Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Vladimír Wagner: Nízkoemisní selhání Energiewende15.11.2017
Právě počasí na začátku Klimatické konference v Bonu názorně ukázalo selhání německé Energiewende z hlediska cesty k omezení produkce oxidu uhličitého. Už téměř týden trvající pošmourné bezvětří, které nastalo na rozsáhlém území evropského kontinentu, názorně ukazuje kritické místo německé energetické koncepce. Produkce elektřiny z větru a slunce je zanedbatelná a kromě menšího podílu z jádra, vody a biomasy musí většinu elektřiny vyrobit fosilní zdroje. A v Německu jsou to hlavně zdroje uhelné.
Jiří Svoboda: Zásadní problém podpory obnovitelných zdrojů nespočívá ve znění zákona, nýbrž v jeho nedodržování13.11.2017
Provozní podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v elektrárnách uvedených do provozu v letech 2006-2012 zatím stála a ještě bude naši společnost stát stovky miliard Kč. Proto je to časté téma komentářů, které jakoby od sebe opisovaly tvrzení, že za zcela nesmyslný rozmach řádově předražených zdrojů elektřiny může zpackaný zákon o obnovitelných zdrojích č. 180/2005 Sb. přijatý za vlády sociálních demokratů. Ukazuje se však, že vlastní zákon není až tak zavrženíhodný, byť v něm bylo mnohé nedomyšleno. Rozhodujícím způsobem bylo zaděláno na náš zatím největší tunel 21. století tím, že zákon nebyl od počátku dodržován, a podpora výroby elektřiny z OZE byla nastavena jiným způsobem (a světe div se vyšším) než stanovil zákon.
Lucie Pančíková: Hospodaření s dešťovou vodou z pohledu krajinářské architektury7.11.2017
Hospodaření s dešťovou vodou a zeleň jsou nezbytnou součástí adaptačních opatření na změnu klimatu ve městě. Řada velkých sídel totiž již dnes trpí neduhy, souvisejícími s klimatickou změnou, které komplikují život místních obyvatel. Příkladem je efekt městského tepelného ostrova, kdy vlivem akumulace tepla zastavěným prostředím dochází k rozdílu teplot ve městě a jeho okolí až o několik stupňů. Horko má řadu negativních vlivů na zdraví. Senioři a malé děti jsou obzvláště ohrožené skupiny, ale nedostatečná regenerace organismu ve spánku, způsobená přílišným vedrem v nočních hodinách, ovlivňuje všechny. Jako účinný způsob, jak na situaci reagovat, se jeví zvýšení podílu ploch zeleně ve městě. Podle přírodovědce Jana Pokorného strom s průměrem koruny 5 m během slunného letního dne odpaří 100 l vody a jeho průměrný chladicí výkon je téměř čtyřikrát větší než výkon klimatizačních zařízení v luxusních hotelích. Objevují se názory, že zeleň a její přítomnost ve městě hraje zásadní roli pro to, aby velká města byla v budoucnu vůbec obyvatelná – kromě zmíněného chlazení totiž rostliny přispívají ke zlepšení kvality vzduchu či ke snižování prašnosti a hluku.
Aleš Erber: Je lesnicko-dřevařský sektor v krizi?2.11.2017
Na lesnictví dopadá kůrovcová kalamita, o práci v českých lesích není mezi lidmi zájem a pily jsou zahlceny kůrovcovým nebo jinak poškozeným dřívím. Kde se staly chyby v našem lesnictví a navazujícím dřevozpracujícím průmyslu? Dá se již mluvit o krizi, nebo o pouhém dočasném vychýlení trhu? A pokud to je krize, kdy skončí? A nestane se aktuální stav na dlouhou dobu standardem? Tyto a mnoho dalších otázek vyvstávají při vnímání aktuálních problémů v lesnicko-dřevařském sektoru.
Daniel Vondrouš: Za špatný výsledek Zelených nemůže kampaň. Chyby se staly už před ní26.10.2017
O nevýrazné kampani Zelených a strachu voličů z propadnutí hlasu se píše leckde. K výhradám vůči lídrovi ale dodávám, že v závěru kampaně vystupoval překvapivě věcně a profesionálně. Jenže ke ztrojnásobení výchozích volebních preferencí by ani geniální kampaň nestačila. Chyby nastaly hlavně před ní.
Vojtěch Varyš: Jak to Zelení prokaučovali (a nejen u nás)25.10.2017
Fatální neúspěch Zelených jde tak trochu v ruku v ruce s děním u sousedů: pouhý týden předtím, než čeští zelení dosáhli druhého nejslabšího výsledku své historie, jejich rakouští kolegové vypadli po třiceti letech z parlamentu.
Marek Chytráček: Největším prohřeškem Zelených je přesvědčení, že v této zemi žije přes 6 % jejich voličů24.10.2017
Kontroverzní osobnost lídra, úkrok doleva, konkurence liberálních formací a témata z okraje společnosti - to vše se odrazilo v drtivém volebním výsledku. Strana se bude muset přizpůsobit modernímu stylu vedení kampaně a přesunout svoji pozornost z okrajových témat na celospolečensky důležitá témata.
Ondřej Hudeček: Zelení potřebují do čela výraznou osobu. Nepřijde-li nikdo zvenčí, ať je to zas Stropnický23.10.2017
Vítězové voleb vždy vědí, proč vyhráli. Měli totiž ten „nejlepší program pro lidi“. Představitelé poražených stran odpovídají bezprostředně po vyhlášení výsledků vždy to samé – dejte nám čas, musíme nejprve analyzovat příčiny naší prohry. Zelení v letošních sněmovních volbách zcela propadli, a proč k tomu došlo, zatím nevědí. Pokusme se jim proto napovědět.
Martin Mach Ondřej: Váháte, komu to hodit? Prolétněte si, co kdo slibuje v ochraně přírody19.10.2017
Volby do poslanecké sněmovny jsou za dveřmi. Gratuluji všem, kteří jsou již pevně rozhodnutí a vědí, komu „to hodí“. Na ně se nyní neobracím. Tyto řádky jsou určeny těm lidem, kteří váhají či dokonce vůbec nevědí. Pokud je vám život a životní prostředí milé, třeba vám pomůže prolítnout si, co v ochraně přírody která strana slibuje a jaké jsou postoje stran k vybraným ekologickým tématům.
Michael Hošek: Sloučení resortů zemědělství a životního prostředí - příležitost, nebo hrozba?18.10.2017
Návrh na sloučení ministerstva životního prostředí (MŽP) a ministerstva zemědělství (MZe), které někteří dramaticky nazývají zrušením toho prvého, se opakuje poměrně pravidelně. Však už jsme také zažili, že byl ministr zemědělství na necelý měsíc pověřen vedením obou resortů (Jakub Šebesta v roce 2010). Teď se však jedná o vážný plán. Předně s ním přichází sám ministr ŽP, a zároveň pro něj v období parlamentních voleb získává podporu některých dalších politických stran. Za strohými mediálními vyjádřeními nositelů myšlenky zatím marně hledám hlubší analýzu. Myslím takovou, která by mohla být věcným odůvodněním pro faktické provedení. Proto mi nezbývá než si takovou úvahou projít sám.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |