Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ústřední prvek environmentálních debat o výživě lidí se v posledních letech omezil na to, zda a jak radikálně omezit konzumaci masa. Nejrůznější studie přitom polstrují daty skutečnost, že dieta 3 % světové populace veganů (a 5 % vegetariánů) je teoreticky udržitelnější než strava 92 % zbývající populace. Plynou z toho rozepře, které neprospívají ani tak životnímu prostředí, ale spíš těm, kdo stojí za produkcí ultra procesně zpracovaných potravin.
Jak to?
Internetový obchod Košík.cz rozváží potraviny zákazníkům v papírových taškách. Jejich velké množství začalo vadit zákazníkům a tím i online supermarketu. Obchod proto začne své papírové tašky přetvářet pomocí technologie rozvláknění. Ta má být unikátní tím, že neničí papírové vlákno. Vše, co z tašek vznikne, tak bude nadále recyklovatelné a kompostovatelné.
Zatímco před dvěma desítkami let bylo létání stále ještě něco neobvyklého, i v České republice se stalo normální si na víkend někam zaletět, „užít si eurovíkend“. I stále více zboží je přepravováno letadly. Letectví je zodpovědné za významnou část celkových emisí skleníkových plynů na světě, i když létá méně než 10 % světové populace. Přitom se očekává, že emise z letectví se do roku 2050 zdvojnásobí.
I o letošních svátcích je možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K dostání jsou letos v Brně a Praze. Domů si tak zájemci můžou odnést krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.
Sdružení Arnika ukrylo polohovací zařízení do 25 menších tiskáren a monitorů staršího data, které už dosloužily. Chce tím ověřit, jak sběrná místa nakládají s vysloužilou elektronikou staršího data, která obsahuje nebezpečné látky jako rtuť a olovo. Zatím je 10 kusů z tohoto experimentu stále v oběhu, jeden z nich už bohužel skončil, kde neměl. Informovalo o tom sdružení ve své tiskové zprávě.
Zajištění potravin bude hlavní globální výzvou pro 21. století. Zemědělsky je využíváno 40 % povrchu země. Potravinová produkce (od vidlí po vidličku) stojí za 30 % emisí skleníkových plynů. A zemědělství je na klimatu bezprostředně závislé. Extrémní výkyvy počasí i plíživá změna klimatu mohou vést k akutnímu nedostatku potravin.
S blížícím se koncem roku přináší Český svaz ochránců přírody letošní výsledky kampaně „ Ukliďme svět“. Ochotu lidí uklidit odpady z přírody dokumentuje velká fotogalerie.
Blíží se Vánoce a s nimi i touha lidí obdarovat ty, které máme rádi. Ochránci přírody nyní přichází s
tipem na vánoční dárek, který pomůže přírodě i nám všem. Na rozdíl od běžných zvyklostí, tento dárek nepřinesete pod stromeček, ale naopak ho od něj odnesete!
Od září roku 2022 budou zcela zakázané kotle na pevná paliva, která nesplňují přísné emisní limity. Velmi populární kotlíkovou dotaci stát pozměnil a pro domácnosti s nízkými příjmy nabízí štědrých 95 % za způsobilé výdaje. Pokud jste do nynějška měli pochyby nebo neměli peníze, teď již byste měli nad výměnou starého kotle skutečně uvažovat.
Stále naléhavější výzvy ke zmírnění klimatické krize nás všechny nutí přemýšlet o změně vytápění domácností. Místo využívání fosilních paliv je třeba do budoucna přejít k účinnějším a pro životní prostředí příznivějším řešením. Podle nové studie "Proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo?", kterou dnes zveřejnila BEUC (Evropská spotřebitelská organizace), je pro spotřebitele nejlevnější variantou ekologického vytápění použití tepelného čerpadla.
|
|