Zprávy / KlimaBBC: Podpora letecké dopravy znemožňuje snížit škodlivé emise17.3.2004 12:00 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Představa vlády Velké Británie o dalším rozšiřování letecké dopravy je v přímém rozporu s její vlastní politikou snižování škodlivých emisí. V pondělí to oznámil parlamentní výbor pro životní prostředí. Poslanci poukazují na fakt, že obrovský objem skleníkových plynů, které se odstávají do ovzduší při provozu letadel, znemožňují dosáhnout cílů vládního plánu na snížení znečištění.
FT: Hlad průmyslu po uhlí ničí snahu o omezení emisí15.3.2004 17:15 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Černé uhlí, král a první hybatel průmyslové revoluce, který byl sesazen z trůnu kvůli škodlivým emisím zemním plynem, jadernou energií a hydroelektrárnami, zažívá návrat na výsluní. Celosvětová těžba i poptávka dosahují rekordní úrovně, která se za posledních dvacet pět let zvýšila o 50 %. Ani do budoucích let nebude uhlí ustupující surovinou. USA již oznámily záměr stavby nových tepelných elektráren vybavených nejnovější technologií a pro asijské země hraje uhlí hlavní úlohu, a to i z důvodu nedostatku jiných zdrojů vhodných k získávání energie.
BBC: Amazonským pralesům klesá schopnost vázat CO212.3.2004 09:00 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Jak se bude obchodovat s emisemi podle Kjótského protokolu5.3.2004 17:17 | PRAHA
(EkoList)
Kjótský protokol sice stále ještě nevstoupil v platnost, ale i přesto se některé jeho prvky již pomalu stávají realitou. Jedním z nich je právě obchodování s emisemi skleníkových plynů. Ve většině případů se sice jedná jen o první vlaštovky, ale připravují se i některé ucelenější koncepce, jako je např. legislativa v rámci států Evropské unie. Ta by se podle všeho mohla stát určitým průkopníkem v oblasti ochrany klimatu.
Emise CO2 z nových automobilů v EU opět klesly, korejský průmysl je pozadu2.3.2004 13:41 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Emise oxidu uhličitého z nových osobních aut prodaných v Evropské unii klesly mezi lety 1995 a 2002 o více než 10,8 procenta. Říká to oficiální Výroční zpráva o emisích CO2 z nových automobilů, kterou nedávno přijala Evropská komise.
Namodelujte si na svém počítači vývoj klimatu - 3. část27.2.2004 19:00 | PRAHA
(EkoList)
V (aspoň prozatím) posledním díle našeho miniseriálu o modelování klimatu v projektu Climateprediction.net se pokusím zodpovědět některé otázky, které se v souvislosti s tímto projektem mohou objevit. (Pokud vám předchozí části unikly, tak zde jsou odkazy na první a druhý díl.)
CNN: Asijský mrak sužuje Blízký východ27.2.2004 15:22 | PRAHA/DUBAJ
(EcoMonitor)
Objemný mrak znečišťujících látek, který nedávno sužoval oblasti v jižní Asii, zachvátil oblast Blízkého východu. Američtí vědci spojují jev zvaný "Asijský hnědý mrak" se změnami klimatu. Veerabhadran Ramanathan vede výzkum od roku 1999 a podle něj se oblast Blízké východu stala součástí celosvětové cirkulace znečištění, které se drží několik kilometrů nad povrchem země.
Namodelujte si na svém počítači vývoj klimatu - 2. část25.2.2004 16:00 | PRAHA
(EkoList)
Pokud jste šťastnými vlastníky či uživateli dostatečně výkonného počítače s aspoň občasným připojením do internetu, mohli jste si podle návodu v předchozím díle našeho seriálu nainstalovat a zprovoznit program na modelování vývoje klimatu climateprediction.net. Jistě jste si ale všimli, že o tom, co vlastně na svém počítači počítáte, jsme se téměř nezmínili. Dnes se to pokusíme napravit.
Jak bude pod Řípem: Klimatická budoucnost ČR24.2.2004 11:05 | PRAHA
(EkoList)
Namodelujte si na svém počítači vývoj klimatu - 1. část23.2.2004 16:30 | PRAHA
(EkoList)
BBC: Bush nechce slyšet vědecké argumenty, říkají američtí vědci23.2.2004 12:53 | PRAHA/WASHINGTON
(EcoMonitor)
Administrativa amerického prezidenta George Bushe překrucuje nebo vůbec nebere na vědomí závěry vědeckých zkoumání, které odporují jejímu politickému přesvědčení. Unie zainteresovaných vědců (UCS) to tvrdí v otevřeném dopise americkému prezidentovi. Podle více než šedesáti signatářů, včetně dvanácti nositelů Nobelovy ceny, je nepřípustné, aby celistvost vědeckého poznání byla narušována politickou vůlí.
NZ Herald: Ekologové žalují Exxon Mobile za globální oteplení19.2.2004 13:16 | PRAHA/WELLINGTON
(EcoMonitor)
Ochránci životního prostředí shromažďují důkazy k bezprecedentnímu soudnímu procesu. Aktivisté chtějí donutit společnost Exxon Mobil, aby se zodpovídala za svoji část škod způsobených globálním oteplováním. Podle studie novozélandského Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWAR) zveřejněné londýnskou pobočkou organizace Přátelé země (FE), má produkce ropných výrobků Exxon Mobil na svědomí mezi 4,8 - 5,5 % celosvětového nárůstu CO2 za posledních 120 let.
EESC: Unie nemůže v blízké budoucnosti opustit jadernou energii16.2.2004 16:41 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Evropský ekonomický a sociální výbor (EESC), jehož zasedání proběhlo koncem ledna, se domnívá, že jaderná energie musí být jedním z prvků diverzifikované, vyvážené, ekonomické a udržitelné energetické politiky EU. Jádro je podle výboru nezbytné nejen z důvodů dodržení závazků Kjótského protokolu omezit skleníkové plyny, ale i zajištění bezpečnosti dodávek. Přesto EESC výrazně podporuje rozvoj a propagaci využití obnovitelných zdrojů.
Pravda: Sibiřská rašeliniště zadržují klimatické změny12.2.2004 12:24 | PRAHA/MOSKVA
(EcoMonitor)
Rozsáhlá rašeliniště táhnoucí se téměř po celé severní oblasti Ruska hrají velmi důležitou roli v procesu klimatických změn. Sibiřské močály vytvářejí nejvíce metanu od konce poslední doby ledové před 12 000 lety, což je mnohem delší doba než odborníci dosud předpokládali. Vědci z Kalifornské univerzity rovněž potvrdili doměnku, že rašeliniště jsou největším "úložištěm" na světě, které váže oxid uhličitý z atmosféry.
Analýza srpnové povodně: vody může být ještě o třetinu víc11.2.2004 17:00 | PRAHA
(EkoList)
Předloňská srpnová povodeň mohla být ještě o třetinu horší. Vltavská kaskáda nepřispěla ke zhoršení jejího průběhu. Povodeň měla kladný vliv na revitalizaci říčních toků. Stojí to v odborné analýze povodní, kterou pro vládu za 80 milionů korun vypracovalo ministerstvo životního prostředí.
MSNBC: Velké sucho v jižní Africe trápí zvířata i obchodníky28.1.2004 13:15 | PRAHA/JOHANNESBURG
(EcoMonitor)
Kvůli panujícímu suchu na většině území Jihoafrické republiky chtějí obchodníci zvýšit ceny klíčových plodin, jako je kukuřice. V důsledku toho počítají místní farmáři se snížením cen divokých zvířat. Většina jihoafrických divoce žijících zvířat se stala stejnou komoditou jako dříve stáda hovězího dobytka. Místní obyvatelé se vrhli na výnosný obchod se zvěří, chtějí tak vydělat na rozvíjejícím se ekoturismu i sportovním lovu.
ABC: Nátlak na Rusko kvůli podpisu Kjóta je nespravedlivý, říká Ivanov27.1.2004 11:16 | PRAHA/MOSKVA
(EcoMonitor)
BBC: Vesmírné záření neovlivňuje klimatické změny, říkají vědci26.1.2004 12:09 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Klimatické změny způsobuje v první řadě lidská činnost a nikoliv kosmické záření, říká skupina jedenácti vědců z celého světa. Podle zprávy publikované v časopise EOS Americké geofyzikální unie má hlavní vliv na globální změny klimatu především produkce skleníkových plynů. Toto tvrzení vyvrací závěry vědeckého zkoumání z loňského června, které označilo právě kosmické jevy za příčinu globálního oteplování.
NYT: Hledání ropy na Aljašce omezují klimatické změny23.1.2004 13:59 | PRAHA/EADHORSE
(EcoMonitor)
Ještě před několika lety byli zvyklí lidé hledající nová naleziště ropy na Aljašce zkoumat celou oblast arktického pobřeží i v prosincových sněhových bouřích, jezdit závějemi sněhu a snášet teploty 40 stupňů pod bodem mrazu. Jenže navzdory stále extrémnějšímu počasí se dnes zabývají jedinou otázkou: Dovolí jim oteplováním klimatu vyjet na cestu?
Guardian: Britskému průmyslu se nelíbí nové limity19.1.2004 13:43 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Britský těžký průmysl, včetně množství tepelných elektráren, bude nucen snížit emise oxidu uhličitého o 16 % během následujících několika let v důsledku nové vládní směrnice z minulého týdne, která vychází z nařízení Evropské unie. Snížení o 16,4 %, které se zvýší na plných 20 % na konci desetiletí je součástí systému obchodování s emisemi skleníkových plynů, který začne platit pro země EU od roku 2005 a měl by napomoci dosáhnout cílů Kjótského protokolu snížení produkce plynů způsobujících klimatické změny.
Setuza našla další možnost využití biomasy15.1.2004 11:29 | PRAHA
(ČIA)
Dodávky extrahovaného slunečnicové šrotu pro účely spalování zahájila v těchto dnech potravinářská akciová společnost Setuza. Tuto surovinu dodává ze zpracovatelského závodu v Olomouci do krnovských a olomouckých provozů teplárenské firmy Dalkia. Informovala o tom dnes tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová.
OSN: Ekologické problémy příčinou válečných konfliktů14.1.2004 13:55 | PRAHA
(EkoList)
Organizace spojených národů (OSN) se chce zaměřit na studium vazeb mezi životním prostředím a válečnými konflikty. Jde o zjištění, do jaké míry mohou budoucí války vznikat kvůli faktorům jako je globální oteplování a kvůli nedostatku přírodních zdrojů, říká vysoce postavený úředník OSN. Píše to dnes agentura Reuters.
Independent: Blair chce získat Bushe pro boj proti klimatickým změnám14.1.2004 10:51 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Britský premiér Tony Blair se snaží přesvědčit amerického prezidenta George Bushe, aby inicioval novou mezinárodní podobu boje proti klimatickým změnám. Tento krok premiéra Blaira je součástí snahy britského politika vymanit se z pozice "věrného psíka" prezidenta Bushe a je výsledkem série zákulisních jednání a setkání mnoha vysoce postavených představitelů obou zemí.
Irské předsednictví EU slibuje důraz na udržitelný rozvoj13.1.2004 11:10 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Se začátkem roku přišla řada na další členskou zemi Evropské unie, která se ujme předsednictví. Po Itálii se jí stala Irská Republika v čele s premiérem Bertie Ahernem. Množí se očekávání, jak se své "vlády" Irsko zhostí, o co má v úmyslu usilovat. V čerstvě zveřejněném Pracovním programu s podtitulem "Evropané spolupracující" se Irové dotkli mimo jiné i témat souvisejících se životním prostředím.
The Sydney Morning Herald: Austrálie rezignuje na boj proti klimatickým změnám12.1.2004 13:32 | PRAHA/SYDNEY
(EcoMonitor)
Australská vláda již několik let odmítá mezinárodní dohody o omezení skleníkových plynů s tím, že Kjótský protokol stejně pravděpodobně nikdy nevejde v platnost a nenutí tak průmyslové podniky, aby vypouštěly do ovzduší méně škodlivin.
BBC: Samostatné bydlení napomáhá globálnímu oteplování6.1.2004 11:41 | PRAHA/LONDÝN
(EcoMonitor)
Lidé, kteří rádi často pořizují nejnovější domácí přístroje, působí spolu se snižujícím se počtem obyvatel domácnosti obrovské, a přitom zcela nepovšimnuté problémy celosvětovému klimatu. I když továrny vyrábí stále více energeticky šetrných spotřebičů, pořizují-li si jich domácnosti velké množství, jejich ekologický benefit se setře. Tvrdí to zpráva holandského vědce Jana Kooijmana vypracovaná pro britský obalový průmysl.
CBS News: Příliš málo dobrovolníků pro Bushův klimatický plán5.1.2004 14:54 | PRAHA/WASHINGTON
(EcoMonitor)
Evropská investiční banka podpoří „klimatickou politiku“ Unie23.12.2003 15:29 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Komisařka EU pro životní prostředí Margot Wallströmová a prezident Evropské investiční banky (EIB) Philippe Maystadt nedávno prezentovali plánované iniciativy banky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Jedná se o podporu nového Systém EU pro obchodování s emisemi. Pomoc bude znamenat financování aktivit ve výši 500 milionů euro, a to jak uvnitř, tak vně Unie.
Baltimore Sun: Slanost oceánů odráží globální oteplování23.12.2003 11:19 | PRAHA/BALTIMORE
(EcoMonitor)
Rejdaři dostanou za sucho a povodně méně než čekali18.12.2003 10:31 | PRAHA
(ČIA)
Čeští rejdaři dostanou méně než čtvrtinu z požadované výše náhrady ztráty způsobené letošním suchem. Rozhodla o tom ve středu 17. prosince vláda. Rejdaři po státu požadují 120 milionů korun, dostanou však pouze 25 milionů. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského stát nemá na to, aby mohl zaplatit celou ztrátu.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy3. ledna 2025 | MZe ČR
MZe ČR: Jízdní řád pro Nové Heřminovy: Ministr zemědělství Marek Výborný dnes představil harmonogram výstavby vodního díla27. prosince 2024 | MŽP ČR
MŽP ČR: MŽP bilancuje: prosadili jsme větší ochranu přírody, vody i půdy, spustili jsme komunitní energetiku a připravujeme zálohování PET lahví a plechovek. Co dalšího se podařilo?související kalendář akcí
9. ledna 2025 (čtvrtek) Nová pravidla pro emisní obchodování - EU ETS 1 a EU ETS 2 (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 8 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 - 11:00 Den otevřených dveří v MŠ Semínko (Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 15 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) 16:30 - 18:30
Správné přikrmování – jak na to? (Dílny a workshopy, Praha 15 ) reklama |