Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Myslivostudržitelně.cz: Můžou již dnes vlastníci snadno vymáhat škody způsobené zvěří? V praxi jen stěží3.10.2024
Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) tvrdí, že novela zákona není třeba, protože již dnes mohou vlastníci snadno vymáhat po uživatelích honiteb náhrady za škody způsobené zvěří, a tím efektivně ovlivňovat početní stavy zvěře v honitbách. Realita je úplně jiná, za současného zákona se vlastníci náhrady škody domůžou jen stěží.
Romana Šonková: V Česku hrozí rituální porážky jako na běžícím páse2.10.2024
Ministerstvo zemědělství navrhlo změnu zákona na ochranu zvířat, která by umožnila udělovat výjimky provozovatelům jatek pro tzv. rituální porážky bez omráčení, a to čistě za účelem ekonomického zisku. Tento návrh by podle nevládní organizace Compassion in World Farming výrazně zvýšil utrpení zvířat během porážky a ohrozil práva spotřebitelů.
Petr Daniš: Chcete doma přispět k ochraně klimatu? Zaměřte se na to, co má fakt dopad2.10.2024
Hodně lidí se ptá, co můžou doma udělat pro ochranu klimatu, jak můžou snížit osobní emise skleníkových plynů. Koluje tady spousty tipů a doporučení pro domácí ekologii a šetrný životní styl. Jenže ruku na srdce, kdo má kapacitu se všemi těmito radami řídit. A proto bych se chtěl namísto otázky „co všechno můžeme udělat?“ raději zaměřit na otázku „co má největší dopad?“.
Fakta o klimatu: Jaký bude osud uhelné energetiky ČR v nejbližších letech?1.10.2024
Fakta o klimatu vydaly novou studii „Výroba elektřiny v Česku bez uhlí“, která se zabývá osudem uhelné energetiky ČR v nejbližších letech.
Tomáš Pilař: Prostor možností – introdukované taxony z pohledu krajinářského architekta30.9.2024
Při diskusi pod článkem o invazním potenciálu dřezovce (Jana Matějíčková: Můžeme od dřezovce očekávat stejně invazní chování, jaké má akát? Oba druhy jsou si podobnější, než jsou mnozí ochotni připustit) jsem si uvědomil, že diskutovat o potenciálních rizicích a přínosech nepůvodních taxonů je složité, pokud nesdílíme alespoň základní přehled o pavučině vztahů, ve kterých probíhá návrh libovolného vegetačního prvku.
Jan Doležal: Ze zemědělce se stává úředník. Pět největších byrokratických absurdit29.9.2024
Den strávený prací na poli nebo ve stáji, večer u počítače vyplňováním tabulek. I tak vypadá každodenní řehole některých zemědělců. Musí zvládat stále nové administrativní povinnosti, které se na ně valí z Bruselu nebo které jim vymýšlejí čeští úředníci. Ministerstvo zemědělství přitom slibovalo, že se zasadí o snížení byrokratické zátěže zemědělců. Podívejte se na pět největších absurdit, kterým se čeští pěstitelé a chovatelé patrně nevyhnou.
Romana Šonková: Drtivá většina lidí v České republice chce lepší ochranu ryb27.9.2024
Nový průzkum, který zveřejnily organizace Compassion in World Farming a Eurogroup for Animals, ukazuje, že drtivých 91 % dotázaných v devíti zemích EU se domnívá, že životní pohoda (welfare) ryb by měla být chráněna lépe či stejně jako u ostatních hospodářských zvířat. V České republice s tím souhlasilo 93 % lidí. Nevládní organizace vyzývají k přijetí přísnějších právních předpisů EU na ochranu ryb v aquakultuře.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíVeronika Murzynová14.1.2025 Přebytečná elektřina by mohla pomoci spotřebitelům. Kvůli absenci legislativy ji Česko nesmyslně maří
reklama |