Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Stanislav Černý a Jiří Guth: Spalovat odpady možná ano, ale určitě ne takto28.1.2022
Ve Vrátě u Českých Budějovic se chystá jedna z několika spaloven v ČR. Přesněji a krkolomněji řečeno je to „zařízení na energetické využívání odpadů“ čili ZEVO. V současné době probíhá proces posuzování vlivů zamýšleného zařízení na životní prostředí čili EIA. Ke zveřejněné dokumentaci vlivů se může vyjádřit každý, míněno písemně na adresu ministerstva životního prostředí, které celý proces vede. Vyjádřila se i jihočeská krajská organizace Strany zelených a vcelku pregnantně shrnula hlavní výhrady, z nichž některé platí docela obecně.
Učená společnost ČR: Vyjádření ke kriminalizaci amatérských entomologů27.1.2022
Učená společnost České republiky zaznamenala opakující se případy zákroků Policie České republiky s následným trestním postihem týkající se držení chráněných druhů hmyzu amatérskými entomology v jejich soukromých sbírkách (viz např. článek předsedy České společnosti entomologické RNDr. Davida Krále, Ph.D., a jeho kolegů v časopise Vesmír). Přestože příslušné úřady postupovaly dle litery zákona, považujeme tento postup za kontraproduktivní a vysloveně škodlivý z hlediska obsahu a smyslu příslušného zákona, kterým je ochrana přírody, v tomto konkrétním případě hmyzích populací. CIWF: Evropský parlament naprosto selhal v ochraně zvířat během přepravy26.1.2022
Evropský parlament zradil evropské občany, když při svém hlasování o doporučeních k přepravě zvířat ignoroval dlouholeté výzvy veřejnosti k zákazu vývozu živých zvířat z EU a k zákazu přepravy zranitelných zvířat v rámci Evropské unie. Asociace vodní turistiky a sportu: Stačí jeden posudek a chránění živočichové neexistují25.1.2022
Je asi jedno, jakého řízení s MVE se to týká, ale opět AVTS narazila na nepravdivý posudek, který měl za cíl zlegalizovat stavbu elektrárny. Investor se rozhodl opravit současný jez, zvýšit korunu a postavit MVE.
Jelikož bylo nutné vytvořit zde rybí přechod (RP), muselo se ichtyologickým průzkumem zjistit, pro jaké druhy ryb má sloužit a zároveň bylo nutné zjistit, jestli se v lokalitě nevyskytují zvláště chránění živočichové.
Miroslav Bobek: Poslední divoký kůň (snad) již bez otazníků23.1.2022
Vědecká práce, kterou loni publikovali Timothy T. Taylor a Christina I. Barrón‐Ortiz, má nepříliš poutavý název. Jmenuje se Rethinking the evidence for early horse domestication at Botai (Přehodnocení důkazů pro ranou domestikaci koní v Botaji). Jenže je velmi zajímavá. Když jsem ji četl, vzpomněl jsem si na kdysi oblíbený krasohled. Stačilo jím pootočit, aby se barevná sklíčka přeskládala do nového, diametrálně odlišného obrazce. A právě obsah zmíněné práce mohu přirovnat k pootočení krasohledu. Náhle je před námi zcela jiný obraz.
Stanislav Pernický: Dopis politikům, aby nenechali Bečvu "vyšumět"20.1.2022
Vážení,ve čtvrtek 20. ledna to bude právě jeden rok a čtyři měsíce od největší ekologické havárie, která 20. září 2020 postihla řeku Bečvu. A právě zhruba na čtyři měsíce se všichni v této kauze odmlčeli, jako by se pomalu, pomalinku dostávala pod koberec. Naprosto chápu, že to bylo období po volbách, které bylo poznamenáno jistými "průtahy" se jmenováním vlády, přípravou programového prohlášení vlády, diskuzním maratonem při hlasování o důvěře, ale hlavně také Vašim přebíráním ministerstev či poslaneckých funkcí. Marcel Kolaja: Převoz hospodářských zvířat v mrazu nebo horku? Pravidla jsou zastaralá a chybí kontroly20.1.2022
Piráti v Evropském parlamentu podpoří zprávu, která volá po aktualizaci pravidel pro převoz zvířat. Stávající pravidla jsou totiž stará sedmnáct let a podle pirátských europoslanců nedostačující. Požadujeme, aby zvířata byla převážena pouze v teplotách od +5 ºC do +30 ºC, a to maximálně osm hodin v kuse.
Vladimír Matajs: Konečně je tu smysluplná dotace pro fotovoltaiku na bytových domech. Má to ale háček19.1.2022
Od poloviny října 2021 připravil Státní fond životního prostředí pro bytové domy v celé ČR smysluplné dotace z programu Nová zelená úsporám. Bytový dům může získat 15 tisíc Kč na každý instalovaný kilowatt výkonu panelů, 10 tisíc Kč na každou kilowatthodinu kapacity baterií a 5 tisíc Kč za každou bytovou jednotku v domě. Investice do fotovoltaiky je nyní výhodná i kvůli dramatickému zdražení energií, ke kterému došlo na sklonku roku 2021. Ale má to háček. Jiří Svoboda: Quo vadis, teplárenství?18.1.2022
|
reklama |