PřírodaNarušené výhledy rovná se pokažený výlet do přírody? Organizace upozorňuje na vizuální smog v krajině21.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Procházka krajinou, při níž by turisty při pohledu na přírodní scenérie nerušily tovární komíny, rozhledny, sloupy elektrického vedení, vysílače, budovy, větrné elektrárny a další projevy lidské přítomnosti, je v tuzemsku téměř nemožná. V České republice totiž stále ubývají místa, která by nebyla zasažena vizuálním smogem způsobeným nejrůznějšími technickými stavbami rozesetými v krajině. Upozorňuje na to ochranářská organizace Česká krajina a Akademie věd ČR.
Namáhaným koním má pomoci tradiční česká bylina. Pokud jim uleví, mohou ji používat i lidé20.8.2021 | BRNO
(Ekolist.cz)
Ostropestřec mariánský patří k užívaným bylinám především ke zvýšení denních hmotnostních přírůstků u zvířat, nebo pro účely veterinární medicíny a farmakologie. Z výzkumu Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně bylo zjištěno, že výtažky ze semen ostropestřce mají u závodních koní také léčivé i regenerační účinky. Obdobně prospěšné by mohly být i pro člověka.
Nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné – soulad ekologie a ekonomiky lesa19.8.2021
(Ekolist.cz)
Situace a problémy našich lesů
Současná kůrovcová kalamita svým rozsahem a svými důsledky již dnes překonává všechny pohromy, kterými naše lesy kdy prošly. Je zřejmě pravda, že spouštěcím mechanizmem celé situace kalamitních rozměrů byly klimatické změny posledních let. Nejméně stejně velkou pravdou ale je, že dlouhodobý způsob, jakým jsme lesy obhospodařovali a jakým prioritám jsme přitom jejich pěstování podřizovali, k takovýmto koncům směřoval a bylo jen otázkou, v jakou finální podobu takovýto proces vyústí. Požáry vrací vodu povodím Yosemitského národního parku17.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Za masivními požáry amerického středozápadu nestojí ani tak klimatické změny, jako dlouhodobá snaha tu jakýkoliv oheň potírat. V přírodních lokalitách, kde není oheň regulován, přispívají plameny k navýšení biodiverzity, obnově mozaiky původních porostů. Ke zvýšení odolnosti krajiny proti suchu a trochu nečekaně, ke zvýšení půdní vlhkosti a vydatnosti vodních zdrojů.
Jak se na ochranu krušnohorských bučin dívá vědec a jak se k ní staví úřady?11.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přestože zástupci Ministerstva pro životní prostředí i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller v médiích připouštějí možnost vyhlášení CHKO Krušné hory, realita tomu zatím moc neodpovídá. Pod zvažované chráněné území by totiž měly spadat i unikátní bukové lesy v Evropsky významné lokalitě Východního Krušnohoří, ovšem přístup úředníků k jejich ochraně je zatím tristní. Stávající ochrana bučin nesplňuje požadavek zákona o evropsky významné lokalitě a kvůli nečinnosti příslušných úřadů podalo město Horní Jiřetín stížnost k Evropské komisi.
Zakázaná halda uprostřed Ostravy je přírodním pokladem9.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Když v roce 2009 dnes již známý krajinářský architekt Daniel Matějka ve své diplomové práci navrhoval zpřístupnění Přívozské haldy pomocí stezek s moderním mobiliářem, málokoho by napadlo, že po 12 letech bude jeden z největších a nejkrásnějších ostravských odvalů stále nepřístupný a zcela odříznutý od městotvorných struktur jinak progresivní Ostravy.
Zdravotní stav lesů se v roce 2020 mírně zlepšil, z dřevin je na tom nejlépe buk8.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2020 mělo počasí ve vegetačním období v porovnání s předchozími léty výrazně příznivější průběh a posílilo celkovou vitalitu lesních porostů. Zdravotní stav jehličnanů se mírně zlepšil. U dubu došlo ke zřetelnému zlepšení, u buku naopak k mírnému zhoršení. Jak ukazuje hodnocení zdravotního stavu lesa, které se v České republice provádí od roku 1986.
Chceme pozemky vrátit přírodě, říkají manželé, kteří se přestěhovali z města na venkov7.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
CHKO Český ráj, hrad Kost nebo pramen Klenice. To je pestré okolí krajiny Libošovic, jenž je však obklopené také intenzivně obhospodařovanými poli a sady. V obci žijí manželé Polívkovi, kteří se rozhodli na svých pozemcích obnovit rozmanitost krajiny. V plánu mají vytvořit mokřady, tůně, sad, aleje stromů a keřů nebo květnaté louky.
Pátrání po vážkách v Ostravsko-karvinské uhelné pánvi6.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ochránci přírody z Ostravska pátrají po vážkách v krajině, kterou důlní činností silně poznamenal člověk. Mohou tyto lokality ovlivněné těžbou uhlí představovat domov pro vážky? Jaké druhy vážek se zde vyskytují? Na tyto a další otázky se snaží najít odpověď. Informuje o tom Český svaz ochrany přírody.
Hledá se myška z doby ledové. Je drobná, váží jako dvě kostky cukru2.8.2021 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Není myš jako myš. Drobounká „myška“ s černým proužkem na zádech má krásné české jméno myšivka horská. V horách střední Evropy zůstala jako připomínka doby ledové. Ač vypadá jako myš, je našim jediným zástupcem tarbíků. Protože je nenápadná, v noci žijící, šplhající v porostech vysoké trávy a velmi vzácná, je těžké ji najít. Odborníci z ALKA Wildlife a Grünes Herz Europas proto vyzývají veřejnost k pomoci tuto myšku najít v česko-rakouském pohraničí. Někdo ji třeba náhodou zahlédne, někomu ji domů přinese kočka.
|
reklama |