https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-tuma-ceka-nas-druha-vlna-elektrifikace?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Tůma: Čeká nás druhá vlna elektrifikace

11.10.2021
Lidstvo spotřebovává nepředstavitelný množství energie a většinu si bere z fosilních paliv. Elektřina sama o sobě není zdroj energie, ale médium, které se skvěle přepravuje a manipuluje, v místě spotřeby je čisté a umožňuje využití energie na mnoho kvalit a způsobů. Proto je velmi pravděpodobné, že na straně spotřeby energie bude elektřina hrát klíčovou roli. Na přelomu 19. a 20. století u nás proběhla masová elektrifikace, teď nás čeká druhá vlna. Co si půjde představit, poběží na elektřinu – doprava, průmysl, vytápění – spotřebu rozeberu podrobněji v samostatných postech. Tenhle bude o tom, kde tu elektřinu vyrobit.
reklama

 
Elektřina se bude vždy vyrábět z mixu různých zdrojů, protože spoléhat jen na jeden jediný není bezpečné. Dominovat v mixu budou obnovitelné zdroje elektřiny (OZE) podle oblasti – fotovoltaika (jižní Evropa), vítr (Severní moře), voda (hornaté oblasti s řekami), koncentrovaná sluneční elektrárna (zrcadla namířená na věž, Afrika a horké oblasti), bioplyn (ze zemědělských, rostlinných a živočišných zbytků) a syntetický plyn (metan vyrobený z vodíku). Voda a plyny budou pokrývat špičky a výkyvy, ostatní zdroje budou plnit základní zatížení. Jádro necháme dožít, ale nevěřím, že se budou stavět další bloky, z ekonomických důvodů, viz níže.

Jsme zvyklí na obří elektrárenské zdroje koncentrované na jedno místo (uhelné doly v severních Čechách, jaderné elektrárny), odkud se pak rozvádí elektřina po drátech na místa spotřeby. Trochu to tak bude i nadále, protože se budou stavět velké fotovoltaické a větrné parky na místech bývalých dolů (i na jezerech), uhelných výsypek, na chemicky znehodnocené půdě a různých brownfieldech. Zároveň ale přibude velké množství malých zdrojů na střechách průmyslových hal, parkovištích, obytných domech. Veliký potenciál je i v agrifotovoltaice – panely na svislých nebo vysokých konstrukcích, mezi a pod kterými bude nerušeně (a efektivněji, synergicky) probíhat zemědělská činnost. Skoro každá stavba bude vyrábět elektřinu. Některé shluky výroben (čtvrť, obec) budou vytvářet komunitní energetické ostrovy s vlastním řízením a akumulací. Výroba a spotřeba si budou blízko.

Spotřeba bude flexibilní – kompresor v ledničce, elektrický bojler nebo elektromobil v zásuvce nemusí fungovat, kdykoliv chtějí, ale stačí jim přepnout se do módu spotřeby, když bude zrovna levné elektřiny v síti dost. Akumulaci poskytnou baterie a elektrolyzéry. Když bude potřeba elektřinu ve špičkách dodat, použijeme ony baterie a elektrárny na syntetické plyny. Ale spíš se bude víc vyrábět a přebytky budou pohánět elektrolyzéry a vyrábět zelený vodík, pro který bude spousta užití.

Co to bude stát? Elektroenergetika je velikánské odvětví, do kterého tečou a vždy tekly investice v řádu desítek miliard ročně, velké částky jsou zde normální. Poslední dobou se ale moc neinvestuje, protože emisní povolenky vysílají signál, že do fosilních zdrojů to nedává smysl – pokud tušíte, že cena povolenky bude dále růst, asi si dvakrát rozmyslíte koupi nového uhelného kotle za miliardy. Naopak se rozjíždí velké investice do OZE – tyto zdroje výrazně zlevnily (FVE od roku 2009 třeba o 80 %!) a od letošního roku máme k dispozici desítky miliard Kč ročně v novém Modernizačním fondu na OZE a akumulaci; do roku 2030 se elektřina skoro úplně dekarbonizuje. Nerozhoduje o tom Uhelná komise, ale fakt, že do fosilních zdrojů se investovat nevyplatí a na OZE máme obrovské dotační zdroje. Nebojte se, ze „solárního boomu“ jsme se poučili, takže Modernizační fond poskytuje jen investiční dotaci, která cenu elektřiny neovlivňuje. Stavět se smí jen na brownfieldech nebo formou šetrné agrivoltaiky. Modernizační fond je evropský nástroj financovaný z emisních povolenek.

A kolik budu za elektřinu platit? Těžko říct. Koukněte na obrázky: první ukazuje, z čeho se skládá cena elektřiny. Výrobní cena elektřiny je ta silová; to je cena, kterou dostane výrobce. Cena silovky se tvoří na burze. Víc jak polovina ceny, kterou každý platíme, je ale dána regulátorem.

Z čeho se skládá cena elektrické energie
Z čeho se skládá cena elektrické energie

Na druhém obrázku je znázorněný tzv. merit order, neboli zdroje elektřiny seřazené podle provozních nákladů. V síti je vždy jen tolik elektřiny, kolik se jí spotřebuje, a jako první se pochopitelně odebírají ty nejlevnější zdroje – OZE a jádro. Postupně se kupuje od dražších a dražších zdrojů, než nasytíme poptávku po elektřině. Poslední („závěrná“) elektrárna, která naplní síť, určí cenu za veškerou silovku. Na obrázku je i znázorněná situace, že v síti přibudou nové OZE, které vytěsní dražší zdroje z merit orderu a tím silovka zlevňuje. Zlevní ovšem jenom silovka – náklady na akumulaci budou patrně růst, protože flexibilní elektřina je drahá (baterie, plyny, vodíkové články). Silovka bude zlevňovat, flexibilita zdražovat. Oba efekty jdou tedy proti sobě a výsledek neumím odhadnout.

Zdroje elektřiny seřazené podle provozních nákladů
Zdroje elektřiny seřazené podle provozních nákladů

Představte si ale roli jádra – je to velmi neflexibilní zdroj, protože blok za stovky miliard nestavíte, abyste ho provozovali třeba na 60 %, ten pojede na plný kotel furt. Naopak v případě, že po elektřině poptávka nebude, by výrobce z jádra musel PLATIT někomu, kdo jeho proud odebere. Jádro má velmi vysoké investiční náklady a s klesající silovkou i klesající výnosy.

Dostavba Dukovan bude čistě politické rozhodnutí, ale ekonomicky to nemá smysl. A pozor, ten zákon o jeho financování je napsaný tak, že tu investici budou splácet pouze odběratelé s nízkým jističem – tím si těžký průmysl pojistil, že jádro nezaplatí on, ale domácnosti. Dostavba Dukovan je tak záruka, že elektřina pro spotřebitele NEZLEVNÍ.

A závěrem připomínám vysvětlení, co se s elektřinou děje v posledních dnech – silovka zdražila skoro desetinásobně a celá Evropa dává dohromady nástroje na ochranu zranitelných odběratelů. Za tenhle skok může vysoká poptávka kvůli oživení ekonomik po pandemii a hlavně rychle rostoucí cena plynu. Nemůže za to Green Deal, jak nám opakují skoro všichni čeští politici. Naopak si představme, že bychom tu měli Green Deal už před pěti lety – spotřebovávali bychom méně elektřiny, měli bychom více obnovitelných zdrojů a flexibility a nebyli bychom tak zranitelní a závislí na dovozu paliv ze zemí, které snižují dodávky, jak se jim zachce.

Co může udělat systém

Stát už má spuštěné dotace na FVE, teď by je měl rozšířit i na ostatní OZE. O komunitní energetiku a agrifotovoltaiku je velký zájem, ale stát nemá pro tyto aplikace připravenou legislativu. Je to fakt trapný a měl by s tím pohnout – peníze jsou, investoři jsou, ale zákon není. Taky musí stát umožnit nové a flexibilní distribuční tarify elektřiny. Dál by měl stát zajistit rozvoj přenosové a distribuční soustavy, která dnes představuje další překážku pro připojování nových OZE. Stát se musí připravit na velké investice do vodíku – musí připravit legislativu, dotační programy, pravidla veřejné podpory, podpořit technologie spotřebovávající vodík, infrastrukturu, školit techniky a hasiče…

Přečtěte si také |
Foto:  Jan Weger / VÚKOZ, v.v.i. Co je to agrovoltaika?

Co můžete udělat vy

Pokud bydlíte v domě a máte vhodnou střechu nebo se chystáte stavět, zvažte pořízení FVE, popř. nějaké formy akumulace (do baterie nebo do bojleru). Pamatujte, že přijde velká vlna elektrifikace. FVE na bytových domech jsou trochu složitější, ale ne nemožné.

OZE na obytných domech podporuje Zelená úsporám. Pokud jste podnikatel a chcete si vyrábět elektřinu z OZE pro vlastní spotřebu, pro vás je program OPTAK. Pokud jste veřejná budova (škola, úřad), podpoří vás OPŽP. Na všechno ostatní je tu Modernizační fond.

Přejděte na tarif se 100 % obnovitelnou elektřinou. Nabízí ho několik distributorů, sám mám zkušenost s Nano Energies, PRE a ČEZ. Rozdíl v ceně jsem nepoznal, je malý. Fyzicky se k vám sice nedostanou elektrony od větrný turbíny, ale aspoň se vaše peníze nedostanou k výrobcům z fosilních zdrojů a podpoříte ty zelené!


reklama

foto - Tůma Jan
Jan Tůma
Autor je ekonom a odborník na systém obchodování s emisními povolenkami.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (53)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

11.10.2021 07:54
Zajímalo by mě, kdy si autor představuje, že to co píše bude realita.
Jestli do deseti let, tak upadl na hlavu. Do dvaceti? Pochybuji.
Ale my tady těch dvacet let co ty pokusy budou dělat budeme žít. A to nám věští drahou elektřinu s nestabilní dodávkou.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.10.2021 09:00 Reaguje na DAG
No, vzhledem k tlaku, jaký obecně je, tak počítejte s deseti lety :-).
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

11.10.2021 09:12 Reaguje na DAG
Ale upřímně: zbývá nám něco jiného? I kdybychom prolomili limity v Severních Čechách a vykašlali se na CO2, tak za pár let budeme stát před volbou, jestli vozit plyn z Ruska (jestli tou dobou ještě bude dostupný a budou se s námi chtít bavit) nebo uhlí odněkud z Německa a Polska (jestli se s námi budou chcít bavit). V případě paliva pro jaderné elektrárny jsme také závislí na dodavatelích "zvenku".
Odpovědět
DA

DAG

11.10.2021 09:27 Reaguje na Tomas Peltan
Máte naprostou pravdu. Jaderná elektrárna se měla začít stavět před deseti lety. Dnes je v podstatě pozdě.
Ale výsledek bude jediný. Vyměníme uhlí za úplně stejně CO2 produkující zemní plyn a ještě ho zaplatíme Rusku.
Nejsem proti obnovitelným zdrojům.
Jen kvůli německé úchylce kdy je uhlí i jádro fuj budeme všichni v....
Až mi někdo položí na stůl bilanci co2 plyn versus uhlí a bude tam výrazný procentický rozdíl ve prospěch plynu, tak řeknu, že opustit uhlí je správná cesta.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.10.2021 21:37 Reaguje na DAG
Jenomže toho plynu nebude dost. Zelených slimáčků moc, kapustičky málo.....
Odpovědět
DA

DAG

12.10.2021 10:46 Reaguje na Daniel Višňovský
To je další věc. Navíc je možné, že rusové ho nebudou chtít posílat přes Ukrajinu se kterou válčí a tím snížit jejich příjmy.
Pro nás další omezení.
Odpovědět
KW

Karel Wágner

13.10.2021 18:17 Reaguje na DAG
Ovšem třeba polské průmyslové společnosti podepsaly dvě dohody s americkou společností NuScale a další dohodu s GE-Hitachi, na základě nichž prozkoumají možnosti nahrazení uhelných zdrojů malými modulárními reaktory. Po nečinnosti polské vlády ve věci odklonu od uhlí tak polské podniky berou situaci do vlastních rukou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.10.2021 09:25
Pane Tůmo, v tom snění vás o mnoho desetiletí předběhl Nikolaj Nosov se svou knihou Neználek ve Slunečním městě.

Vy si opravdu myslíte, že těch několik desítek miliard Kč v příslušných fondech může něco podstatně změnit?

Jak jsme se poučili ze solárního boomu (tunelu), když dodnes nejsme ochotni přiznat, kdo je jeho skutečným viníkem, a potrestat ho?
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.10.2021 14:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Ty desítky miliard, půjdou-li správnými cestami, mohou zcela podstatně změnit ... situaci pana Tůmy.

Nebo jde snad o něco jiného?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.10.2021 09:40
Autor se dopouští několika nepřesností, které ovšem v kontextu článku jsou zásadní.

1) Obecně popisuje vhodná místa, kde je velký potenciál na rozvoj OZE. Co ovšem z tohoto platí pro ČR? Ani to ovšem není samospasitelné.
2) Ani jediná zmínka o časovém horizontu. Do zmiňovaného roku 2030 nelze reálně uvažovat, že bychom zajistili veškerou potřebnou akumulaci, abychom mohli odstavit uhelné a plynové zdroje. Budou tedy stále ovlivňovat trh s el. energií. V Německu probíhá transformace již 20 let a dosavadní výsledek je silně diskutabilní. Stačí sledovat podíl zdrojů na výrobě el. energie a ceny silové elektřiny.
3) Všichni zainteresovaní tlačí na provozní dotace formou aukcí. Do tohoto dle aktuálního vývoje bude zařazena i FVE. Tedy se zvýšeným podílem OZE sice bude klesat cena silové elektřiny, ale nebude klesat cena pro odběratele. můj osobní tip je, že první aukce pro FVE nepůjdou pod 100 EUR/MWh. Při takovýchto dotacích pro jiné zdroje se výstavba nových bloků JE vyplatí finančně zcela určitě.
4) Zařazení OZE do Merit Order je také dáno přednostním výkupem el. energie a samozřejmě jinak nastaveným financováním. Při příznivých povětrnostních podmínkách by tak provozovatelé VtE odstavovali, než aby vyráběli za nulové nebo záporné spotové ceny.
5) V podmínkách ČR nebude JE mít nikdy nutnost regulovat svůj výkon s ohledem na jiné zdroje.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.10.2021 13:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak ono by taky šlo naprojektovat jaderný zdroj na rychlou regulaci.

Otázka zní proč by se tím měl někdo namáhat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.10.2021 16:27 Reaguje na Vaclav Sobr
Dalším aspektem je životnost JE ve srovnání s FVE a VE, pokud se vše přepočte na efektivní dobu kdy jakoby jedou na instalovaný výkon. U JE je to odhadem 60 let u FVE a VE kolem 3-5 let
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.10.2021 10:31
Pokaždé, když něco podobného čtu, marně uvažuji, zda tomu autor skutečně věří nebo zda je to tak dobře placené.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.10.2021 16:28 Reaguje na Viktor Šedivý
Jen to druhé je podstatné.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

11.10.2021 10:41
Dost mě fascinuje, jak může někdo napsat něco tak mimo fyzikální a technickou realitu. Pokud nefouká a nesvítí, tak žádné navýšení instalovaných kapacit větrných a fotovoltaických zdrojů nepomůže. To krásně ukazuje Německo, kde nainstalovaly obrovské výkony a ve čtvrtek a pátek přesto neměli z z větru a fotovoltaiky téměř nic. A velmi málo mají už celý měsíc. Německo prostě nyní zachraňuje pouze jádro a fosilní zdroje, což se pochopitelně zobrazí ve spotřebě i ceně plynu. To, že zvýšená cena povolenek povede k větší spotřebě plynu a tlaku na jeho cenu bylo jasné od začátku. Zároveň, pokud se dramaticky začne zvyšovat využití plynu do výroby elektřiny, začne mezi sebou o něj bojovat teplárenství a elektroenergetiky. I to může dramaticky zvýšit jeho cenu. O tom, že se současný vývoj dal předvídat jsem psal třeba zde: https://oenergetice.cz/nazory/dal-se-soucasny-hrozivy-vyvoj-evropske-energetice-predpovidat .
Pochopitelně má velký vliv boj proti jaderným i uhelným zdrojům, který vede ke zvyšování spotřeby plynu.
Pan Tůma je úplně mimo realitu, a právě takoví lidé, jako on, způsobí rozvrat evropské i české energetiky. Podobné názory má i pan Smrž, se kterým jsem nedávno diskutoval: https://plus.rozhlas.cz/bez-jadra-se-obejdeme-kdyz-zvladne-bavorsko-proc-ne-my-tvrdi-smrz-z-asociace-8593303
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.10.2021 12:15 Reaguje na Vladimír Wagner
V diskuzi s p. Smržem měl Vladimír Wagner na stole pěkný graf.
Pokud by p. Tůma a podobní toto sledovali, tak by věděli, jak na tom Evropa je. Potažmo, jak je na tom Německo po 20 letech transformace elektroenergetiky.

https://app.electricitymap.org/map

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/08.10.2021/11.10.2021/today/

P.S.: electricityMap existuje také ve formě aplikace pro smartphone.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.10.2021 11:40
Autor, povoláním ekonom a obchodník s emisními povolenkami, nám zde předložil zcela nerealistickou a vysněnou vizi ve střihu bruselského Green Dealu.

Doporučil bych mu návštěvu ČEPS a neformální diskuzi s chlapy-dispečery s dlouholetou praxí, aby rychle z toho stromu vysněného poznání slezl.

Přírodní zákony na rozdíl od ideologií nelze měnit podle okamžité potřeby společnosti.
Doslova děs mě jímal při četbě vystoupení Franse Timmermanse v Europarlamentu , který prohlásil v reakci na současnou energetickou krizi, že ji vyřešíme tím, že si nebudeme všímat bolístek , a o to intenzivněji se vrhneme na další a další budování zdrojů OZE, však ono se to nakonec poddá. (volně přeloženo).
Maně jsem si při tom vzpomněl na zázrak sovětského zemědělství ,odborníka Dimitrije Michajloviče Moskalenka ,který vypráví o tom, jak rozdojil kozla... 1963.
Nevěřící mohou shlédnout tento klenot zde :
https://www.youtube.com/watch?v=pA7e5Rj0laQ

Bruselský Green Deal je v podstatě to samé, pouze vzdálený o 68 let na časové ose .
Uvědomuje si vůbec někdo z elitních politiků, že nás doslova strkají do chomoutu chudoby ?
Pokud nedojde k zásadní revizi energetické politiky EU, očekávám ostré sociální bouře, ze kterých se Evropská komise nevykecá, jak je jejím zvykem.
Odpovědět
ig

11.10.2021 18:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nádherné, netušil jsem, že to existuje dokonce ve filmu :-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.10.2021 12:11
Podívejte se, kolik těch firem ( příživníku ) prodává elektřinu/plyn, vodu/. To vše + odpadové hospodářství, měly veřejnoprospěšné podniky ve vlastnictví státu. A by ten měl cenovou politiku " pod palcem ", pro sociální smír.
A že měl být už v provozu Temelín II, ukazuje současný stav. Vše bylo do r.1989 k tomu připravováno !
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.10.2021 21:42 Reaguje na smějící se bestie
Výraz "pod palcem" používají mafiánští a bolšešvičtí potkani.
Odpovědět
ms

11.10.2021 13:06
Všechny tyto pseudozelené snílky a cyinické čerpače "zelených" dotací (na rozdíl od skutečných a potřebných zelených pečujících o reálné životní prostředí, ne bojovníci s CO2) a s nimi bohužel i celou společnost vyléčí bolestně až mnohadenní blackouty. Německá civilní obrana v sobotu v Bonnu nacvičovala, co se o blackoutu bude dít. Německý týdeník Focus minulý týden napsal, že Německu vážně hrozil blackout už v zimě i v polovině srpna(!) a jak zdůraznil, po třech dnech bez proudu by se německá společnost rozpadla. Stačí položit autorovi, který se pakuje na energetický zničujících emisních povolenkách, čím chce pohánět stroje od října do března v českém průmyslu, který má v ČR nejvyšší podíl na tvorbě HDP ze všech zemí EU? Takže poptávka se má řídit omezenou výrobou, nejlépe v podmínkách ČR jen když svítí slunce? No je další typický představitel Zelených Khmerů.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

11.10.2021 13:09
Naprosto mne děsí představa ledničky jejíž kompresor se nezapne při konkrétní teplotě ale jenom při nějakém vhodém tarifu a nadbytku proudu...

Ke kultivaci biologických zbraní a hromadám otrav z jídla naprosto vynikající ale rozhodně ne k rozumnému skladování potravin.

U pračky se asi v noci v 1KK nevyspím... a i kdyby náhodou běžela přes den tak v ní bude kolik prádla? (a mimochodem aby prádlo nesmrdělo tak se musí po vyprání vyndat, jinak se může prát znova... tudíž potřebuju aby doprala max když přijdu domů)

Odpovědět
AM

Anežka M

11.10.2021 14:47 Reaguje na Vaclav Sobr
Jo jo, taky už se těšímm, jak bude pan Tůma lidem vysvětlovat, že péct večeři mají ve tři ráno, prát o půl páté a sprchovat se v jedenáct dopoledne.

Ale hlavně že na chytrých spotřebičích se dá všechno načasovat, takže no problem.

Ke klidné atmosféře soužití v panelácích tento režim jistě také přispěje.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.10.2021 16:04 Reaguje na Vaclav Sobr
To je jednoduché, "chytrá lednička" bude vědět, co je v ní uložené, takže si třeba spočte, že bude levnější vypnout se (a vy ji pak budete muset vyklopit do popelnice) než poctivě chladit obsah při kilowatthodině za stovku.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

11.10.2021 21:44 Reaguje na Viktor Šedivý
Bžundozní šmajlík :)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.10.2021 15:33 Reaguje na Viktor Šedivý
Spíš to vidím, že člověk přijde třeba v pondělí domů a bude doma před spaním v komunitní chytré síti pro třeba celou ulici, 20 domků, programovat dopředu na celý týden, kdy on ve svém domku bude mít k dispozici 10 minut 2 kW výkonu pro uvaření vody v konvici na čaj nebo kafe, jestli bude výkon třeba 2,5 kW k upečení husy v troubě od 8 do 10 ráno nebo od 11 do 1hodiny odpoledne, které dny se bude sprchovat ráno a tak potřebuje v boileru teplou vodu ráno a které dny večer - totéž a jestli v sobotu bude 5 kW cirkulárkou řezat dřevo od 8 ráno nebo od jedné odpoledne a potom polena štípat elektriockou štípačkou 2 kW v sobotu v podvečer nebo v neděli po poledni.....
A když se splete a odebere elektřinu, kterou si týden dopředu nezarezervoval, tak se jeho jméno objeví na facebokové nástěnce hanby facebookových stránek komunity, kde je zvláštní režim - facebook tam nemaže sprosté a urážející příspěvky jako automaticky téměř okamžitě maže příspěvky obsahující ta nesprávná slova jinde.
Odpovědět
ig

11.10.2021 21:54 Reaguje na Vaclav Sobr
a mechanické tepelné spínače budou k dostání jen na černém trhu :-)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.10.2021 06:16 Reaguje na Vaclav Sobr
Ta lednička je v pohodě , stejně budete mít doma v zimě cca 5°C. Mrazák bude horší. Instantní kafe si hezky zalijete studenou vodou , aspoň se neopaříte.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.10.2021 13:39
JJ, onovitelné blábolení. Jak se dá už vidět v předchozích příspěvcích k tomuto článku.
A dotace nejsou žádný zdroj peněz. Jsou to peníze sebrané lidem, buď přímo formou zvýšení daní a odvodů nebo nepřímo znehodnocením peněz občanů tisknutím dalších peněz do ekonomiky. Za tyto peníze by si lidi koupili to, co zrovna potřebují, ale jejich sebráním lidem a přejmenováním na dotace z Brusele se musí použít pouze na to, co je přikazováno z Brusele. Z velké části na neproduktivní či málo produktivní zelené projekty.
Takže dotace svým výsledekm přímo vytváří či podporují chudobu ve společnosti. Dnes to ještě není tolik vidět, ale s pokračujícícm chudnutím obyvatel Green Dealem, kdy lidem po zaplacení nutných výdajů zbude čím dál méně peněz, bude chudnutí obyvatel způsobované dotacemi čím dál víc výraznější.
Odpovědět
VK

Václav Kain

11.10.2021 14:50
Emisní povolenky jsou podvod jako vyšitý.Kam zařadit obchodníka s tímto podvodem?
Odpovědět
ig

11.10.2021 21:52 Reaguje na Václav Kain
Někam do středověku, do období kupčení s odpustky. Je to tak podobné, až člověk lape po dechu. Viz různé dobře dokumentované události, jako prodej odpustků vymyšlený církcí a realizovaný jejími ekonomy a odborníky na systém obchodování s odpustky vs. Jan Hus a násl., kterým bylo úplně prd, že měli - z dnešního hlediska jasnou a prokazatelnou - pravdu :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.10.2021 15:18
Není p. Tůma náhodou p. Hanzl? Styl článku by odpovídal. Popis problémů se mi zdá hodně amatérský. Zatímco první články bylo natukávání tématu, tady jsou už praktické rady k nezaplacení (doslova). Hlavně mi to připadá jako reklama na pánovo podnikání, protože je něco jako spekulant s emisními povolenkami. Vlastní slova ale nejsou nutná. Zde je odkaz na článek člověka, který sice taky není energetik, ale v kratším zamyšlení popisuje to, co lidi čeká, mnohem realističtěji než prodavač emisních žebračenek. A to celkem v kontrastu k tomuto článku.
https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-kam-nas-vede-politika-dekarbonizace-hospodarstvi-alexander-tomsky-40374562
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.10.2021 16:03 Reaguje na Jarka O.
Mám jednu dobrou a jednu špatnou zprávu.

To dobrá zní, že bude seznáno, že Green Deal byl jeden obrovský úlet.

Ta špatná zpráva je, že než se to zjistí, uplyne několik roků a do té doby nás postačí Brusel solidně ožebračit rekordními cenami energií.

Pokud jste si všimli, letošní parlamentní volby ČR vůbec nějaký Green Deal a energetickou krizi vyvolanou Bruselem nezaznamenaly.

Čechům to dojde při budoucích platbách za dodávky energií a při pláči nad zbytky domácího rozpočtu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.10.2021 16:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zdá se mi, že Čechům nedochází nikdy nic a když, tak vždy s křížkem po funuse.
Odpovědět
ms

13.10.2021 00:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nová vláda bude muset rychle pochopit, že nedostatek a drahota elektřiny a tepla vinou ideologie Green Deal je její klíčový úkol. Protože elktřina není komodita, je to podmínka nutná pro fungování naší technologické civiliozace. Zapomeňte na problémy jménem covid či imigraci apod. Jestli pan Fiala a spol. nepochopí, že musí co nejdříve např. spolu s Poláky hodit vidle do projektu deindustrializce a ožebračení Evropy jménem Green Deal a její realizace formou Fit for 55, pak ani nedokončí své plánované čtyřleté funkční období a pak přijde teprve populista a vlajkonoš, který Česko za jásotu zbídačených Čechů vyvede z EU. Kam, to se nebude ještě nikdo ptát. Jak z toho ven? Nepřipustit chaotický zánik uhelných zdrojů, jež by měl nesmyslně a strašně draho nahradit ruský zemní plyn (ani ho kvůli poptávce a vyšší ceně v Asii nebude na evropské plány stačit). A okamžitě na jaře příštího roku rozhodnout o stavbě nových dvou bloku v Dukovanech a s mírným zpožděním dalších dvou reaktorů v Temelíně. Posléze ještě dvě jaderky jinde v ČR, místa už jasná jsou. Pak máme šanci tohle běsnění přežít a ještě na něm díky zezelenaným sousedům mastně vydělat.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.10.2021 20:13 Reaguje na
Jasně, na aplikaci Perpetua mobile stačí politické rozhodnutí :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.10.2021 20:14 Reaguje na
A čímpa hodláte ty uhelné zdroje krmit, že jsem tak smělý? Vy malíte, že uvnitř planety je ještě jedna, ta je 5x tak velká, a je plná uhlí?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.10.2021 06:17 Reaguje na Jarka O.
Pan Hanzl slaví odchod Babiše a návrat modrého ptáka ke kormidlu
Odpovědět
ig

11.10.2021 16:02
Moc sovětů + elektrifikace = komunismus

Všechno tu už bylo.
Odpovědět

Jirka Černý

11.10.2021 16:27 Reaguje na
A zase bude, jen už z toho nebude kam utéct.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.10.2021 16:38
Takovýmto lidem je v EU nasloucháno. To je asi to úplně nejsmutnější.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2021 10:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Jsou oporou EU.
Brusel je uplácí dotacemi za věrné služby perverzním ideologiím.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.10.2021 15:38
Autorovi jednoduše hrabe a to tak, že fakt těžko vybrat jednu věc, na kterou reagovat.
Jako představa, že ty tisíce domácností, které topí plynem přejdou na topení elektřinou je fakt legrační. Zejména s ohledem na otázku, kde se ta elektřina vezme. Nic proti OZE, ale v době, kdy je potřeba energie největší ... primárně v zimě ... je jejich výkon nejmizernější. Takže ... ?
Ještě bych něco napsal o e-mobilitě, ale s ohledem na to, že zelení věrozvěsti považují IAD za výsadu horních deseti tisíc chápu, že s tímto si hlavu nelámou.
O tom zapínání spotřebičů podle toho, jak chce "síť" a ne jak potřebují uživatelé ani nemluvě.
Ostatně, Strana svého času taky nejlépe věděla co sprostý lid potřebuje v obchodech, kam potřebuje jet na dovolenou, jak a s kým.
Prostě green-totáč jak bič.

A ještě k těm FVE na střechách. Nic proti tomu. Vůbec. Až tedy na památkáře:-), ale v případě řadového domku vás to nespasí ani nevytrhne a v případě bytových domů už tuplem ne.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.10.2021 20:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Co má řadový domek za nevýhodu ve využívání FVE oproti neřadovému? Ptám se jen proto, abych pochopil logiku vašeho uvažování, jinak vaše argumenty beru.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.10.2021 11:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Plochu střechy.
Nic víc v tom nehledat.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.10.2021 20:18 Reaguje na Svatá Prostoto
To je sice hezké, ale má dvě vyhřívané stěny s nulovým prostupem tepla navíc. Tedy řadový domek je zcela jistě energeticky výhodnější - obzvláště proti přízemnímu bungalovu, a ta větší střecha to nespasí. V zimě přes tuto bude unikat více energie, než dodají ty FV panely :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.10.2021 12:45 Reaguje na Daniel Višňovský
Celkově energeticky výhodnější samozřejmě je, ale o tom nebyla řeč. Řeč byla o tom, že s ohledem na malou plochu střechy bude výkon FVE tak malý, že to majitele nevytrhne a ekonomická efektivita vynaložených prostředků nebude žádná sláva.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

15.10.2021 16:36 Reaguje na Daniel Višňovský
Ještě lepší budou domky v zástavbě se čtyřmi vyhřívanými stěnami :-) , možná i podlahou a stropem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.10.2021 21:22 Reaguje na Petr Pekařík
Myslíte model králíkárna???
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

13.10.2021 20:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Pan Hanzl řekl, že místo topení v zimě, budou domácnosti používat klimatizaci napájenou z FVE v létě. To je přeci jednoduché. Upravíte svou spotřebu v souladu s potřebami ekoteroristů, celková spotřeba se Vám nesníží, a o to přeci jde.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.10.2021 22:50
Pan Tůma je možná odborník na systém obchodování s emisními povolenkami, ale určitě není odborník na trh s elektřinou, protože mu zcela uniká fakt, že se elektřina neprodává jen na spotovém trhu. Obzvlášť jaderné elektrárny prodávají elektřinu na dlouhodobých trzích, kde se opravdu neplatí za to, že elektřinu někdo odebere. Naopak pokud je na spotovém trhu cena elektřiny záporná, jaderné elektrárny mohou dostat zaplaceno dvakrát. Jednou za elektřinu, kterou prodaly na dlouhodobém trhu, podruhé za to že tuto elektřinu nevyrobí a místo toho ji nakoupí od zdrojů, které ji na spotovém trhu za tu zápornou cenu prodávají.
Odpovědět
KW

Karel Wágner

13.10.2021 18:21
A není to náhodou trochu jinak?
Abychom mohli rozhodnout, zda současný růst cen energií je, nebo není začátkem supercyklu, připomeňme si co tedy je supercyklus? Je to časový úsek během, kterého roste silně poptávka takovým tempem, že těžaři, výrobci a producenti nejsou schopni tuto poptávku uspokojit. U energií se dá jen těžko skokově přizpůsobovat poptávce. Hledání nových nalezišť či zdrojů zabere spoustu let. Trh a průmysl ovšem potřebují energie bezprostředně. Důsledkem supercyklu je pak stabilní růst cen energií. Předpona super znamená, že tento růst cen může trvat velmi dlouho, tedy roky nebo i desetiletí. Poslední známá supercyklus na ropě trval mezi roky 2002-2008, tedy šest let. V roce 2008 cena jednoho barelu ropy Brent dosáhla 141 dolarů. Dnes máme do toho ještě daleko, avšak pokud jsme vstoupili do supercyklu, můžeme tuto metu v příštích měsících lehce překonat.
https://dumfinanci.cz/clanky/6411-jsme-na-prahu-noveho-supercyklu-energii/
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

15.10.2021 16:39
Zrovna včera jsem četl o 3. největším železničním dopravci v Británii , který kvůli ceně elektřiny opět vyrazil na koleje se třemi dieselovými lokomotivami. To bude asi tím začátkem nové éry :-) , možná už třetí vlna elektrifikace s koncem v jeskyních.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist