Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Martin Říha: Kulhající tripartita i president5.2.2015
Zasedání tripartity k územním ekologickým limitům povrchové těžby uhlí v SHP nepřijalo žádný závěr a vyžádalo si před zaujetím konečného stanoviska podklady o ekonomických a sociálních dopadech. Ani slovo o dopadech environmentálních, jak si žádá udržitelnost českého hospodářství a skutečné hospodaření se všemi hodnotami, ne jen se "zdroji", státního území.
Občanské sdružení Šumava 21: Otevřený dopis ministrovi životního prostředí4.2.2015
Vážený pane ministře,
počínaje 1. květnem minulého roku jste pověřil dočasně ředitelem NP Šumava Pavla Hubeného do doby, než z výběrového řízení vzejde kandidát na řádného ředitele NP Šumava. V médiích jsme zaznamenali, že výběrové řízení na ředitele NP Šumava předpokládáte vypsat do konce r. 2014. Je leden r. 2015 a my jsme zatím z Vaší strany nezaznamenali jakýkoliv signál, že se chystáte takovéto výběrové řízení vyhlásit. Máme tomu rozumět tak, že Pavel Hubený bude bez řádného výběrového řízení „překvalifikován“ z dočasně pověřeného ředitele Správy NP Šumava na jmenovaného ředitele Správy NP Šumava? Proč Vám pokládáme tuto otázku? Problematikou NP Šumava se kvalifikovaně zabýváme dlouhá léta a mezi pracovníky Vašeho rezortu je naše sdružení dostatečně známo. Chápeme, že pro Vaše působení v rezortu životního prostředí a v oblasti ochrany přírody je zaměření Vaší odbornosti pro Vás jistým hendikepem, a to i v problematice NP Šumava. Vaše vystoupení ve veřejnoprávních médiích nás v tom utvrzují. Jan Moravec: Přírodu je někdy potřeba chránit kosou a pilou. Přispějte nám na ně30.1.2015
Víte, jaký je to pocit vypustit z vlastních rukou vyléčenou sovu do volné přírody? Zažít tajemnou romantiku orchidejové louky při západu slunce, pořídit si selfie s ještěrkou, strávit den s drsným záchranářem divokých zvířat nebo mít na jednom ze zachráněných míst ukrytou vlastní lavičku? Můžete to zjistit. Přispějte dobrovolníkům z pozemkových spolků na kosy a pily a kromě zážitků si odnesete i dobrý pocit a netradičního cestovního průvodce po přírodně cenných lokalitách.
Vojtěch Marek a Klára Jiráňová: Jídlo s velkým Jé aneb setkání u kulatého stolu28.1.2015
Po vzoru západních zemí jsme se dostali do fáze, kdy se lidé začali zajímat o to, co jedí. Dnes již klademe důraz na kvalitu a nenecháme se přelstít rajčaty z Maroka, ani česnekem z Číny. Více si uvědomujeme, že podmínky v České republice pro pěstování jsou dobré, ne-li dokonce v mnoha ohledech lepší, než v jiných zemích. Stačí se podívat na příklad již zmiňovaných marockých rajčat, které se paradoxně pěstují na poušti a cestují k nám tisíce kilometrů. Než se dostanou k nám, tak spotřebují velké množství vody, energie a transport.
Envipartner: Jak co nejefektivněji uspořit energii?22.1.2015
Další z dílů seriálu Obec 21. století se bude zabývat možnostmi energetických úspor v obcích a jimi vlastněných objektech. Tyto informace však budou užitečné pro každého, komu nejsou lhostejné jednak ekologické aspekty způsobené zastaralými a jinak nevhodnými technologiemi, ale především náklady vynaložené na provoz jejich stavby. Na následujících stranách budou stručně popsána jednotlivá opatření, jejichž realizací lze úspor dosáhnout, a také možnosti získání dotací a jiných možností financování těchto opatření.
|
reklama |