Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Martin Rexa: Popírá Agrární komora klimatickou změnu?6.11.2024
Když jsem si pročítal připomínky státem zřizované Agrární komory (AK) k aktualizaci Strategie Ministerstva zemědělství do roku 2030, skutečně jsem nemohl věřit svým očím. Při čtení dalších řádků je potřeba si uvědomit, že se zde nejedná o nějaký politický veřejný souboj, ale jde o odborné připomínky hlavní zemědělské organizace u nás. Posuďte sami.
Eva Tylová: Převálcuje odpadářská lobby chuť veřejnosti zálohovat PET lahve a plechovky?5.11.2024
Češi mají velkou chuť zálohovat PET lahve i plechovky, jak potvrzují opakovaně průzkumy, naposledy průzkum IPSOS to je 76%. (1) Všem nám vadí všude přítomné odhozené PETky či plechovky. Zálohování si přejí i ekologové. Důvodem je ztráta cenného materiálu PET a hliníku. Ale možná se to nepodaří změnit. Ministerstvo životního prostředí sice připravilo zákon, který by zálohování zavedl, zákon již schválila i vláda (2), ale hlavní boj o zálohování se svede v Parlamentu. Proti zálohování brojí odpadářské firmy, kterým klesnou zisky, za rukojmí si vzaly obce.
Lucie Kubesa: Čí zájmy hájí ministr Hladík? Díl II.5.11.2024
Nebudu říkat, že jsme to říkali, ale my jsme to v rámci možností říkali, protože existuje spousta nepřímých důkazů o tom, že novela z pera ministra životního prostředí Petra Hladíka mířící k povinnému zálohování nápojových obalů, tedy petek a plechovek, vůbec nesměřuje k ochraně životního prostředí, „aby se v přírodě neválely petky a plechovky“, jak s oblibou pan ministr říkává. Když jsme se pustili s předsedou senátního klubu ODS a TOP09 Zdeňkem Nytrou do bitky proti schválení novely ve vládě, nebyli jsme vyslyšeni. A to i přes to, že nás v tom odporu podporovali další senátoři a poslanci.
Radomír Dohnal: Existuje propojení mezinárodního boje proti klimatu s mezinárodním terorismem?5.11.2024
Hnutí DUHA: Vláda váhá s vyhlášením NP Křivoklátsko, novela zákona může divočinu zabetonovat4.11.2024
Hnutí DUHA na pražské Náplavce dnes spouští kampaň Divočina nabeton. Kampaň svým názvem upozorňuje na křižovatku, před kterou nyní stojí divoká příroda z důvodu novelizace zákona o ochraně přírody a krajiny. Je možné, že dojde k rozšíření míst s divokou přírodou nebo se naopak může stát, že výsledkem bude zabetonování míst, která byla desítky let chráněná. Vláda s vyhlášením NP Křivoklátsko váhá a hrozí, že toto rozhodnutí během svého volebního období nestihne.
Ivan Obrusník: Přínos výstrah z ČHMÚ k úspěšnému zvládání povodně 20244.11.2024
Letošní povodeň v Česku začala v pátek 13. září 2024 jako výsledek srážky dvou frontálních systémů nad oblastí střední Evropy, které přinesly vytrvalý déšť. Zasáhla velkou část naší země a svým katastrofickým průběhem a způsobenými ztrátami na majetku je srovnatelná s povodněmi v roce 1997 nebo 2002. Bez rychlé a adekvátní reakce na letošní extrémní povodeň by však ztráty na majetku i životech byly mnohem větší. K celkově úspěšnému zvládání skutečně katastrofické povodně značnou měrou přispěl svými kvalitními a včasnými výstrahami i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Uznal to nejen ministr životního prostředí Hladík (KDU-ČSL), premiér Fiala (ODS), ale i řada odborníků a „obyčejných“ občanů.
Karel Zvářal: Mrtvého dřeva je v luhu dostatek, roháče přesto rapidně ubylo3.11.2024
Úbytek hmyzu se týká nejen agrární zchemizované krajiny či městských intravilánů s pravidelně hoblovanými trávníky a nejedlými, většinou exotickými dřevinami, ale i původních lesních biotopů. Zde není chemicky zasahováno, resp. v naprosto minimálním měřítku, přesto ještě nedávno poměrně hojný roháč obecný se stává raritou.
Jiří Janota: V podzimním období hrozí zvýšené nebezpečí srážek se zvěří2.11.2024
Českomoravská myslivecká jednota upozorňuje řidiče na zvýšené nebezpečí srážek se zvěří v podzimním období. Osvěta směrem k řidičům je na místě, přestože podle statistik Policie ČR dopravní nehody způsobené lesní zvěří klesají.
Tomáš Vrška: Zelená policie vyšetřuje a zasahuje!1.11.2024
Když jsem si vloni četl výzvu české pobočky Greenpeace k zastavení těžby lesních porostů starších 120 let, vzpomněl jsem si na stať Jana Krajhanzla Nádechy českého ekohnutí po 25 letech (publikováno v roce 2014) o krizi českého environmentálního hnutí a zaváhal jsem, jestli náhodou naše ekohnutí (tedy zde konkrétně Greenpeace) nemá pořád stejný problém.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíreklama |