PřírodaBude se po sto letech dát koupat v Seině? Olympijský výbor to opatrně potvrzuje18.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Olympijské hry s železnou pravidelností ekonomicky ruinují své pořadatele, zanechávají za sebou narušenou krajinu, horu odpadků a nesplněných slibů. Hry v Paříži roku 2024 mají být jiné, udržitelné. A taky mají naplnit slib, na který Pařížané už hezkých sto let čekají. V Seině se prý má znovu dát koupat.
Racek s kroužkem PKHU17.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ornitologové ptáky kroužkují, aby se dozvěděli kudy a kam odlétají, odkud pocházejí a kde zimují. Většina ornitologických kroužků zůstane navždy ztracena, ale občas se některý najde nebo ho někdo odečte a potom vznikne příběh o putování konkrétního jedince. Jedním z nich je i racek bělohlavý se žlutým odečítacím kroužkem a kódem PKHU.
Přizpůsobí se borovice lesní změnám klimatu?14.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Borovice lesní je v České republice druhým nejrozšířenějším jehličnanem. V roce 2020 byl její podíl na skladbě lesů 16,1 %. Přibližně od počátku druhého desetiletí 21. století lze v mnoha oblastech pozorovat zhoršování zdravotního stavu borových porostů, a to v souvislosti s vývojem klimatu spojeným s nerovnoměrnou distribucí srážek a pozvolným zvyšováním průměrných teplot vzduchu, čímž narůstá frekvence period půdního sucha.
To, že má více lidí na světě přístup k pitné vodě není dobrá zpráva. Žízeň totiž hasí balená voda13.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejprve ty dobré zprávy: strašák suchomoru, tedy akutního nedostatku pitné vody, se za poslední dekády umenšil. Že nějakých 74 % obyvatel planety Země dnes má zajištěný přístup k bezpečné, pitné vodě potvrzuje i OSN. Za posledních dvacet let je to zlepšení o 10 procent.
Rusko převzalo správu ukrajinské rezervace Askanija-Nova. Co všechno je v ohrožení?12.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pro ukrajinské ochránce přírody zůstává jednou z největších starostí osud světoznámé přírodní rezervace Askanija-Nova. Ještě nedávno byla tato stepní oblast jakýmsi ukrajinským ostrůvkem v Ruskem okupovaném území. 20. března ale Rusové dosadili svého ředitele a fakticky převzali správu nad krajinou, která nemá z přírodního hlediska obdoby.
Veřejnost pomohla vědcům odhalit nerovnováhu mezi dvěma typy květů petrklíčů7.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V průběhu dvou let prozkoumali dobrovolníci v rámci projektu Honba za petrklíči více než 900 tisíc květů prvosenek jarních a vyšších po celé Evropě. Výsledky pozorování poukázaly na nerovnováhu mezi dvěma typy květů, která může vést k jejich ohrožení v přírodě. Kampaň, kterou v ČR koordinuje Botanický ústav AV ČR a Český svaz ochránců přírody, bude proto pokračovat i v tomto roce. Botanici navíc výzkum rozšířili o studium opylovačů, kteří jsou pro rozmnožování rostlin klíčoví, a o studium dalších lučních druhů.
Co nabízejí české zpřístupněné jeskyně? Brčka a perly6.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pancéřové pěsti i protitankové rakety. V rezervaci velkých kopytníků zasahoval pyrotechnik5.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Desítky kusů cvičné munice z éry působení sovětské armády dnes odstranil přivolaný pyrotechnik z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Šlo o plánovanou akci. Jak zvířata spásají vysoké porosty, dostává se na světlo množství různé pyrotechniky z doby výcviku sovětských vojsk,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 ve spolupráci s vědci založila.
Chránit sokoly je tak jednoduché. Stačí se trochu ovládnout a nelétat s dronem všude5.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Začíná období hnízdění sokolů stěhovavých, kriticky ohrožených dravců. Na Troskách, symbolu Českého ráje, naposledy úspěšně zahnízdili v roce 1957. Až v roce 2019 se k Troskám vrátili, zatím ale byly jejich pokusy o vyvedení mláďat neúspěšné. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně rušení drony. Jejich přelety nad Troskami jsou totiž téměř každodenní záležitostí, informuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Nekrmte nám vlky!4.4.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Před měsícem jsme informovali, že se Krkonoše opět stávají domovem vlka obecného. Díky médiím a sociálním sítím se nám za uplynulé čtyři týdny podařilo získat celou řadu pozorování jednotlivců nebo menších skupin vlků. Nejčetnější pozorování jsou v oblasti mezi Mladými Buky, Janskými Lázněmi a Rudníkem. Zoologové Správy Krkonošského národního parku všechna pozorování prověřují, evidují a jsou ve spojení se specialisty z Mendelovy univerzity v Brně.
|
reklama |