Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Vánoce s sebou nepřinášejí jen plné talíře a nůše, ale i plné popelnice. Jak se všemi těmi obaly správně naložit? Jak je správně roztřídit? Převažovat mezi nimi budou zřejmě opět papír a plasty.
Neutuchající poptávka po mořských plodech žene další a další rybářské lodě lovit další a další ryby. Jak tvrdí Jan Freidinger, který v organizaci Greenpeace vede oceánskou kampaň, 90 procent světových oceánů je přelovena a řada druhů ryb je na kraji vyhubení. Co s tím můžeme dělat my, spotřebitelé? Pečlivě si vybírat druh ryby i to, jak a v jakých vodách byly chycené. Od zítřka to bude snadné díky povinnému značení. A kdo chce mít ohledně světových oceánů úplný klid v duši, ať kupuje českého kapra.
Blíží se okamžik, kdy dveřmi svého bytu provlečete vánoční stromek. Co s ním, aby dlouho vydržel? V prvé řadě je potřeba mu seříznout kmínek a postavit stromek do vody. Starý řez už bude zalitý smolou a stromek by nemohl vodu sát. Můžete vodou postříkat i jehličí, protože i jím stromky přijímají vláhu. V druhé řadě je potřeba stromek dát někam do chladu, ideálně na místo, kde nebude vystaven přímému slunci. A v třetí řadě si navoďte předvánoční pohodu hledáním stojánku na stromeček.
Vánoční stromky s certifikátem FSC, které byly vypěstovány v lese, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem budou v nejbližších týdnech prodávat lesníci v Jihomoravském kraji i v Krkonoších.
„V návodu k sušičce prádla jsem se dočetla, že se do ní nesmí dávat prádlo, které bylo čištěné pomocí odstraňovače skvrn,“ napsala nám čtenářka. Na praní prádla přitom běžně používá mýdlový prací prostředek a k bílému prádlu přidává perkarbonát sodný, což je odstraňovač skvrn. „Je to problém? Můžu takto prané prádlo sušit v sušičce?“ zní její dotaz.
Blížící se zima je pro volně žijící zvířata tím nejnáročnějším obdobím. Zvířata musí snášet nízké teploty, vyrovnat se s nedostatkem potravy a zamrzlými loužemi nebo náročným pohybem ve sněhu. My lidé jim můžeme při jejich strastech alespoň trochu pomoci. Začít s přikrmováním můžeme už nyní, aby si zvířata na naše krmítko zvykla a v nejkrutějších mrazech věděla, kam za potravou.
Od začátku listopadu je v platnosti nová „kácecí“ vyhláška, která upřesňuje, jaké stromy je možné v soukromých zahradách a zahrádkářských koloniích kácet. Bez povolení je možné kácet jen stromy ovocné, kam ale patří i ořech vlašský či líska obecná. U neovocných stromů určitých rozměrů je povolení potřeba.
Listy stromů se zbarvují do krásných barev. Pastva pro oči. Podzim může však znamenat i hodiny strávené s hráběmi při úklidu opadaného listí. A snadno se může stát, že budete uklízet listí ze stromu, který roste na sousedním pozemku. Soused vám s úklidem nepomůže, protože listí, které k vám napadá z jeho stromu, je jen a jen vaše. Což ale platí i pro plody.
Kavárna a opravárna v jednom, služba známá z desítek světových zemí a měst, bude o víkendu představena i v Praze. V sobotu 8. listopadu budou moci lidé přinést své rozbité výrobky do prostor Zdrojovny v Altajské ulici Praze-Vršovicích. Opraváři mnoha oborů jim je za rozumnou cenu u kafe či čaje opraví.
Růžena Šandová je toho názoru, že splachovat záchod či mýt podlahu pitnou vodou je „nemravné“. Společně s celou svojí rodinou se rozhodla, že si dešťovou vodu do svého domečku přivede. A tak se v Kaplici nedaleko Českého Krumlova začalo s projektováním a vyřizováním administrativních věcí. Podívejte se, jak to celé probíhalo.
|
|