Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Nechejte sekačku celý květen v kůlně. A možná pak zjistíte, že tam vydrží až do konce sezóny. K tomu nabádá britské zahradníky kampaň No Mow May, spoluorganizovaná ochranářskou charitou Plantlife. Cílem není ani tak podpora zdivočelých plevelů, ale hmyzu.
Invazní druhy živočichů mají významný dopad na náš ekosystém a narušují ekologické vazby. V projektu NAJDI.JE se může kdokoliv, koho baví příroda i věda, zapojit do sledování invazních druhů bezobratlých u nás. Díky tomu budou moci vědci lépe odhadnout další vývoj šíření invazních druhů.
Co se stane, když nějaké město, správní oblast nebo rovnou celý stát zakáže v obchodech prodeje jednorázových plastových sáčků a tašek? Vcelku nepřekvapivě, v reakci na nedostupnost takového zboží, se záhy významně sníží jejich podíl na skládkách. Jak ale poukazuje studie univerzity v Georgii, k úspěchu má takové opatření daleko.
Omezit využívání klimatizace, jezdit autem méně a pomaleji či mírně snížit výkon topení jsou účinné způsoby, jak se vypořádat se zdražováním energií a přispět k odbourání závislosti na ruské ropě či plynu. Lidem, kteří se potýkají s rostoucími účty za energie, to doporučila Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spolu s Evropskou komisí (EK). Pokud se budou nezávazným návodem řídit, mohou podle agentury ušetřit stovky eur, tedy tisíce korun ročně.
Významná část dodávek paliv a energie se v České republice zajišťuje prostřednictvím fosilních paliv, které pocházejí z Ruska. Odborníci na úspory energií radí, jak mohou lidé ve svých domácnostech snížit jejich spotřebu. A dodávají, že i malá drobnost může snížit částku, kterou my všichni financujeme ruskou agresi na Ukrajině. Například jen snížením vytápění o 2 °C pošleme Rusku za zemní plyn o 3 až 4 miliardy korun ročně méně. Kromě toho je přínos takového chování i v tom, že chráníme naše klima i svou vlastní peněženku.
Zařízení sdružená v Národní síti záchranných stanic už letos přijala přes 160 savčích mláďat, včetně 109 novorozených zajíců. Právě zajíčky přitom lidé nosí do záchranných stanic zbytečně, sdělil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Stýblo ČTK řekl, že přijatých zaječích mláďat je za stejné období meziročně více, o kolik nesdělil. Poradil také jak při nálezu osamocených mláďat postupovat. ČSOP síť záchranných stanic koordinuje.
Vídeňská radnice nedávno dokončila obsáhlou modelovou rekonstrukci obecního domu. Výsledkem je, že požadavky na vytápění klesly o více než 90 procent, zlepšila se ochrana před sluncem i hlukem z ulice a na bytovce vyrostly i solární panely. Výše nájmu přitom zůstala stále stejná, finance poskytlo město a speciální fond EU.
Jaro pro miliony lidí po celém světě znamená příchod alergií. Kvůli klimatické změně ale pylová sezona bude intenzivnější, píše časopis National Geographic. Na oteplující se planetě se prodlužují vegetační období rostlin a s tím se zvyšují zdravotní rizika pro lidi alergické na pyly.
Je nepochybné, že právě vývoz zemního plynu a ropy je hlavním zdrojem financování ruských válečných tažení a celkově hlavním motorem ekonomiky současného Ruska. V této souvislosti přinášíme soubor jednoduchých opatření, jak můžete redukovat svoji závislost na dovezených energetických surovinách, především zemním plynu z Ruska, a tím přispět ke snížení válečného financování. V druhé části článku se zaměříme i na celkové úspory energie v domácnosti.
Ceny zemního plynu i elektřiny v Evropě atakovaly maxima a vzhledem ke geopolitické situaci ve světě nelze očekávat, že v dohledné době pořídíme vytápění domácnosti za příznivějších podmínek. Dříve než se pustíte do hledání alternativních zdrojů nebo zateplení za statisíce korun, zkuste menší změny, díky kterým rychle a významně ušetříte již dnes.
|
|