Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Martin Mach Ondřej: Úspory vody správně aneb Když se redaktor Ekolistu plete v Sama doma20.10.2014
Ne, průměrná denní spotřeba vody čtyřčlenné rodiny není okolo 111 litrů vody za den, jak jsem byl dnes pravil v pořadu Sama doma v České televizi. To je údaj, který platí pro jedince. Úplně jednoduše se mi to ve studiu v hlavě popletlo. Chyba. Popel na hlavu.
Společnost Envipartner: Jak účinně snižovat škody, které způsobují povodně?20.10.2014
Druhý díl seriálu Obec 21. století je věnován fenoménu povodní. Vzhledem k obsáhlosti této problematiky budou tomuto tématu věnovány hned dva díly našeho seriálu. V této části se tak dozvíte, jaké povinnosti obec v souvislosti s povodněmi má, čím může snížit riziko vzniku škod, jaká technická opatření k tomu může využít a mnoho dalších užitečných informací.
Veronika Daňková: Dobrovolníkem v Moravskoslezském spolku na ochranu zvířat17.10.2014
Přibližně před rokem a půl jsem zažívala menší osobní krizi, kdy jsem cítila, že v mém životě něco chybí a že pro sebe a svět kolem nedělám dost dobrého. Měla jsem sžíravý pocit, že při rekapitulaci svého života ve stáří za mnou nic pořádného nezbude, žádný odkaz, nic, na co bych mohla být hrdá. V takovémto rozpoložení jsem na Facebooku narazila na výzvu Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat, který zrovna agitoval pro nábor nových členů. Jejich zpráva, nabízející hodně práce, kterou je potřeba udělat, hodně fyzického i psychického vyčerpání, které s ní bude spojeno, ale také hodně radosti nad tím, co se člověku podařilo udělat a čeho všeho dosáhl, mě silně zaujala a já začala pátrat po tom, co to vlastně je ten Moravskoslezský spolek a čím se zabývá.
Iva Peklová: Jak se uklízelo v neděli na Barrandově? Hvězdně!14.10.2014
V neděli kolem 7 hodiny ranní se nad městem ještě válí mlha. Na Kavčích horách, kam jsme dorazili souběžně s hercem Jaroslavem Sypalem ke krátkému interview o úklidové akci v rámci kampaně Ukliďme svět, se již pilně pracuje. Nás to čeká jen o pár hodin později. Sejde se dostatek lidí? Půjde vše podle plánu? Bude se v neděli dopoledne vůbec někomu chtít uklízet?
Iva Peklová: Jak se zachraňují škeble? Pěkně ručně10.10.2014
Škeble se zachraňují docela jednoduše: seberou se z obnažených břehů řeky a vrátí se zpátky do vody. Jen tak nedojde k masovému úhynu živočichů, kteří by to po „svých“ nestihli. Blesková, předem plánovaná záchranná akce proběhla pod dozorem Pražské zvířecí záchranky během dvou dní počínaje pondělkem 6. října 2014, kdy kvůli opravě Trojského jezu došlo v ranních hodinách k poklesu hladiny v řece asi o 2,5 metru. Na úseku mezi Štvanicí a Trójou se sešlo kolem sta dobrovolníků, kteří pomohli desítkám tisíc různých mlžů zpátky tam, kam patří.
Pavla Říhová: S rohy nosorožců je to jako s heroinem9.10.2014
Na otázku, zda by nebylo lepší s nosorořčími rohy naložit jinak než je spálit, je jednoduchá odpověď. Nebylo. Samozřejmě, že existují takové argumenty a hlasy, že se rohy měly prodat a získané peníze se mohly použít např. pro chov nosorožců či pro zoologické zahrady. To je ale velmi krátkozraké uvažování a svědčí o tom, že dotyční do problému příliš nevidí. Představte si jednoduchý příměr - pokud by bylo zabaveno 53 kg heroinu, myslíte, že by někdo uvažoval o tom, že by se měl prodat? Ale z jeho prodeje by se také přece utržilo hodně peněz a ty by se daly použít např. na protidrogovou kampaň… Každému asi dojde, že tohle je hloupost a zabavené drogy se mají zničit. Proč ovšem neuvažujeme stejně i u rohů nosorožce? Drogy ubližují lidem a ničí lidské životy, ale obchod s nosorožčími rohy ohrožuje nosorožce na samotném přežití a existenci. Je to obdobné.
Topi Pigula: Gesto za 50 000 000 korun9.10.2014
Jan Stejskal: Nutné je snížit poptávku. Na nosorožčích rozích se vydělávat nemá9.10.2014
Zničení nosorožčí rohoviny spojené se snahou upozornit veřejnost na kritickou situaci nosorožců považuji za to nejlepší, co jsme s rohovinou mohli udělat. Prodej nosorožčí rohoviny by totiž byl kriminálním činem, protože obchodování s rohovinou je zakázané. Navíc by byl zcela v rozporu s posláním zoologických zahrad a rezervací na ochranu přírody – prodej by jen zvýšil poptávku a tím přispěl k dalšímu vybíjení nosorožců.
|
reklama |