativou. Dříve běžný druh vymřel v Čechách, na Moravě přežívá na pár posledních místech. Nejvíce jasoňů u nás donedávna žilo v Milovickém lese pod Pálavou. Dnes tu motýl vymírá. Informuje o tom Biologické centrum AV ČR.
Parádní nález v Železných horách22.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Začalo to nevinně přecházením louky a nalezením květenství, o kterém víte, že se v přírodě běžně nevyskytuje. První fotografie a hledání informací o druhu orchideje. Příliš pozornosti jsem nálezu nevěnoval a vzpomněl si po třech letech. Druhá návštěva lokality v letošním červnu začala fotografováním sedmi kvetoucích rostlin. Snímky jsem zveřejnil na internetu a pak to vše začalo.
Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě18.7.2019 | BRNO
(Ekolist.cz)
Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, která budou monitorovat vlhkost a teplotu půdy. Cílem je zjistit, jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.
Sýkora modřinka se obejde i bez žluté barvy17.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Terénní zooložka Zoo Ostrava Markéta Ticháčková při pravidelném jarním kroužkování ptáků na Českolipsku odchytila netradičně zbarvenou sýkoru, která vyvolala otázky, zda se nejedná o u nás velmi vzácnou sýkoru azurovou ze severovýchodní Asie. Bližší určení dle více morfologických znaků však přineslo jasnou odpověď – jednalo se o netypicky světle zbarvenou modřinku, u nás jednu z nejběžnějších sýkor.
Pole rozpálené na 60 °C. Důsledky špatné péče o půdu na snímcích termovizní kamery16.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Šardice se nachází ve vyhledávané oblasti Slovácka. Pro malebnost zvlněné krajiny, monokulturních lánů s vlnícím se obilím, které přerušují biopásy a solitérní stromy, se jim říká Moravské Toskánsko. Nádherné scenérie vyhledávají především fotografové. Pokud ale na krajinu namíříte termovizní kameru, uvidíte nepěkný obrázek.
Jak se Jihlava stará o dešťovou vodu? Květnatými loukami, průlehy a rybníčky11.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jihlava je specifická tím, že se nachází na evropském rozvodí. Jediná voda, se kterou může město i region hospodařit, je voda dešťová. Víme, že si jí musíme vážit, protože pokud nám odteče bez užitku (to v tom lepším případě) nebo navíc ještě napáchá cestou škody (to v případě horším), můžeme si za to sami.
Vysadit strom na každou volnou plochu není univerzální dobro10.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Drsná krása Oderských vrchů8.7.2019 | PRAHA
(Naše příroda)
Jistě to znáte z vlastní zkušenosti: kolem jste jeli aspoň padesátkrát, ale nikdy jste tam nezastavili, protože si říkáte „až někdy příště…“! Jedním z těchto míst jsou pro mnohé určitě Oderské vrchy nad Moravskou bránou. Po jejich úpatí denně prosviští desítky rychlovlaků a tisícovky aut směrem na Ostravu a zpět, čas k zastavení ale obvykle schází.
Volné pobíhání psů ohrožuje evropské vlky. Může přispět k jejich vyhynutí5.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Smečky kříženců psů a vlků by mohly způsobit vyhynutí evropských vlků. S rozšiřováním lidských aktivit na stále větší území přispíváme k úbytku prostředí pro život volně žijících zvířat, jako jsou vlci. Ti se stále častěji dostávají do kontaktu s volně se pohybujícími psy. Křížení s nimi dnes představuje poměrně velké ohrožení divokých populací vlků, kteří ztrácejí „genetickou identitu“. Tématu se věnuje studie uveřejněná v časopise Frontiers in Ecology and Evolution
|
reklama |