Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Ilona Jančářová: Návrh poslance Foldyny zásadně snižuje standard účasti veřejnosti v řízeních o lokálních záměrech12.5.2017
V Poslanecké sněmovně byl v druhém čtení (dne 28. 2. 2017 na 55. schůzi) projednán vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „stavební zákon“). Během projednávání tohoto zákona bylo načteno mnoho pozměňovacích návrhů. Toto stanovisko se vyjadřuje k pozměňovacímu návrhu poslance Františka Adámka a Jaroslava Foldyny k tomuto sněmovnímu tisku č. 927 (pozměňovací návrh č. 5904).
David Polášek: Přece nám do toho nebudou mluvit5.5.2017
Czechia místo Czech Republic. Takový je nyní způsob prezentace naší země v zahraničí, který se nedávno projevil například i na oblíbených mapách internetového giganta Google. Má jít o zjednodušení národní prezentace a překlad tuzemského názvu Česko. Tímto krokem, nově registrovaným v oficiální databázi OSN, se však vypustil důraz na naše státní řízení, republiku. Republika, zatím historicky nejúspěšnější forma uspořádání státu, která poskytuje lidem svobodu a možnost podílet se na státní moci. Však také název vychází z notoricky známého slovního spojení res publica, což se z latiny překládá jako „věc veřejná“. V poslední době se ovšem zdá, že po vzniku nového názvu přestávají být i některé oblasti běžného života onou veřejnou věcí.
George C. Wang: Veganstvím pro Zemi?3.5.2017
Jelikož se oko veřejnosti soustředí spíše na dopady legislativních změn na životní prostředí, snadno přehlédneme jiný faktor, který výrazně prohlubuje klimatickou krizi: systém produkce potravin a také naše každodenní stravovací rozhodnutí. Člověk, který chce pomoci zažehnat celosvětovou ekologickou krizi, musí začít nejprve od sebe a při tom vzít v úvahu i svoji stravu. Rozborem příčin a důsledků nakonec zjišťujeme, že k devastaci přírody přispívá vlastně každá sekaná v housce. Může to znít jako přitažené za vlasy, ale vynořuje se stále více důkazů, že tomu tak je.
Petr Stýblo: Pyrotechnika na Čarodějnice nepatří!27.4.2017
„Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Ohňostroje stojí spoustu peněz. Přesto však již dávno nejsou spojené jen s oslavami Nového roku či narozenin papalášů. Postupně zaplevelují další a další tradice. I na nadcházejícím pálení čarodějnic jsou ohňostroje mnohde naplánovány. Bohužel, je to v době, kdy hnízdí ptáci a rozmnožují se savci. V důsledku zábavných ohňostrojů zahynou tisíce zvířat. Podle úřadů jsou to jen domněnky. Máme prý předložit důkazy.
Petr Svoboda: Proč je třeba zachovat účastenství ekologických spolků ve správních řízeních19.4.2017
Poslanecká sněmovna na svém zasedání dne 5. 4. 2017 schválila vládní návrh novely stavebního zákona, jejímž účelem má být urychlení řízení stavebních úřadů při povolování staveb. Spolu s vládním návrhem byl schválen i pozměňovací návrh poslance Jaroslava Foldyny, jehož podstatou je bezprecedentní omezení práva ekologických spolků na účastenství ve správních řízeních dotýkajících se zájmů ochrany přírody a krajiny. Zmíněný pozměňovací návrh se týká klíčového ustanovení § 70 odstavce 3 zákona o ochraně přírody a krajiny, které je v našem právním řádu od roku 1992. Návrh novely stavebního zákona bude nyní předložen Senátu.
Pavel Řehák: Právě přijatá omezení pro účast spolků v řízeních nemusí být ke škodě věci13.4.2017
Na úvod bych rád zdůraznil, že tento text reflektuje moje zkušenosti, které jsem s aplikací § 70 zákona 114/1992 o ochraně přírody a krajiny nabyl během 18 let ve veřejné správě na úrovni obcí s rozšířenou působností v Podkrkonoší a budu se snažit vyhnout jakékoliv paušalizaci. Nemohu tvrdit, že v jiných regionech je tomu stejně.
Jaroslav Foldyna: Ekologické spolky mají mít účast na povolování výstavby, ale neměly by výstavbu nepodloženě blokovat11.4.2017
Povolovací procesy v České republice, zejména jejich délka a nepředvídatelnost, se v poslední době stávají zásadním problémem pro zahraniční investory, kteří se rozhodují o umístění investice na našem území. Délka povolovacích procesů je v současné době v porovnání s okolními státy, které jsou našimi konkurenty v rozhodování o umístění investice, prakticky dvojnásobná a stáváme se v tomto směru nekonkurenceschopnými a to především u tzv. hightech investic, kde jsou, vzhledem ke složitosti investic, použití nových, v mnoha případech neověřených technologií, povolovací procesy, zejména s ohledem na ochranu veřejného zájmu velmi složité.
Petr Kalla a Pavel Chlouba: Potřebují obyvatelé Prahy vzrostlé stromy?10.4.2017
Poněkud pošetilá otázka. Už malé děti v mateřské škole vědí, že stromy jsou v našem životě opravdu důležité. Že nám dávají cenné dřevo, hnízdí v nich ptáci a že některé z nich dokonce dávají i plody, které můžou být jedlé a chutné. A některé děti také vědí, že stromy vyrábí jakýsi kyslík, a podle toho co dospěláci tvrdí, to bude asi dost důležité. S těmito znalostmi často naše vědomosti o stromech začínají, ale také často bohužel i končí. Ve zralejším věku se k tomu ještě přidá vědomí, že na podzim stromy shazují listí (drsnější povahy rovnou tvrdí že dělají bordel), že větve neošetřených stromů padají na drahá auta a že případné trhliny ve zdivu hodnotné stavby nemůže způsobit nic jiného, než drzý sousedův strom. Možná na tom něco bude.. i když, ne nadarmo se říká, že čistota dětského myšlení, jejich bezprostřednost s otevřeností má často více logiky, než naše pozdější názory ovlivněné školou, prací a životem.
Daniel Vondrouš: Sněmovna poprvé od listopadu 1989 ruší občanská práva7.4.2017
Poslanci ve středu zakázali sousedům připomínkovat dopady spalovny odpadů, lakovny či čerpací stanice na zdraví a životní prostředí. Návrh poslance Foldyny (ČSSD) podpořil spolu s opozicí také téměř celý poslanecký klub ANO, třetina klubu ČSSD a 2 z KDU-ČSL. Vládní poslanci tím popřeli veřejný závazek Sobotkova kabinetu, že tato občanská práva neomezí. Ministr životního prostředí Brabec, který má dotčený zákon ve výhradní kompetenci, se proti jeho seškrtání neohradil. Chybu poslanců může ještě napravit Senát.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíJiří Koželouh21.1.2025 Trumpovo odstoupení od Pařížské dohody oslabí hlavně pozici USA, snižování emisí nezvrátí
reklama |