PřírodaStepi Lounského středohoří. Ochranářský projekt, který lidi oslovil2.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Program LIFE běží v Evropské unii v pěti na sebe navazujících fázích od roku 1992. A stal se jedním z velkých nástrojů, které umí přetavit peníze do pozitivních změn pro životní prostředí. Za cca 6,5 miliardy eur bylo po celé EU realizováno přes 4600 projektů. Mohlo by se zdát, že česká stopa mezi nimi zapadne. Nezapadne.
Božídarské lesy ukazují, že myslivost je možné provozovat tak, aby prospívala lesu1.12.2023 | BOŽÍ DAR
(Ekolist.cz)
Myslivost je v Česku činnost se sporným vlivem na životní prostředí. Proto když město Boží Dar chtělo pestřejší les, zaměřilo se mimo jiné právě na změnu mysliveckého hospodaření. A ukazuje se, že to byl krok správným směrem. Škody způsobené zvěří na lese klesly natolik, že nové stromky mohou odrůstat, aniž by je srnky a jeleni hned spásli. Božídarským tak v okolí města odrůstá les, který si přejí. Měl by být schopný odolat i delším obdobím sucha nebo silným nárazům větru.
Rarita: Troudnatec kopytovitý, dřevokazná houba parazitující na buku lesním, byl poprvé nalezen na smrku ztepilém v Beskydech1.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Troudnatec kopytovitý (Fomes Fomentarius) je široce rozšířená dřevokazná houba typická pro bukové a smíšené porosty s příměsí buku. Způsobuje intenzivní bílou hnilobu dřeva, což v konečném důsledku výrazně snižuje biomechanickou vitalitu a statickou stabilitu buků v lesních ekosystémech i v nelesním prostředí. Do roku 2023 nebyly publikovány žádné údaje o kolonizaci smrku ztepilého troudnatcem kopytovitým v Karpatech.
Ovlivní klimatická změna druhové složení lesů?29.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Smíšené smrko-jedlo-bukové porosty jsou v evropských podmínkách významným typem přirozených lesů ve vyšších polohách oblastí Alp a Karpat. Smíšené horské lesy buku lesního, smrku ztepilého a jedle bělokoré pokrývají v Evropě celkem více než 10 milionů hektarů. Významnou otázkou je, jestli a jak se vlivem dopadů klimatické změny promění jejich druhová skladba. A jaké horské lesy můžeme pod tímto zorným úhlem považovat za přirozené.
Jde to! Jak zemědělec ke kompostu přišel28.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Je začátek října a jasná obloha dává tušit, že dnes bude pěkný den. Traktorista Tomáš Kněžek si před chvílí naložil první várku zralého kompostu do zásobníku rozmetače a teď se strojem míří na pole. Navigace traktoru mu přesně ukazuje, kde včera skončil. Zapne rozmetadlo a pustí stroj na automat. Traktor díky navigaci „ví“, kudy a jak rychle jet, aby byl kompost rovnoměrně rozmetán na pole postupně úplně všude. Na polích pražské Vinoře se právě děje to, po čem pedologové, odborníci na půdu, volají už roky. Do půdy se vrací organické hnojivo.
Větrné elektrárny jsou čím dál větší. To je problém materiálový i dopravní. Pomohlo by dělat větrníky ze dřeva?27.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
I jedle bělokorá má své kůrovce24.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Středoevropské jehličnaté lesy čelí zvýšenému tlaku biotických škodlivých činitelů, v posledních letech zejména podkorního a dřevního hmyzu. Důsledkem je oslabení až rozpad porostů zejména smrku ztepilého a borovice lesní, neboť tyto dřeviny patří mezi dominantně zastoupené jehličnany. Jedli bělokoré se dosud nevěnovalo příliš pozornosti. Její zastoupení v lesích je pouze 1,2 %, avšak předpokládané přirozené zastoupení činilo cca 20 % a doporučené zastoupení dosahuje téměř 8 %.
Jak se v Třeboni hospodaří s dešťovou vodou23.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V říjnu 2023 jsme v Třeboni s radostí přivítali seminář Počítáme s vodou, na kterém vystoupili Ing. Vojtěch Bareš a Ing. Jiří Vítek. Více než 70 posluchačů mělo díky tomu možnost se dozvědět mnoho zajímavostí o hospodaření s dešťovou vodou ve městech. Součástí semináře byl i příspěvek o tom, co se nám v Třeboni daří pro dešťovou vodu dělat.
Na Křenovském rybníku v Tovačově se objevila nádherná černá labuť. Neutekla vám?22.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
K čemu je dobré znát rozdíl v transpiraci břízy bělokoré a smrku ztepilého21.11.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Monokultury smrku ztepilého jsou ekologicky nestabilní ekosystémy. Jehličnaté monokultury prokazují svoji ekologickou a mechanickou labilitu a náchylnost k rozvratům historicky dlouhodobě, a to v důsledku biotických i abiotických faktorů. Tím vznikají kromě celé řady ekologických problémů také značné ekonomické ztráty, dlouhodobě vyčíslené v rámci celé Evropy na úrovni stovek milionů dolarů každý rok.
|
reklama |