Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Martina Hamříková a Hynek Roubík: Nejoblíbenější tropické ovoce, banány a jeho stinná stránka10.6.2015
Banány jsou dlouhodobě s ananasem nejoblíbenějším tropickým ovocem nejenom v ČR, ale i v celé Evropě. Tomu nasvědčuje i fakt, že v roce 2012 průměrný Čech zkonzumoval 10,1 kg banánů. Banány, které v ČR konzumujeme, jsou především z Ekvádoru, Kolumbie a Kostariky. Ročně se do ČR dováží desítky až stovky tisíc tun banánů, do celé Evropy jsou to poté až miliony tun banánů ročně.
Václav Vostradovský: O Šumavě, o nás bez nás10.6.2015
Šumavský park byl zřízen v roce 1991 usnesením vlády České republiky se souhlasem šumavského regionu, který od této doby čeká, v souladu s ústavním pořádkem, na vyhlášení a uspořádání všech důležitých náležitostí spojených s existencí národního parku zákonem. Poslanecká sněmovna bude brzy projednávat vládou schválený návrh novely zákona, z dílny ministerstva životního prostředí, o ochraně přírody a krajiny, která týká všech národních parků v naší republice, ať současných nebo budoucích. Ale hlavním důvodem je právě Národní park Šumava, který svou velikostí nejen že přesahuje všechny ostatní české parky dohromady a jako jediný park se rozkládá na území dvou krajů, tří okresů a správní území pěti šumavských obcí je do národního parku začleněno zcela.
Eva Wagnerová: Parkování, dešťová voda a příklad dobré praxe z Blanska9.6.2015
Městský hřbitov v Blansku ještě nedávno neměl vlastní parkoviště. Pro parkování sloužila příležitostně pouze svažitá sousedící plocha. Město Blansko si nechalo vypracovat projekt na parkoviště, které by bylo důstojné pro daný účel a které by zároveň umožňovalo zasakování dešťové vody. Neobvyklé je, že primární koncept parkoviště doporučil krajinář, teprve pak byl projekt dále zpracován dopravním projektantem. Běžně to bývá opačně.
Jakub Kašpar: Laudatio na profesora Josefa Fantu, laureáta Ceny Josefa Vavrouška za rok 20145.6.2015
Letošní laureát Ceny Josefa Vavrouška se narodil v roce 1931. Když mu bylo zhruba jedenatřicet let, dostal obtížný úkol – naplnit jeden z cílů tehdejšího Územního plánu rajonu Krkonoš a splnit sen a přání mnoha dřívějších ochránců přírody nejvyšších českých hor – Augusta Bayera, Františka Schustlera, Aloise Zlatníka, Karla Kaviny, Zdeňka Pilouse, Josefa Mařana, Jaroslava Veselého nebo Zdeňka Vulterina – zřídit v Krkonoších první český národní park.
Pavla Říhová: Jak je to s trofejovým lovem a ochranou afrických zvířat doopravdy4.6.2015
Trofejový lov je v dnešní době kontroverzní téma, nelze však zastírat, že může za určitých okolností pro ochranu divokých zvířat znamenat i přínos. Neplatí to však vždy a je třeba zdůraznit, že s komerčním lovem souvisí i mnoho problémů, které Michaela Fialová v rozhovoru nezmínila. Diskuze na toto téma je dnes velmi polarizovaná – na jedné straně ochranáři a ochránci zvířat; na druhé straně lovci, lovečtí operátoři a firmy, které tyto aktivity živí. Najít argumenty ve prospěch lovu bývá složité – je celkem jasné, že zvíře bylo zabito, takže přesvědčovat někoho, že to bylo vlastně pro jeho dobro, není úplně jednoduché.
Radek Škoda: Čtyři reaktory stavět naráz je moc i pro velké země jako USA… neřkuli pro malé Česko4.6.2015
V minulých týdnech schválila vláda novou aktualizovanou energetickou koncepci - Česko se má v následujících 25 letech stát zemí s výrazným podílem jaderné energetiky. Uran má nahradit tenčící se zásoby uhlí a na celkové výrobě elektřiny by se měl podílet místo nynější třetinou více než polovinou, předpokládaný nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je na dvacet pět procent. Koncepce počítá s tím, že se mají začít připravovat ke stavbě až čtyři nové reaktory - až dva v elektrárně Temelín a až dva v Dukovanech. Koncepce je postavená na tom, co máme v Česku z energetického mixu k dispozici. A vychází z negativních zkušeností “temelínského” tendru, který česká vláda vloni bojácně odvolala. Tendru, který vedl k právním sporům s Francouzy. A stejného tendru, kde vztahy s vládami ostatních dvou účastníků dnes rozhodně nejsou jako byly v roce 2013. Dvě lokality pak dávají alibistickou, ale drahou možnost zvolit např. ruskou technologii na Moravu a americkou do Čech a tím velmoci tolik nepopudit. Že dvě různé technologie pro malou zemi je ekonomický nesmysl, tuto vládu trápit nebude. Při výstavbě už tu bude u vesla někdo jiný.
Iva Peklová: Čisté Pastviny: V sobotu proběhla velká úklidová akce27.5.2015
V sobotu proběhla okolo vodní nádrže Pastviny (a přímo v ní) úklidová akce Čisté Pastviny. Z blízkého okolí se sjeli hasiči, policisté, zástupci Povodí Vltavy i dobrovolníci z řad veřejnosti včetně mnoha dětí. Akci uspořádala místní skupina Vodní záchranné služby. Uklidily se břehy, okolí nádrže i její dno především v okolí pláží, o což se postarali potápěči. Z nádrže bylo podle plánu odstraněno staré ocelové molo a vrak laminátové lodi, obojí vyzvedl jeřáb.
Jiří Cafourek: Na včelách záleží25.5.2015
Mezi 10 hlavních důvodů, proč se lidstvo nemusí dožít roku 2050, je vedle například srážky s jinou planetou, atomovou válkou nebo supervulkánem i totální KOLAPS VČELSTEV. Již několik let se neoprávněně vkládá do úst nositeli Nobelovy ceny Albertu Einsteinovi známý výrok, …“Pokud zmizí včely, zbývají lidstvu čtyři roky života“. Přes to, že tento geniální vědec tuto větu nikdy neřekl, je v ní skryta stejná dobu předbíhající pravda, jako v jeho teorii relativity. Museli bychom si ale do této „rovnice“ místo slova včely dosadit slovo OPYLOVATELÉ.
Matouš Horák: Srnčata? Alibistická reklama na myslivost s lidskou tváří21.5.2015
Před několika lety, kdy ochrana srn při senoseči nebyla zdaleka takové téma jako dnes, byla moje zkušenost na posekaných loukách děsivá. V průměru na dva až čtyři hektary bylo posekáno jedno až dvě srnčata. Jasná špatnost, která by se stávat neměla. V mladické naivitě jsem vše oznámil jak dotyčným zemědělcům, tak myslivcům. K mému překvapení se o problému vědělo. Zemědělci pokrčili rameny a pánové v kamizolkách též. „Žiješ na venkově, mladej. Srnek je dost. Zvykej si.“
|
reklama |