Zprávy / Klima
 Zástupci členských států EU se dnes shodli na změně emisních norem CO2 pro nové osobní automobily a dodávky. Navrhované změny poskytnou automobilkám více času na splnění emisních cílů. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos. 
7.5.2025 01:56 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Příchod chladného počasí tento týden zastavil rojení nebezpečného škůdce kůrovce. Díky tomu by se letos měl kůrovec vylíhnout v obvyklých dvou generacích. Nenastane tak situace kalamitního roku 2018, kdy měl kůrovec tři generace. ČTK to řekl analytik ochrany lesa státního podniku Lesy ČR Ladislav Půlpán. Podnik v dubnu uvedl, že kůrovcovou kalamitu letos nečeká. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. 
 Bulharsko a Řecko se dohodly na regulaci závlahy na řece Arda. Učinily tak v kontextu obav o dostatek vody, které vyjadřovali zemědělci v severovýchodní části Řecka po vypršení reparační smlouvy z 60. let. Informoval o tom bulharský veřejnoprávní rozhlas BNR. 
5.5.2025 19:45 | BRNO
( ČTK)
 Na třetině území České republiky jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se bude sucho nadále mírně zhoršovat. Ve značné části republiky prší podprůměrně od začátku roku. Horší situace je na Moravě, v Čechách je sucho slabší nebo žádné. Kromě sucha potrápí zemědělce až do poloviny příštího týden možnost výskytu ranních mrazů či přízemních mrazíků, vyplývá z informací na webu projektu Intersucho. 
 Letošní zimu v Česku nepřežila čtvrtina včelstev, což je nejhorší výsledek za posledních 12 let. Velký úhyn včel podle vědců souvisí zejména s nebezpečnou varroázou, jejíž šíření loni umocnilo nezvykle teplé jaro. Největší ztráty po zimě evidují včelaři v Praze, Libereckém a Ústeckém kraji. Vyplývá to z údajů mezinárodního projektu COLOSS: Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev. ČTK to dnes sdělil Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který spolu s kolegy úhyny včelstev v ČR monitoruje. 
 Zatímco klimatická změna v některých částech světa vyvolává otázky budoucí takzvané klimatické migrace, Česko podle odborníků, které oslovila ČTK, mezi tyto regiony nepatří. I přes dopady, jako jsou sucho, omezené vodní zdroje nebo proměny v zemědělství a lesnictví, se ČR díky své geografické poloze a infrastruktuře nemusí obávat, že by změna klimatu vyvolala nucené stěhování obyvatel, uvedli experti. Problémům Česko podle nich ale může čelit například v zemědělství. 
 Nad Modrým dolem v Krkonoších odtává sněhové pole známé jako Mapa republiky. Zřejmě zmizí do začátku června, což je dříve než bývá zvykem. ČTK to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Mapa republiky leží v klidovém území KRNAP, pěšky se k ní návštěvník hor nedostane. Dobře viditelná je třeba od Chalupy na Rozcestí, při dobré viditelnosti i z Hradce Králové. 
 Správa národního parku Podyjí u hranic parku obnovila zaniklý mokřad. Soustava tří tůní vznikla u Hnanic, v ochranném pásmu parku. Cílem je podpora biodiverzity a udržení vody v krajině, řekl ČTK náměstek ředitele správy Zdeněk Mačát. 
2.5.2025 11:50 | BRNO
( ČTK)
 V Brně je před dokončením strukturální model družice ROSE-L pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Pětimetrový objekt čeká náročná cesta k otestování do Itálie, po návratu do Brna se z konstrukce stane letový model, který za tři roky zamíří do vesmíru. Z oběžné dráhy bude sledovat a fotografovat zemský povrch pro výzkum klimatických změn. Model dnes novinářům ukázali zástupci brněnské společnosti S.A.B. Aerospace, která na modelu pracuje v prostorách Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (FSI VUT). 
2.5.2025 11:48 | TŘEBÍČ
( ČTK)
 Kůrovcová kalamita sice v lesích ustoupila, ale kvůli suchu se výhledově může vrátit. Vzhledem k poklesu těžby poptávají pily jehličnatou kulatinu, což zvýšilo její cenu. Naopak slabšího dřeva, které končí v papírnách, je hodně a platby za něj jsou na hraně nákladů za jeho vytěžení a dopravu. Na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) v třebíčském hotelu ATOM to tento týden řekl předseda Jiří Svoboda. Vyzval k navýšení společného obchodu se dřevem. SVOL má 734 členů s celkovou výměrou lesů 555.000 hektarů, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR. 
PR článek
30.4.2025 17:29
(Ochrana přírody)
 Obálku dubnového čísla zdobí olejomalba na plátně malíře Antonína Vojtka. Je to vůbec poprvé, kdy pro titulní stranu nebyla zvolena fotografie. Motivem olejomalby je okolí Pohanska u Břeclavi, které je dokladem toho, že krajinu Soutoku odnepaměti utvářeli lidé.

30.4.2025 15:22 | TŘINEC
( ČTK)
 Hutní podnik Třinecké železárny (TŽ) dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Důvodem je mimo jiné nedostatečná veřejná podpora. Firma bude aktivně jednat s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění odpovídající podpory pro úspěšné uskutečnění projektu. Skupina Moravia Steel - Třinecké železárny to dnes oznámila ČTK v tiskovém prohlášení. 
30.4.2025 12:20 | MADRID
( ČTK)
 Dva dny po nejhorším výpadku proudu v historii Španělska stále není jasná jeho příčina. Mimořádná událost ale vyvolala v zemi debatu o obnovitelných zdrojích energie. Španělská energetická společnost Red Eléctrica (REE) sama poukázala na problém s výpadkem fotovoltaické výroby na jihozápadě země těsně před pondělním blackoutem, který přiživil také výzvy místní opozice, aby se nerušily jaderné elektrárny, informoval deník El País. 
 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončila spolupráci se všemi autory významné vládní studie, která úřadům slouží k přípravě na dopady změny klimatu. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na e-mail, který tito přispěvatelé obdrželi. 
29.4.2025 01:59 | OLOMOUC
( ČTK)
 Dopadům klimatické změny čelí i nejméně narušené ekosystémy středoevropských rašelinišť. Potvrzuje to nová studie českých biologů z Ostravské univerzity a Univerzity Palackého v Olomouci. Vědci odhalili výrazné proměny ve složení společenství vážek, z nichž v posledních 20 letech vymizela řada ohrožených druhů. Výsledky studie byly publikovány v prestižním vědeckém časopise Global Change Biology, který patří mezi nejvýznamnější světová periodika zaměřená na dopady globálních změn na přírodní ekosystémy. 
 Ministerstvo životního prostředí se Státním fondem životního prostředí podpoří pěti miliardami korun výstavbu fotovoltaických elektráren a rozvoj komunitní energetiky a dvě miliardy dají na vznik úložišť energie. Čtyři nové dotační výzvy z Modernizačního fondu cílí na firmy, obce, kraje nebo energetická společenství. Příjem žádostí ohledně energetických úložišť začíná dnes a potrvá do 2. června, u ostatních oblastí je bude fond přijímat od letošního 1. července do 30. ledna příštího roku. 
 Více než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké vybělování korálů začalo na konci minulého století, současný postup je ale podle amerických vědců největší. V korálových útesech přitom žije velká spousta mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky. 
 Instalovaný výkon větrných a solárních elektráren v Číně poprvé překonal instalovaný výkon tepelných, převážně uhelných elektráren. Oznámil to čínský energetický úřad. Čína je největším světovým producentem skleníkových plynů, které přispívají k oteplování klimatu, uvedla agentura AFP. 
25.4.2025 02:18 | PRAHA
( ČTK)
 Zdravotní stav českých lesů se v posledních pěti letech zlepšuje, uvedli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Potvrzují to podle nich mimo jiné klesající objemy vytěženého kůrovcového dřeva i hodnoty takzvané defoliace, tedy úbytku jehličí nebo listí, čemuž pomohly i dostatečné srážkové úhrny. Na základě analýzy letokruhů odborníci očekávají, že hlavní lesní dřeviny by mohly zvyšovat své přírůstky i nadále, tedy i v době klimatické krize. Pozitivní vývoj by ale mohly narušit sucho nebo opětovný výskyt podkorního hmyzu, upozorňují. 
 Novela energetického zákona zvaná lex plyn přináší dílčí pozitivní kroky zejména pro obnovitelné zdroje, míní ekologické organizace oslovené ČTK. Vítají, že se urychlí povolování nových paroplynových zdrojů energie. Návrh by mohl zkrátit povolovací procesy až o pět let. Paroplynové elektrárny by měly pokrýt potřebnou kapacitu výroby elektřiny v souvislosti s plánovaným útlumem uhelných zdrojů. Novelu přijala Sněmovna, nyní ji projedná Senát. 
 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje zavedení evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Norma stanovuje, že od roku 2030 se budou moci stavět pouze budovy, které dosáhnou bezemisního standardu, pro veřejné budovy to bude platit o dva roky dříve. Pravidla jsou zhruba o deset procent přísnější než aktuální standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie, uvedlo ministerstvo. Podle předběžných odhadů stavebníků, které oslovila ČTK, mohou opatření výstavbu dále prodražovat. 
20.4.2025 18:40 | PRAHA
( ČTK)
 Praha 9 bude i v letošním roce pokračovat v úpravách parku Přátelství, který se rozkládá na Proseku podél Vysočanské ulice. Pokud získá dotaci, vybuduje tam biotop, v kterém by se lidé mohli v létě osvěžit. Fontánu, která v zimě slouží jako kluziště, chce osadit audiovizuální technikou, která by umožnila vytvářet show podobnou oblíbenému Signal Festivalu, řekl ČTK v rozhovoru starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Park Přátelství radnice před několika lety prodloužila a postupně investuje do jeho obnovy. 
17.4.2025 23:04 | HOLOVOUSY
( ČTK)
 Pokud by nynější sucho pokračovalo i v květnu a v červnu, mohlo by snížit úrodu a kvalitu peckovin, jahod a drobného ovoce. Postihnout by mohlo i nové výsadby především z letošního jara. Proto by sadaři měli mladé sady již nyní zavlažovat. Úrodu jablek by mohla ohrozit případná sucha v červenci a srpnu. ČTK to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Umělou závlahu má v Česku jen zhruba třetina ovocných sadů. V nynějším suchu se podle Ludvíka vedle podprůměrných srážek v březnu a v dubnu projevuje i velmi nízká zásoba vláhy ze zimy. 
17.4.2025 01:22 | BRNO
( ČTK)
 Aby bylo možné do distribuční sítě v Česku připojovat další obnovitelné zdroje energie, bude třeba po deset let investovat 40 miliard korun ročně do distribučních sítí a přenosové soustavy. V analýze zpracované pro Hnutí Duha to uvedla brněnská poradenská společnost EGU. 
 Na řadě jihočeských řek je nižší stav vody, než tomu bylo v minulých letech ve stejném období. Na Nežárce v Rodvínově na Jindřichohradecku zaznamenali včera nejnižší průtok za sto let. Stav řek ovlivnil nedostatek srážek v zimních měsících, kdy byl především únor na srážky velmi slabý. ČTK to řekl hydrolog českobudějovického meteorologického ústavu Tomáš Vlasák. 
 Stav životního prostředí v Česku se ve srovnání se zeměmi EU zlepšuje. Zatímco v letech 2023 i 2024 obsadilo Česko v tomto hodnocení 22. příčku, letos se v unijním srovnání posunulo na 19. místo. Vyplývá to ze srovnání Indexu prosperity a finančního zdraví, který ČTK poskytla Česká spořitelna a projekt Evropa v datech. Nejlepší stav životního prostředí stejně jako v předchozích ročnících vykazuje Švédsko. Trojicí s nejhorším životním prostředím v EU zůstává Irsko, Kypr a Řecko. 
 Vysoké školy, zemědělské podniky a výzkumné organizace mohou ode dneška žádat o podporu na aplikovaný výzkum zaměřený na moderní technologie, udržitelné hospodaření či na přípravu na klimatickou změnu. Ministerstvo zemědělství (MZe) má ve veřejné soutěži programu na podporu aplikovaného výzkumu Země II připravenou dotaci ve výši 1,25 miliardy korun. Vědecké projekty mohou trvat pět let a resort na ně poskytne podporu až ve výši 100 procent. 
 Tým českých a německých vědců zkoumá vliv lesních požárů na stabilitu skal v Českosaském Švýcarsku. Informuje o tom agentura DPA. Na projektu s názvem Firerisk se podílejí badatelé z báňské univerzity v saském Freibergu, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a drážďanské technické a hospodářské univerzity (HTW). 
 Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou aktuálně naplněny na 92 až 100 procent svého zásobního objemu, jen nádrž Těrlicko na Karvinsku je naplněna z 81 procent. Březen byl z hydrologického pohledu spíše podprůměrný. ČTK to řekla mluvčí podniku Šárka Vlčková. Podnik je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje. 
 Počasí posledních dvou až tří měsíců způsobilo, že na značné části území republiky se postupně rozvinulo velice intenzivní půdní sucho. Podle webu Intersucho je aktuálně na sedmi procentech území extrémní sucho, což je nejhorší stupeň, na deseti procentech výjimečné sucho a na dalších 21 procentech výrazné sucho. 
|
5. května 2025 | Asociace národních parků ČR
|