Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Petr Uhl: "Vyloučení" Milana Horáčka ze Strany zelených26.4.2004
ZO SZ Praha 1 vyloučila 20. dubna Milana Horáčka jako svého člena ze Strany zelených "za opakované a zvláště hrubé porušení stanov". Učinila to bez bližšího uvedení, který článek stanov měl porušit. Podle usnesení ZO Praha 1 apelovali Jan Beránek, Jana Drápalová a Jakub Patočka na přítomné (i telefonicky během jednání - P.U.), aby se snažili zaujmout ve věci Milana Horáčka zdrženlivé stanovisko. Výsledek hlasování byl 6:2:1. Pro vyloučení hlasovali členové předsednictva SZ Jana Ulbrychová a Milan Smrž, dále Jiří Lom, Johanka Lomová, Mirka Jirková, pí Brandejsová. Proti byli Ondřej Velek a Saša Uhlová. Olga Lomová se hlasování zdržela.
Ivan Brezina: Rada České televize zamítla stížnost Greenpeace na pořad Fakta23.4.2004
Začátkem loňského prosince jsem v pořadu Fakta České televize odvysílal reportáž o katastrofě v indickém Bhópálu. Únik
jedovatého metylizokyanátu z chemické továrny americké firmy Union Carbide od prosince 1984 až dodnes zabil desetitisíce lidí a stovkám tisíc poškodil zdraví. V komentáři jsem použil následující formulaci: "Greenpeace dnes katastrofu zneužívají ve svém politickém boji proti globalizaci a dokonce na ní založili i mezinárodní sbírkovou kampaň. Z peněz, které Greenpeace na bhópálské téma po celém světě vybrali, poskytli jen nepatrný příspěvek klinice Samhavna."
Ing. Eva Tylová: Nová právní úprava v oblasti hluku a její aplikace v praxi20.4.2004
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů stanovil nové povinnosti v oblasti ochrany před hlukem z dopravy. Paragraf 30 zákona přímo stanoví, že vlastníci popřípadě správci pozemních komunikací jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity upravené právním předpisem pro venkovní prostor, stavby pro bydlení a stavby občanského vybavení.
Ing. Ivo Kropáček, Ing. Iva Šedivá, Ing. Eva Tylová, Ing. Karel Barták: Společné prohlášení k projektu spalovny (EVO) v Opatovicích nad Labem20.4.2004
My níže podepsaní, nesouhlasíme s projektem výstavby spalovny (mylně zvané EVO-energetické využívání odpadů) v areálu Elektrárny Opatovice a.s. Tuto plánovanou spalovnu, považujeme za drahé až megalomanské dílo, které bude absolutně nepotřebné, jestliže budou oba kraje i obce v nich, dodržovat závaznou část POH ČR a preferovat tak ekologičtější způsoby likvidace odpadů.
Ing. Ivan Sommer: Znečišťuje tramvajová doprava životní prostředí rtutí?16.4.2004
Podnětem pro napsání tohoto článku byl nález kovové rtuti na ulicích Brna. Za obvyklých atmosférických podmínek je rtuť těžká, stříbrolesklá kapalina, jejíž páry jsou značně toxické. Veřejnost se setkává obvykle jen s velmi malým množstvím, které je uzavřeno v lékařských teploměrech nebo tonometrech, výskyt většího množství v podobě rtuťové kaluže na ulici by musel mít jiný původ.
RNDr. Pavel Nováček, CSc.: Vítejte na světovém jevišti13.4.2004
Velmi brzy se Česká republika stane součástí velmoci. Evropská unie sice není vnímána jako klasická země s mocenskými ambicemi typu Číny, Ruska nebo Spojených států, protože je tvořena patnáctkou samostatných zemí. Nicméně po rozšíření na pětadvacet států bude EU jediná, která se svou hospodářskou silou bude moci rovnat Spojeným státům. USA mají hrubý domácí produkt ve výši téměř 12 000 miliard dolarů, Evropa mírně překračuje hranici 11 000 miliard dolarů. Ekonomická síly Číny je oproti USA desetkrát nižší, přestože počet obyvatel je pětinásobný (počet obyvatel oproti EU po rozšíření bude trojnásobný).
Vladimír Šafařík: Ochrana přírody je „brzdou“ ekonomického růstu - až někam do propasti…25.3.2004
Pan Činčera nám ve svém článku polemizuje s myšlenkou -„Proč nesníst pár velryb?“. Pominu-li přirovnání živočišného druhu a jeho výjimečného postavení a významu v mořském ekosystému k opravdu s tímto s bezvýznamnými díly vytvořenými kdy lidskou rukou, pokulhává trochu i jeho přirovnání k „vysoké zvěři“. Tu si totiž u nás chovají myslivci v celkem pro ni nepřirozených podmínkách, čímž si mohou její stavy udržovat - např. zimním přikrmováním a i dalšími opatřeními, jak jim dovolí jejich lidské okolí.
Vladimír Šafařík: Kdo a proč "kalí vodu"?17.3.2004
Při pročítání stránek ČSOP jsem narazil na článek "Co chystá parlament české přírodě?". Jeho autor ing. P. Stýblo zde čtenářům líčí, jak našim rezervacím hrozí zkáza zásluhou toho, že je myslivci promění v bažantnice a v obory s přemnoženou a uměle nachovanou zvěří pro bohaté střelce a než ti tuto zvěř vybijí, ona nám sežere a zničí vše živé. "Korunu nasadil" svému článku pak tvrzením, jak ti "loupeživí" sokolníci vykradou z hnízda sokolí mládě, prohlásí ho za svůj odchov a už nikdo jim ani krevní zkouškou DNA - paternity nebude moci prokázat jejich "zločin".
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
reklama |