Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Po čtyřleté odmlce spouští Ekodomov soutěž Miss Kompost, tentokrát ale v podobě výzvy. Důvodem přeměny byla hlavně potřeba ukázat, že se kompostování v Česku mění. A zdůraznit, že vítězem v kompostování je vlastně každý, kdo se do něj pustí.
Kdy odmrazit mrazák? Jestli už nejdou šuplíky zastrčit zpátky a dveře nejdou zavřít, tak už jste měli mít odmrazeno dávno. Nebo jestli s obavou sledujete ceny energií a bojíte se jakéhokoliv jejich zdražení.
Hlavní část kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody, je pro letošní rok u konce. I v tomto roce byly dva hlavní úklidové termíny, na jaře a na podzim, a mnoho dalších individuálních úklidů probíhalo v průběhu celého roku. Celkově se letos do zapojilo o dva a půl tisíce dobrovolníků více než loni. Ochránci přírody přitom předpokládají, že několik úklidů do konce roku ještě přibude. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
Nárůst zájmu o solární panely a tepelná čerpadla je za poslední týdny v Seznam.cz Vyhledávání obrovský. Služba, kterou využije alespoň jednou měsíčně každý druhý Čech, zaznamenala růst křivky hledanosti v případě solárních panelů o 215 % a u tepelných čerpadel o 86 %. Lidé se také zajímají o možnosti, jak získat dotace, anebo jaká je cena či princip samotného fungování zařízení. Až třikrát větší zájem o tato zařízení hlásí také cenový srovnávač Zboží.cz. Informuje o tom společnost Seznam.cz.
Už téměř 3000 ježků přijaly letos záchranné stanice do své péče. Z toho za posledních 7 týdnů to bylo rekordních 1400 ježků. Většina z nich přitom žádnou lidskou pomoc nepotřebovala. Stala se obětí mýtu o tom, že malý ježek zimu nepřežije. Do záchranných stanic patří pouze zranění a nemocní ježci. Ti ostatní mají zůstat na svobodě a v bezpečném prostředí.
Každodenní provoz firem a společností nepřímo vede k ohromné produkci nevyužívaných digitálních informací, které jsou ukládány v datových centrech. Jak roste objem dat, narůstá i spotřeba energie a emise spojené s jejich provozem. Je proto nejvyšší čas začít hovořit o digitální dekarbonizaci.
Topení dřevem se jeví jako smysluplná alternativa pro vyhřívání domácnosti. Dívat se na něj můžeme jako na obnovitelný zdroj energie, který je u nás víceméně plošně dostupný, ve srovnání s uhlím nebo plynem ekologický, a ke všemu ještě relativně laciný. Nicméně aby skutečně naplňovalo svou úlohu, je třeba dodržet jedno hlavní pravidlo. V kamnech nebo kotli musíte topit jen suchým dřevem. A to nejen proto, že suché hoří lépe.
Tento text je inspirovaný skutečnými událostmi. Autor tohoto článku byl na chalupě u svého kamaráda. Chalupa je pěkná, vybavená novými kamny. A zatímco majitel chalupy zatápěl, autor tohoto článku si přečetl návod ke kamnům, který ležel pohozený a nepřečtený na stole. Kdo by také četl návod ke kamnům...
Jestli máte doma kávovar na hliníkové kapsle a už i k vám dolehlo něco málo o udržitelnosti, možná oceníte informaci, kam všude můžete použité kapsle dát, aby se „recyklovaly“. Možností je dost, nejelegantněji to mohou řešit obyvatelé Prahy: prostě kapsle hodí do šedých kontejnerů na kovové obaly.
V současnosti je zadržování a využívání dešťové vody čím dál víc rozšířené. Jedním ze způsobů, jak dešťovou vodu zadržet, jsou akumulační nádrže. Často je s tímto způsobem spojený problém zhoršení kvality a vzniku zápachu vody. Jak tomu účinně předcházet?
|
6.10.2024 02:04 | Václav Prokš
|