Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jan Zeman: Co se ušetří sloučením MŽP a MZe? Plat ministra a dvou sekretářek7.9.2017
Případné sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí nic neušetří. K takovému sloučení došlo před lety na Slovensku po té, co první i druhý ministr životního prostředí Slovenska za Slovenskou národní stranu byl premiérem Ficem vyhozen pro podivné nakládání s výnosy obchodu s emisními povolenkami na emise oxidu uhličitého a Fico, údajně v zoufalství, MŽP SR připojil k ministerstvu púdohospodárstva. Uspořil se plat jednoho ministra a dvou sekretářek.
Jiří Hlavenka: Proč neslučovat MŽP a MZe? Protože největším nepřítelem životního prostředí je dnes jednoznačně zemědělství5.9.2017
Hnutí ANO o víkendu zveřejnilo svůj program do voleb. Trefila mě tam do nosu jedna věc: návrh na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí s argumenty, že se jejich problematiky "překrývají" a mají mnoho společného. (Ostatní jsem podrobně nečetl, ale v principu je program asi v pořádku, spíš je otázka, co jsou jen proklamace do voleb a co je myšleno vážně).
Jan Zeman: K návrhu zásad zákona o výstavbě dopravní infrastruktury29.8.2017
Novela zákona o územním plánování a stavebním řádu z roku 2017 územní plánování zcela rozbíjí a zavádí prakticky neomezenou zvůli silných veřejných i soukromých investorů. Investorské zvůli napomáhá nejen možnost realizovat mnohé investice bez územního a stavebního řízení na základě kladného vyjádření nekontrolovatelných „expertů s razítkem“ (jsou-li v souladu s často silně děravým a pružně měněným územním plánem), možnost slučování EIA, územního a stavebního řízení či výrazné omezení účasti veřejnosti, ale také souběžně přijímané další omezení posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), zrušení asi 80 % tzv. jednoduchých EIA ad. Skupina senátorů právem podali k Ústavnímu soudu stížnost na zásadní omezení účasti veřejnosti na EIA, územních a stavebních řízeních.
Edvard Sequens: Skrze tunel k hlubinnému úložišti?18.8.2017
Mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů Nikol Novotná reagovala textem „Podzemní laboratoř Bukov je unikátním projektem“ na obsah mého článku „Co skrývá Správa úložišť o tunelu v Bukově?“. Byť je odpověď laděná osobně (jen jméno Sequens je v ní hned osmkrát), nemá smysl věnovat se všem invektivám a utéci od podstaty věci.
Tomáš Duda: Reakce na nepodložené a nepravdivé tvrzení těžařského certifikátu lesního hospodaření PEFC11.8.2017
Reakce FSC ČR k článku ČTK „Ochránci přírody prosazují lesní certifikát FSC. Ministerstvo ho Lesům ČR nutit nechce“.
Nikol Novotná: Podzemní laboratoř Bukov je unikátním projektem10.8.2017
Šéf ekologického sdružení Calla Edvard Sequens nectí okurkovou sezónu a i o prázdninách se zhusta pouští do kritiky Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Tentokrát si vzal v textu „Co skrývá Správa úložišť o tunelu na Bukově?“ na paškál PVP Bukov, unikátní podzemní výzkumné pracoviště, které vzniklo v prostorách bývalého uranového dolu. Edvard Sequens projekt napadá a tvrdí, že je nehospodárný. Bohužel svoji kritiku neopřel o reálné znalosti.
Edvard Sequens: Co skrývá Správa úložišť o tunelu v Bukově?9.8.2017
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) posílila pochyby, zda nyní stamiliony a v budoucnu až miliardy korun mizejících v Podzemním výzkumném pracovišti (PVP) Bukov v prostředí bývalých uranových dolů jsou účelně vydávané prostředky. Rozhodla se totiž utajit zásadní technicko-ekonomickou studii realizace výzkumného programu PVP Bukov, která měla doložit vhodnost lokality pro výzkumnou činnost pro hlubinné úložiště. Calla se proti takovému rozhodnutí brání rozkladem, protože uváděné argumenty – odkaz na autorské právo nebo že jde o pouhou „podkladovou informaci“, nenachází oporu v zákoně.
Simona Albrechtová: Možnosti permakulturního farmaření4.8.2017
V červenci se konala Mezinárodní konference o permakulturních farmách. Součástí programu byla i exkurze po farmách na Moravě, Slovensku a v Maďarsku. Permakultura se zaměřuje na trvalou udržitelnost a regeneraci přírodních zdrojů, účastníci získali tipy, jak toho docílit. Konference dále poskytla odpovědi na otázky typu, zda je permakultura vhodnou volbou nejen pro malé rodinné zahrady, ale i pro větsí zemědělské projekty a produkční farmy. Účastníci získali přehled o situaci a perspektivách v permakulturním zemědělství, se zaměřením na střední Evropu a její podmínky.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |