Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
S blížícím se koncem roku přináší Český svaz ochránců přírody letošní výsledky kampaně „ Ukliďme svět“. Ochotu lidí uklidit odpady z přírody dokumentuje velká fotogalerie.
Blíží se Vánoce a s nimi i touha lidí obdarovat ty, které máme rádi. Ochránci přírody nyní přichází s
tipem na vánoční dárek, který pomůže přírodě i nám všem. Na rozdíl od běžných zvyklostí, tento dárek nepřinesete pod stromeček, ale naopak ho od něj odnesete!
Od září roku 2022 budou zcela zakázané kotle na pevná paliva, která nesplňují přísné emisní limity. Velmi populární kotlíkovou dotaci stát pozměnil a pro domácnosti s nízkými příjmy nabízí štědrých 95 % za způsobilé výdaje. Pokud jste do nynějška měli pochyby nebo neměli peníze, teď již byste měli nad výměnou starého kotle skutečně uvažovat.
Stále naléhavější výzvy ke zmírnění klimatické krize nás všechny nutí přemýšlet o změně vytápění domácností. Místo využívání fosilních paliv je třeba do budoucna přejít k účinnějším a pro životní prostředí příznivějším řešením. Podle nové studie "Proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo?", kterou dnes zveřejnila BEUC (Evropská spotřebitelská organizace), je pro spotřebitele nejlevnější variantou ekologického vytápění použití tepelného čerpadla.
Ve třetím dílu našeho seriálu zaměřeného na úspory energie bez potřeby drahých investic si posvítíme na osvětlení a domácí elektroniku. Zvláště na podzim a v zimě je osvětlení důležitá položka naší domácí spotřeby.
Nedávné výrazné zdražení energie prodražuje náklady na naše domácnosti. Svést souboj s dodavatelem energie můžeme ale i mírumilovně a bez většího omezování. Druhý díl našeho seriálu zaměřeného na úspory energie bez potřeby drahých investic je zaměřen na domácí spotřebiče a jejich úsporné používání.
Skokové zvýšení cen energie, případně krach levného dodavatele, znamená pro mnohé z nás velký zásah do domácího rozpočtu. Náklady na energie lze ale snížit nejen výběrem vhodného dodavatele elektřiny a plynu, ale také nízkou spotřebou. V naší sérii článků se zaměříme na takové úspory energie, které nás nebudou nic stát a nebudou nás ani výrazně omezovat. V prvním dílu se budeme zabývat vytápěním a teplou vodou.
Organický odpad, který byl dosud z Pražské tržnice týdně svážen v klasických hnědých popelnicích, bude nyní přímo v areálu přeměněn na hodnotný kompost. Speciální kompostér Rocket pojme stovky litrů organického odpadu týdně ze zeleninového trhu v Hale 22, v budoucnu pak i zbytky jídla a kávy z kaváren a restaurací v areálu, food trucků či jednorázových kulturních akcí, včetně kompostovatelného jednorázového nádobí.
8.11.2021 | GLASGOW
( ČTK)
Občané jsou klimatickou krizí znepokojeni, ale většina z nich se domnívá, že již nyní dělají pro ochranu planety dostatek a jen málokdo je ochotný změnit vlastní životní styl, vyplynulo z průzkumu společnosti Kantar v deseti zemích. Respondenti jsou přesvědčeni, že pro boj s klimatickými změnami dělají více, než vlády, velké korporace nebo média. O průzkumu, zveřejněném u příležitosti právě probíhající konference OSN o změnách klimatu COP26, napsal list The Guardian.
Cigaretové nedopalky, chcete-li špačky či vajgly, jsou ve světě podobně neodbytné odpady jako mikroplasty. K nalezení jsou zrovna tak prakticky všude, a navíc mají tu nepříjemně dvojakou podobu fyzického i chemického znečištění. Za jejich vznikem je třeba hledat 1,13 miliardy kuřáků, kteří ročně v tabákových výrobcích zkonzumují okolo 6 bilionů ekvivalentů cigaret. Z nichž asi třetina končí típnutá, volně odhozená, padni kam padni. Co se s nimi pak děje dál a jak ovlivňují životní prostředí?
|
|