https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakubn-hruska-ryby-v-becve-nemohly-otravit-toxiny-z-roznovskeho-kanalu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Ryby v Bečvě nemohly otrávit toxiny z rožnovského kanálu

11.8.2021
Foto | Jakub Hruška
Ryby v Bečvě nemohly otrávit toxiny z rožnovského kanálu. Protože opravdu není možné, aby se jedy více než 3 km „plazily“ při pravém břehu řeky, neotrávily žádnou rybu a teprve po 3 km se rozmíchaly do celé šířky řeky. A to proto, že rozmíchány jsou již po prvním jezu a první peřeji po ca. 600 metrech od ústí rožnovského kanálu. Vyplývá to z experimentu, který jsme tam před 14 dny se Stanislavem Pernickým a dalšími rybáři udělali, za průtoku téměř shodného jako v době havárie (3,1 m3/s teď a 2,8 m3/s tehdy).
reklama

 
Do ústí rožnovského kanálu jsme nalili roztok chloridu sodného (NaCl), neboli kuchyňské soli. A na ní jsme si pod jezem a peřejí počkali (viz fotka). Stáli jsme s kolegou každý ca. 4 m od každého břehu a měřili vodivost vody (ta odpovídá množství rozpuštěných látek ve vodě), a nabírali vzorky. Vodivost se zdvihla po 1 hodině a 49 minutách od aplikace NaCl do rožnovského kanálu. A to úplně stejně u obou břehů!

Foto | Jakub Hruška

Nejvyšší vodivost byla zaznamenána okolo 11:42, opět u obou břehů současně. Poté vodivost začala postupně klesat, ale ještě ve 12:30 byla zvýšená oproti hodnotám na počátku měření. I poslední měření ve 14:00 hodin stále vykazovalo mírně zvýšené hodnoty.

A to samé platí i pro přímé stanovení chloridů (Cl) ve vodě. Koncentrace se zvýšily u obou břehů stejně (obrázek chloridy). Ještě ve 12:30, tedy zhruba hodinu po identifikaci nárůstu, byla koncentrace podobná jako na jeho počátku. Na obou stranách řeky byl průběh zvýšení prakticky identický. Chloridy přidané do rožnovského kanálu byly tedy jednoznačně identifikovány v celém příčném profilu řeky Bečvy.

Foto | Jakub Hruška

Nelze než konstatovat, že rozpuštěné látky přitékající z rožnovského kanálu jsou již pod prvním jezem a následující peřejí promíchány do celého příčného profilu řeky Bečvy. Nepohybují se tedy pouze u pravého břehu (rožnovský kanál je pravostranným přítokem). Vzhledem k charakteru rozpuštěných iontových sloučenin (jako je například kyanid CN-) tak není možné, aby se takové sloučeniny z profilu řeky „vrátily“ k jednomu břehu či jakkoliv jinak se z celého objemu řeky separovaly. I na relativně krátkém úseku řeky se aplikovaná dávka NaCl rozprostřela v toku nejen příčně, ale i podélně – doba, po kterou byl NaCl v profilu spolehlivě detekován, byla jedna hodina – od 11:21 do 12:30. A i téměř po třech hodinách (ve 14:00) byly koncentrace chloridů vyšší než před začátkem experimentu.

Je tedy zřejmé, že pokud by jakákoliv toxická látka nebo směs toxických látek vytekla z rožnovského kanálu, musely by se její účinky projevit mnohem dříve, než po více než třech kilometrech toku, nejpozději právě v místě provedených měření pod jezem v Juřince, kde již jsou rozpuštěné látky prokazatelně rozprostřeny po celé šíři řeky.

Řeka byla určitě otrávena z jiného zdroje, a ten byl bezpochyby mnohem blíž k místu úhynu ryb. Nechci vůbec spekulovat, jak to tenkrát bylo, ale tak, jak nám to podává soudní znalec, to určitě nebylo!

A výsledky už má k dispozici i parlamentní vyšetřovací komise.


reklama

foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (34)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

11.8.2021 14:31
My víme jak se tady dokáže průšvih zamést pod koberec obzvláště když se jedná o firmu která patří Babišovi.Nejsou žádné vzorky.Ty byly zlikvidovány.A soudní znalec? Ten se nechá snadno koupit.Nic si nenalhávejme.Jsme sami spoluviníky,že jsme do politiky pustili někoho kdo tam nemá co dělat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.8.2021 17:45 Reaguje na Václav Kain
Nepovídej ?


Povídej !
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2021 15:28 Reaguje na Václav Kain
...znalec se nechá snadno koupit... máte nějaké zkušenosti ? To je totiž dost vážné obvinění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 17:24 Reaguje na Petr Pekařík
Obvinění je především logické, protože tento "paraznalec" po nechutném kličkování vyplodil zcela evidentní nesmysl, takže podezření z korupce je zcela na místě.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.8.2021 14:38
Kyanidová katastrofa na Bečvě odhalila totální neschopnost státní správy při ochraně vodních toků.
Na 99% se viník nikdy nedohledá, materiální stopa dávno vychladla , vrtáci z ČIŽP hrdě odmítli klíčové důkazy (uhynulé ryby a vzorky vody) s debilním zdůvodněním, že nebyly provedeny oprávněnou osobou a předepsaným způsobem!!

Poroučet se měl šéf inspektorátu a ředitel ČIŽP Geuss pro totální neschopnost v této kauze.

Policie je mimo a znalecký posudek jak vidno viděl realitu z velké dálky.

Přitom stačilo tak málo :
Vypsat odměnu 10 mil. Kč a garantovat beztrestnost tomu kdo viníka označí a doloží jeho zavinění .

Vsadím se o čepici, že různé zbytečné post aktivity , včetně politiků již stály podstatně více než oněch 10 M.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.8.2021 17:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nesouhlasím. ČIŽP i Erik Geuss postupovali přesně podle směrnic ANOfertu. Soudruh Brabec to potvrdil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 18:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Konečně s vámi můžu v něčem souhlasit, jenže tam máte zase obvyklé chyby.
KDO měl asi tak vypisovat tu odměnu?? Policie, která věděla, kdo to provedl a kryla ho?
Nebo ČIŽP, který věděl, kdo to provedl a kryl ho?

Nebo Děti země nebo jiní ekologové, ze kterých si čecháček dělá jen srandu a považuje je za darebáky??
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.8.2021 19:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Jara Cimrman není fiktivní,smyšlená postava.Existuje.Žije v Brně pod falešným jmenem Pavel Hanzl
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.8.2021 21:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Ministerstvo ŽP po dohodě s ministerstvem spravedlnosti , peněz ve svých kapitolách mají dost.
A pro hnidopichy - legalitu zajistit např. i usnesením vlády, stejně tam kafrají až moc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 06:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ministr ŽP je pan Brabec (ANO) a on právě řídí to tutlání a zametání stop a MS je paní Benešová, zvaná "mamma mafia" a je obdivovatelka parapresidenta Zemana.
Tudy cesta skutečně nevede.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2021 15:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím , že největšími finančními zdroji disponují právě eko organizace a hned poté parlamentní strany i v opozici. Navíc eko dostávají příspěvky několikrát ročně , strany n. 1x/4 roky popř. častěji dle účelu hlasování
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 17:19 Reaguje na Petr Pekařík
Nikdy jsem netušil, že Agrofert je ekoorganizace.
Odpovědět
JH

Jan Hlávka

11.8.2021 15:50
Trochu amaterský pokus. Chybí vám tam měření kvality vody nad místem předpokládaného znečištění, kterým by jste mohl vyloučit, že se nejednalo o jinou sůl než tu, kterou jste do vody nalil. Neuvádíte kolik litrů a jak hodně osolené vody a po jakou dobu jste do řeky vypouštěl. A už vůbec neřešíte množství odpadní vody přitékající z kanálu v den vašeho pokusu a v době, kdy k znečištění došlo. Nemohlo vaše měření ovlivnit množství použité soli? Nevíte kolik otrávené odpadní vody, v jaké koncentraci a po jakou dobu přitékalo do Bečvy. Možná, když uberete na množství a koncentraci osolené vody, se vám to tak brzo nesmíchá v celém profilu vodního toku v tak krátkém úseku. Taky neřešíte teplotu vody. Závěr: moc špatná semestrální práce.

Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

11.8.2021 18:05 Reaguje na Jan Hlávka
Je vidět, že se vyjadřujete k věci, o které příliš nevíte. Jinak sůl se občas používá při elektrolovu při špatné vodivosti vody a věřte, že jí nepotřebujete nějaké velké množství. To 1-2 km nad místo, které slovujete nasypete trochu soli ,chvíli počkáte a můžete lovit až po to místo vysypání. A v malém množství se používá i při chovu ryb jako přírodní dezinfekční prostředek a proti povrchovým parazitům. Petrův Zdar
Odpovědět
JH

Jan Hlávka

11.8.2021 19:49 Reaguje na Jan Knap
Já nezpochybňuji sůl. Kladu jiné otázky a na ty jste mi neodpověděl.
Odpovědět
va

vaber

11.8.2021 16:09
jak dlouho trvá než kyanid otráví rybu ,hned,
jak dlouho trvá než otrávená ryba vyplave na povrch,to asi není hned,jak rychle řeka proudí?
jaká dlouhý úsek řeky byl zasažen jedem ,voda plná jedů se pohybovala jak proud řeky, takže úsek vody plné jedů, mohl být docela krátký, před a za úsekem mohla být voda čistá, ale ryby za už mohly být otrávené i když byly již v čisté vodě
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 18:55 Reaguje na vaber
V médiích psali shodě asi 40 km toku totálně vytrávené řeky, včetně bentosu.
Každý vzorkař ví, jak a kde odebírat vzorky a už v den otravy tam pracovalo několik organizací, celkově jich bylo asi SEDM a vzorků bylo celkem asi 130.
Laboratoř Povodí Moravy udělala rozbory a už v úterý vše posílala na PČR, inkriminovaná výusť byla jasná. Negarantuji pravdivost, ale slyšel jsem to od zdroje.
Odpovědět
RK

Roman Kolář

11.8.2021 21:43
Děláte svoji trollí práci mizerně, lepší by bylo přestat.
Odpovědět
sv

12.8.2021 12:07
Ty toho neumíš víc.
Odpovědět
os

orb slavík

11.8.2021 16:24
Vzpomínáte, jak s námi otřásly záběry otrávených ryb a šokovaných rybářů nakládajících ryby do kontejnerů.
Nikdy bych nevěřil, že se taková věc dá ututlat a zamést pod koberec. Musím uznat, že burešovi lidi odvedli kus profesionální práce. Jeho ministr životního prostředí lhal, mlžil, oddaloval jasná rozhodnutí. Určený jeden znalec pak napsal, že vařil z vody, protože důkazy odplavaly, ale deza to nebyla, ale asi čistička odpadních vod dva kilometry nad místem, kde hynuly první ryby. Místní státní orgány, prý v ničem nepochybily a postupovaly přesně dle zákona. Nechci být pesimista, ale jestli tento slov.estébák se svými poskoky vyhraje volby a bude vládnout další čtyři roky, tak nás po něm čekají velmi krušné chvíle.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.8.2021 17:47 Reaguje na orb slavík
Že by ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 19:02 Reaguje na orb slavík
Už za jeho vlády nastanou dost krušné chvíle, pro hodně lidí už nastaly.
Okradených jsou už možná statisíce, ale to koblihové jádro je v pohodě, protože hlupáka asi neokrade nikdo, protože nic nemá a nic nedělá.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.8.2021 19:23 Reaguje na Pavel Hanzl
No vidíš aspon ti nikdo nic nevezme
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 08:36 Reaguje na orb slavík
Přesně tak, tahle mafie se už od moci odstavit nedá. A národ je morálně totálně na dně a je mu to absolutně egál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2021 19:06
"A výsledky už má k dispozici i parlamentní vyšetřovací komise".

To je skutečná výhra. Předsedou je komunistka a většinu tam mají hrabišovci, výsledky tomu odpovídají.
Odpovědět
RF

René Florek

12.8.2021 08:05
Pane Hruško, je zrejme, ze Klicpera pracoval na objednavku Anofertu. Uz jsem psal, ze obhajoba musi ten posudek rozlozit na atomy kyanidu. Zajmalo by me, na zaklade ceho obvinili Energoakvu?! Na tomto pripade je zrejme, jak je velmi nebezpecne, kdyz zemi vede clovek uplne s jinymi umysly nez jak bylo prezentovano.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 08:35 Reaguje na René Florek
Přesně tak, jenže nejhorší je, že voličům je to úplně fuk.
V JAKÉKOLIV demokratické zemi by to byla gigantická ostuda a ti politici by si v dalších volbách ani neškrtli.
U nás to zase vyhrají a držte si klobouky, jedem z kopce....
Odpovědět
va

vaber

12.8.2021 08:38
mnozí chtějí jediného viníka ,jinou možnost nepřijmou a tak budou všude hulákat jak je vše prohnilé a špatné ,
pravda je nezajímá oni už tu svoji dávno znají a každý kdo řekne jiný názor lump, jen oni jsou ti dobří

připomíná mi to fotbalovou Plzeň ,kdy média za všechny výhry Plzně obvinila Berbra i když ve své době hrála opravdu skvělý fotbal a dokázala to i v mezinárodních zápasech,
nyní tam Berbr není a nic se nezměnilo v řízení fotbalu, nic,
jen média nám vnucují iluzi ,že nyní je vše OK ,
podobné to bude po volbách
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 08:59 Reaguje na vaber
Nevím, koho považujete za "mnozí", ale normálně myslící jedinec chce po státu, (který si za to platí), aby ten zločin vyšetřil, viníka postavil k soudu a ten mu má dát spravedlivý trest.

Je to přílišný a přehnaný požadavek?? V našich podmínkách už ANO.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 09:01 Reaguje na vaber
Pravda je zcela jasná: státní orgány NIC nevyšetřily a viníka nemají, asi už rok stávkují.
Odpovědět
PB

Petr Burda

12.8.2021 12:21
Četl jsem připomínku, že nebylo provedeno měření nad místem mísení a podobná zastani "znalce".
Kdyby nic jiného, tak má případný obhájce znalcem určeného "viníka" v tomto pokusu návod, jak dokázat nevinu.
Dokázat vinu skutečnému viníkovi ale už asi nebude možné. Inspekce i ministerstvo životního prostředí udělaly vše pro to, aby to nešlo. Asi proto, že sami povazovaly za viníka firmu svého šéfa. Když nic jiného, znemoznily tak sice obvinění Agrofertí dcery, ale i její očištění. V očích mnoha lidí, mne nevyjímaje, za to tedy už navždy může Babišova hrabivost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 17:22 Reaguje na Petr Burda
To je nad slunce jasná, nebýt to Deza, nikdo nepředvádí tak tragické divadlo a viník by už dávno bručel.
Odpovědět

Jirka Černý

16.8.2021 18:43
Je samozřejmě v pořádku že experiment proběhl takto odborným sofistikovaným způsobem, ale vylít kýbl potravinářského barviva nad jez by taky dost naznačilo. Začátek té kauzy by "vtipný" jak ten Lojza ani pořádně nevěděl co se stalo ale už mu bylo jasné kdo za to nemůže. A ti soudní znalci budou mít asi stejnou důvěryhodnost jako znalci z oboru dopravy, dáme tomu trochu času a on někdo zjistí že se ten kyanid nějakým záhadným způsobem šířil pár kilometrů proti proudu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.8.2021 23:04 Reaguje na Jirka Černý
O čem vůbec melete? O dajaké "otravy dajaké Bečvy"???
To byla přece jen "kampáň kalúskovej máfie", súdruhovia.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist