Zprávy / KlimaKampaň "Trumpův les" neboli “Když z ignorace rostou stromy“1.9.2017 15:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Netradiční kampaň s podtitulem “Když z ignorace rostou stromy“ běží od března ve Spojených státech amerických. Jejím cílem je odrušit negativní efekt některých administrativních kroků prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom TreeHugger.com.
Nové modely aut čeká od září v EU spolehlivější testování emisí1.9.2017 03:00 | BRUSEL
(ČTK)
Houston bude po hurikánu obnovovat infrastrukturu postaru1.9.2017 01:00 | HOUSTON
(ČTK)
Americký prezident Donald Trump několik dní před úderem hurikánu Harvey v tichosti pozastavil platnost nařízení předchozí administrativy o výstavbě v oblastech ohrožených důsledky klimatických změn. Rozhodnutí Trumpova předchůdce Baracka Obamy umožňovalo komunitám v oblastech s vysokým výskytem bouří získat snadněji federální pomoc pro obnovu mostů, silnic a další infrastruktury tak, aby byla odolnější pro případ budoucích přírodních katastrof. Informovala agentura AP.
V lesích suchem trpí nejvíce smrky, podle výzkumníků je potřeba lesy "přestavět"28.8.2017 10:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S klimatickými změnami je spojený posun vegetačních stupňů, který se negativně nejvíce dotkne naší hlavní hospodářské dřeviny – smrku. Lesníci v Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) proto vypracovali Metodiku přestavby smrkových monokultur na stanovištích přirozených smíšených porostů. Má pomoci přetvořit české lesy tak, aby se s globální změnou ekologických podmínek co nejlépe popraly.
Světové ledovce vypovídají o dávných změnách klimatu24.8.2017 08:00 | FONTANIL-CORNILLON
(ČTK)
Do mrazícího skladu nedaleko Grenoblu, metropole francouzských Alp, nedávno dorazily tři tuny bolivijského ledu, rozřezané na 250 kusů o velikosti jednoho metru. Cílem této operace je studium ledu z vrcholků Alp a jihoamerických And, které má odhalit historii klimatických změn. Informuje o tom agentura AFP.
Rakousko uzavřelo s automobilkami dohodu o úpravě naftových vozů24.8.2017 01:00 | VÍDEŇ
(ČTK)
Domácí mazlíčci v USA mají výrazný dopad na životní prostředí: spotřebují 30 % vyprodukovaného masa23.8.2017 08:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Snaha omezit produkci emisí oxidu uhličitého se v rozvinutých zemí dotýká prakticky všech oblastí lidského života, od energetického průmyslu, vytápění budov, spotřebu pohonných hmot až po produkci odpadů nebo stavební činnost. Jeden z nejvýraznějších faktorů emisního znečištění byl ale dosud přehlížen a opomíjen. Přestože se jedná o poměrně zásadní prvek. Domácí mazlíčky. Podrobněji o tom referuje například žurnál CleanTechnica.
Kvalitu ovzduší ve Zlíně měří nová monitorovací stanice22.8.2017 03:15 | ZLÍN
(ČTK)
Jak realistické jsou plány zakázat auta na benzin a naftu?22.8.2017 02:30 | FRANKFURT
(ČTK)
Zákaz prodeje automobilů s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 i 2025. Stále více vlád navrhuje právě to. Jak vážně ale máme tyto termíny brát? Téma postupné eliminace motorů spalujících tradiční paliva z trhu se dostalo do popředí kvůli skandálu, který odstartovala německá automobilka Volkswagen, když se v USA přiznala k podvádění při testech emisí naftových motorů. Dalším krokem byl požadavek měst v Německu, a nejen tam, nepouštět do centra vozy s naftovým motorem. Informuje agentura AP.
"Suchá" koncepce upozorňuje na vztah hospodaření na zemědělské půdě a změny mikroklimatu18.8.2017 01:42 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vláda koncem července schválila Koncepci na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Koncepce má sloužit jako základ pro opatření, která pomohou suchu předcházet a omezí dopady klimatické změny na životní prostředí i obyvatele. Podle Diakonie ČCE, která se věnuje prevenci mimořádných událostí v ČR, se koncepce nevěnuje dostatečně některým tématům. Jsou to zejména otázky bezpečnosti, zapojení veřejnosti, transformace energetiky, průmyslu a samosprávy či intenzivního zemědělství. Ministerstvo životního prostředí s tím však nesouhlasí.
Ničivé povodně roku 2002 připomíná na pražské Kampě výstava velkoformátových fotografií18.8.2017 01:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Velkoformátové fotografie zachycují okamžiky ze dnů, kdy Vltava v roce 2002 v Praze kulminovala. Kampa, Karlín, Libeň, zoologická zahrada, Chuchle a další místa se ocitla pod vodou. Snímky zachycují i dny těsně po povodni, kdy velká voda ustoupila a objevily se bahnem a nejrůznějšími předměty zanesené ulice a parky i domy. Výstava je až do 30. září volně přístupná na pražské Kampě. Informuje o tom pražský magistrát.
Sněhová pokrývka nejjižnějšího evropského ledovce roztála dříve17.8.2017 08:00
(ČTK)
Sněhová pokrývka nejjižněji položeného evropského ledovce Calderone v centrální části Apenin vlivem horka a sucha letos poprvé roztála ještě před koncem léta. Uvedla to včera agentura ANSA. Pod kamennou sutí se ale podle meteorologů stále ukrývá vrstva staletého ledu. Podle nich se může stát, že sněhová pokrývka ledovce zhruba jednou za pět let roztaje.
Hyundai začne po roce 2021 vyrábět elektromobil s dojezdem 500 km17.8.2017 07:00
(ČTK)
Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor chystá po roce 2021 výrobu elektromobilu s dojezdem 500 kilometrů na jedno dobití. Chce uklidnit obavy investorů, že v oblasti ekologických vozů zaostává za americkou Teslou a dalšími konkurenty. Firma dnes také uvedla, že do roku 2020 uvede na trh 31 ekologicky šetrných modelů aut.
Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci16.8.2017 13:01 | PRAHA
(ČTK)
Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci. Cestou ke spolupráci je zapojení hlavního města do mezinárodního projektu Urban Nature Lab, zkráceně UNaLab. Rada v úterý odsouhlasila podepsání smlouvy mezi městem, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a dalšími partnery projektu. Informoval o tom magistrát. Podepsání smlouvy musí ještě schválit zastupitelstvo.
Dohoda o dieselech téměř nezlepší situaci ve městech, tvrdí ochránci životního prostředí15.8.2017 12:35
(ČTK)
Úpravy softwaru u dieselových aut, na kterých se začátkem srpna dohodly německá vláda a zdejší automobilky, podle organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe prakticky nezlepší situaci ve městech nejhůře postižených znečištěním ovzduší. Opatření tak podle nich nezabrání zákazům jízdy části dieselových aut v těchto oblastech. Zástupci nevládní organizace to dnes řekli na tiskové konferenci v Berlíně.
Před patnácti lety se Prahou prohnala velká voda. Až do konce září ji na Kampě připomíná výstava11.8.2017 16:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výstavou nazvanou „15 let od povodně“ si hlavní město připomíná ničivé záplavy, které Prahu a jiná místa Česka zasáhly, a které zcela změnily pohled na způsoby ochrany před velkou vodou. Na dvaceti panelech umístěných v parku Kampa si lidé mohou prohlédnout dobové velkoformátové fotografie a zavzpomínat na dobu, kdy se metropole bránit přírodním katastrofám podobného rozsahu teprve učila. Informuje o tom pražský magistrát.
Průběh teplotních extrémů posledního století během 35 sekund9.8.2017 09:34 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výzkumník Finského meteorologického institutu Antti Lipponen vytvořil vizualizaci teplotních extrémů ze 191 zemí světa za posledních sto let. Video ukáže průběh teplotních anomálií během 35 sekund. Informuje o tom server Vox.
Zelení navrhují pro boj se suchem podporu půdy namísto přehrad8.8.2017 16:08 | PRAHA
(ČTK)
Zelení by chtěli přehodnotit seznam takzvaných hájených míst, kde by se v budoucnu mohly budovat přehrady. Část z nich by ze seznamu vyškrtli. Nyní je v něm 65 lokalit, kde se kvůli ochraně nesmí stavět například dopravní koridory nebo se nesmí rozšiřovat města. Obyvatelé v těchto lokalitách žijí v právní nejistotě. Zástupci strany to dnes uvedli na tiskové konferenci.
EU chce nízkouhlíkovou dopravu, kvóty na elektrická auta ale neplánuje7.8.2017 13:28 | BRUSEL
(ČTK)
Evropská unie neplánuje zavést kvóty na elektrická auta pro automobilový sektor. Řekla to novinářům mluvčí Evropské komise, která tak reagovala na zprávu německého listu Handelsblatt. Ten dnes s odvoláním na zdroj z EU napsal, že EK chce zrychlit odchod od spalovacích motorů tak, že od roku 2025 stanoví povinné kvóty pro nízkoemisní auta jako například elektrická.
Polovina z 240 milionů korun v Dešťovce půjde do suchých oblastí7.8.2017 11:27 | PRAHA
(ČTK)
V druhém kole dotačního programu Dešťovka, který je zaměřen na projekty využívající odpadní a dešťovou vodu v domácnosti nebo na zahradě, bude polovina peněz určena pro obyvatele obcí, které v posledních letech trápilo sucho. Celkem bude v novém kole 240 milionů korun, více než dvojnásobek prvního dotačního kola, který stát spustil letos. Příjem žádostí zahájí Státní fond životního prostředí (SFŽP) 7. září, řekl dnes na tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Počet katastrů zařazených do suché oblasti se zvětší ze stovek na nejméně 1215. Maximální výše dotace je 105.000 korun, pokryje polovinu způsobilých výdajů.
Ke konci století by v Evropě mohly být přírodní katastrofy běžné, varují vědci7.8.2017 09:01 | PRAHA
(ČTK)
Katastrofy způsobené extrémními projevy počasí by mohly ke konci století každý rok postihovat dvě třetiny Evropanů. Záplavy, sucha, lesní požáry, bouře a vlny extrémních mrazů a veder tak mohou v období mezi lety 2071 až 2100 každoročně zabíjet 81.000 až 240.000 lidí. Varovná čísla zveřejnilo společné výzkumné centrum Evropské komise v italském městě Ispra.
USA oficiálně oznámily OSN zájem odstoupit od dohody o klimatu7.8.2017 09:00 | WASHINGTON
(ČTK)
Američané trpí "ekoúzkostí". Pomoc je snadná: nahradit maso fazolemi4.8.2017 11:39 | PRAHA
(ČTK)
Spojenými státy se šíří "ekoúzkost". Onemocnění pojmenované v roce 2011 nedávno Americká psychologická asociace popsala jako bezmoc a strach vyvolaný sledováním pozvolných a zdánlivě nezvratných následků klimatických změn. Bojovat s nimi však může každý Američan. Kdyby všichni v jídelníčku hovězí maso nahradili fazolemi, USA by byly na nejlepší cestě ke splnění emisních cílů z roku 2009, napsal magazín The Atlantic.
Většina švýcarských ledovců do konce století roztaje, varují vědci4.8.2017 08:32 | PRAHA
(ČTK)
Změny klimatu zřejmě přivodí taková vedra, která mohou zabít i zdravé lidi4.8.2017 08:22 | PRAHA
(ČTK)
Pokud lidstvo nezačne řešit problematiku globálního oteplování, pak za několik desítek let zasáhnou části indického subkontinentu extrémní vedra, která mohou do několika hodin zabít i zdravé lidi. Vyplývá to z výzkumu, o němž informuje britský list The Guardian. Tři čtvrtiny indické populace, především v zemědělských oblastech kolem řek Indus a Ganga, tak mohou být koncem století vystaveny extrémním vedrům a vlhkosti, které představují obrovské nebezpečí.
Koncepce ochrany před následky sucha opomíjí bezpečnost i občany, tvrdí Diakonie ČCE3.8.2017 16:43 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vláda minulý týden schválila Koncepci na ochranu před následky sucha pro území České republiky. Připravilo ji společně Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Koncepce má sloužit jako základ pro opatření, která pomohou suchu předcházet a omezí dopady klimatické změny na životní prostředí i obyvatele. Podle Diakonie ČCE, která se věnuje prevenci mimořádných událostí v ČR, se koncepce nevěnuje dostatečně některým tématům. Jsou to zejména otázky bezpečnosti, zapojení veřejnosti, transformace energetiky, průmyslu a samosprávy či intenzivního zemědělství.
Horko zvyšuje riziko lesních požárů. Způsobit je může i skleněná láhev nebo nedopalek3.8.2017 11:05 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ve vedrech se přehřívá polovina rodinných a bytových domů, tvrdí výrobce izolací. Pomohly by zelené střechy3.8.2017 09:40 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Když Česko zasáhnou tropická vedra, až polovina obytných budov se přehřívá, teplota v interiéru může vystoupat i na více než 30 stupňů Celsia. Může za to nefunkční izolace plášťů a střech či špatný systém odvětrávání, tvrdí Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace. Nejhorší situace je přitom podle ní ve velkoměstech – v Praze, ale také v Brně, Olomouci nebo Ostravě, kde je kvůli tepelnému ostrovu vyšší teplota než mimo město. Jednou z možností, jak velkoměsta ochladit, mohou být i zelené střechy a stěny.
Prognózy na další desetiletí jsou sucho, vysoké teploty i jiný charakter krajiny, tvrdí klimatolog Trnka3.8.2017 09:30 | PRAHA
(Ekolist.cz)
To, co bylo doposud dvacetileté sucho, bude podle prognóz nejspíš v příštích dekádách suchem běžným, vyskytujícím se jednou za pět let. “Musíme počítat s tím, že období sucha budou trvat déle a také povodně mohou být extrémnější,“ upozornil Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globálních změn při Akademii věd ČR na květnové mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE. Změna klimatu podle něj přinese nejen změnu výskytu sucha, ale i extrémně vysokých teplot, dopadne na vegetaci, škůdce, ryby či hospodářská zvířata a ovlivní nejspíše i charakter krajiny.
S teplem přibývá v chomutovské stanici zachráněných ptáků2.8.2017 02:40 | CHOMUTOV
(ČTK)
|
související Nejčtenější článkysouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy20. listopadu 2024 | Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh
Hnutí DUHA, Arnika, Svoboda zvířat a Zelený kruh: Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok18. listopadu 2024 | Liberecký kraj
Liberecký kraj: Výstava na kraji představuje klimatické hrdinky z celého světasouvisející kalendář akcí
25. listopadu 2024 (pondělí) 17:30 Paleontologická přednáška Chitinozoa – měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
25. listopadu 2024 (pondělí) 18:00 Chitinozoa - měřit čas pomocí lahví (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
26. listopadu 2024 (úterý) 14:50
Vojtěch Ettler (ÚGMNZ, PřF UK), Bohdan Kříbek (ČGS), Aleš Vaněk (ČZU) (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 2 ) reklama |