Názory a komentáře
Pokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
17.5.2025
 Více než třetina kontrol provedených Českou obchodní inspekcí v roce 2024 odhalila porušení zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností. Cílená kontrolní akce ve čtvrtém čtvrtletí dokonce zjistila pochybení u 43 % subjektů. Mezi nejčastější nedostatky patřilo neoddělené uvádění nákladů na zpětný odběr, chybějící informace pro zákazníky nebo nedostatečně zajištěná místa zpětného odběru. Zástupce společnosti REMA Systém v reakci na výsledky kontrol apeluje na lepší orientaci firem v zákonných povinnostech. Zároveň upozorňuje, že na trhu jsou dostupná řešení, která pomáhají těmto chybám efektivně předcházet.

16.5.2025
Rozsáhlou polemiku doc. Pokorného nebudeme souhrnně komentovat, protože nemá cenu jakýmikoliv argumenty a změřenými daty (a to zdůrazňuji) přesvědčit někoho, kdo své pravdě věří tak pevně. Dokonce tak pevně, že neváhá používat, diplomaticky řešeno, zavádějící informace.

15.5.2025
 Návrh rozsáhlé novely zákona o ochraně přírody a krajiny prošel po mnohahodinových debatách 6. května druhým čtením. Načteny byly desítky pozměňovacích návrhů, k nimž by měl zaujmout stanovisko garanční Výbor pro životní prostředí na svém zasedání 14. května. SVOL zásadně nesouhlasí s částí novely, která se věnuje vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, a úpravou obecného přístupu do krajiny. Výhrady má rovněž k nově zaváděným neurčitým pojmům v ochraně druhů a jejich biotopů.

15.5.2025
 Jak vypadá světová diplomacie zblízka? Co všechno obnáší cesta na globální vyjednávání, kde se řeší zdraví lidí a životní prostředí? Kufry plné materiálů, maraton schůzek, zákulisní příběhy i drobné radosti, které vám pomáhají zvládnout dva týdny v ženevském kongresovém centru. Přináším osobní pohled z místa, kde se rozhoduje o osudu toxických látek.

14.5.2025
 Urychlení výstavby větrných a solárních elektráren oproti schváleným vládním plánům by posílilo energetickou bezpečnost České republiky a snížilo ceny silové elektřiny. Naopak pomalejší rozvoj by vedl k dovozní závislosti a dražší elektřině. To jsou hlavní zjištění studie Energie budoucnosti - jaké mohou být cesty české dekarbonizace, kterou publikoval Svaz moderní energetiky. Charakteristiky scénářů jsou výstupem simulačního modelu think-tanku Fakta o klimatu.

14.5.2025
 Evropský parlament přijal rozhodnutí, které zbavuje vlka obecného statusu přísně chráněného druhu a přesunuje ho do skupiny druhů chráněných. Iniciátoři změny z Evropské lidové strany hovoří o potřebě "dostat ochranu přírody do rovnováhy s ochranou zemědělců", k čemuž má dojít právě snadnějším odstřelem vlčích populací. Zelení rozhodnutí kritizují, protože se zde hraje daleko více se strachem, než s fakty, ignoruje vědecké poznatky, eroduje funkční legislativu na ochranu stanovišť a upozaďuje potřebná řešení, která by spojila ochranu stád s ochranou vlčích populací.

13.5.2025
 Konference smluvních stran Stockholmské úmluvy (COP), která proběhla minulý týden v Ženevě, učinila významný krok směrem k ochraně lidského zdraví a životního prostředí, když zařadila rozsáhlou skupinu toxických průmyslových chemických látek – chlorované parafíny se středně dlouhým řetězcem (MCCPs) - na seznam globálně zakázaných perzistentních organických látek (POPs). Tyto chemikálie s vysokým objemem produkce se využívají v plastových výrobcích, včetně hraček, podlahových krytin, kuchyňského nádobí a v kapalinách pro obrábění kovů.

13.5.2025
 Tento vzkaz profesora Jakuba Hrušky poslancům uveřejněný v Ekolistu 3.5. 2025 je učebnicovým projevem „ Plant Blindness“, slepoty vůči rostlinám. Což je termín používaný v didaktice. Je to neschopnost vidět nebo si všimnout rostlin v prostředí, neschopnost rozpoznat význam rostlin v biosféře a pro člověka. Amprazis & Papadopoulou (2020) uvedli, že „rostlinná slepota – plant blindness“ je zásadní překážkou udržitelného rozvoje, protože negativně ovlivňuje lidské úsilí o dosažení všech cílů udržitelného rozvoje. Podle Uno (1999) nezájem o rostliny ústí v „rostlinnou negramotnost – plant illiteracy“, nedokonalou znalost rostlin a nedostatečné porozumění fyziologickým procesům, které v rostlinách probíhají a kterými rostliny ovlivňují své okolí.

12.5.2025
 Těžké jílovité půdy Chebska, teplý a slunečný květnový den. Zdejší farma hospodaří v režimu ekologického zemědělství: na pastvinách bílé krávy, na poli manipulátor pro nakládání hnoje a dva traktory - jeden rozmetá starší odleželý hnůj, druhý ho zaorává pětiradličným pluhem.

11.5.2025
 Dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, růst průměrné roční teploty i extrémně vysoké teploty, extrémní vítr a požáry vegetace – tak se projevují změny klimatu v Česku. A především, v porovnání s hodnocením z roku 2017 jsou změny klimatu intenzivnější a jejich dopady na společnost, ekonomiku a ekosystémy vyšší. To jsou hlavní závěry Zprávy o adaptaci České republiky na změnu klimatu 2025, kterou tento týden projednala vláda.

|
|