PřírodaStudie popisuje devastující dopady válečné invaze na životní prostředí Ukrajiny20.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V nekončících obrazech totální válečné destrukce a zmařených lidských životů je těžké si to jen představit. Koncem března vydaná studie, vypracovaná ukrajinskou nevládní organizací Zelený svět - Přátelé Země za účasti českých expertů, dává těmto neurčitým představám konkrétnější rámec. Pochmurný. Svým obsahem je vztažená k prvním devíti měsícům invaze, a pokouší se na osmdesáti stránkách alespoň v hrubých obrysech postihnout hlavní oblasti napáchaných škod.
Inženýři vyrábí drony z mrtvých ptáků, aby s nimi sledovali ptáky živé19.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pozorovat ptactvo lze různými způsoby. V některých případech se ale badatelé potřebují dostat ke sledovaným opeřencům opravdu blízko, a to pak může být příčinou ptačího stresu i dalších nepříjemností. Inženýr z Technologického institutu Nového Mexika přichází se zajímavou alternativou. Dronem, který ptáky neplaší. Protože je celý vyrobený z jiných ptáků.
V Teplických stěnách uhynuli kvůli nákaze ptačí chřipkou sokoli18.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dva sokoli, kteří hnízdili v Teplických skalách v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, o víkendu uhynuli. Mrtvá jsou i jejich tři mláďata. Pitva na Státním veterinárním ústavu prokázala nákazu ptačí chřipkou. Ta není mezi volně žijícími ptáky výjimečná. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Potlačení emisí z lodní přepravy paradoxně urychlilo globální oteplování18.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
I z dobrých zpráv se mohou velmi rychle stát zprávy nedobré, když plně pochopíme jejich dosah. Zhruba tak se dá postihnout navýsost úspěšný krok – snížení emisí oxidů síry – produkovaných lodní dopravou. Právě tyto emise totiž nejspíš přispívaly k ochlazování atmosféry, a bez nich se teď oteplování planety akceleruje.
Někdo zabil samici orla mořského a její mládě. Zřejmě jde o otravu17.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Případ zabité samice ohroženého orla mořského a podezření na otravu řeší pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Informuje o tom Česká společnost ornitologická.
Jaké jsou dopady války na Ukrajině na životní prostředí?17.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Není nic jako ekologicky šetrně vedená válka. Během války je priorita ochrany životního prostředí druhá až třetí, ale od konce, řekl při své přednášce na téma dopady války na Ukrajině na životní prostředí Miroslav Havránek, ředitel České informační agentury životního prostředí. Přednáška byla součástí semináře, který pořádala Společnost pro trvale udržitelný život.
Littering aneb Jsme zaplaveni odpadky?16.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Místo bagrů ekologická obnova – šance pro přírodu a krajinu (nejen) v severních Čechách15.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Blížíme se k době, kdy bude postupně ukončována povrchová těžba hnědého uhlí v severních Čechách. Čeká nás rekultivace rozsáhlých území. V rekultivační praxi stále převládají technické přístupy, kde člověk modeluje a upravuje terén tak, že výsledkem je přísně uspořádaná až sterilní krajina. Z již realizovaných rekultivací mnoho let víme, že tento přístup s sebou nese řadu problémů, je velmi finančně náročný a většinou znamená i nemalé náklady na další údržbu v budoucnu. Proto je snaha o větší využití ekologické obnovy při rekultivacích.
Plochy pod elektrovody jsou důležitá stanoviště pro přírodní rozmanitost naší krajiny. Škoda je ničit půdní frézou14.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Plochy pod dráty vysokého napětí, tedy pod elektrovody, které nejsou využívány k běžnému zemědělskému nebo lesnickému hospodaření, jsou velmi specifickými a pro přírodní rozmanitost naší krajiny velice významnými stanovišti. Často jde o poslední místa v krajině, která unikla intenzivnímu hospodaření. Nebyly tu pravidelně používány pesticidy, nerostou tu stejnověké lesy.
Pozitivní vývoj v boji s kůrovcem: Objem poškození lesů v Česku klesl o čtvrtinu13.5.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lesníci v roce 2022 zaznamenali další pozvolný ústup kůrovcové kalamity. V evidenci (hlášení) od vlastníků lesů za rok 2022, reprezentující necelých 70 % celkové výměry lesních pozemků v Česku, jež Lesní ochranná služba Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., obdržela, byl vykázán meziroční pokles objemu celkového (abiotického a biotického) poškození o přibližně čtvrtinu (z 13,8 milionu m3 na 10,2 milionu m3). Objem nahodilých těžeb po přepočtu na celou rozlohu tuzemských lesů po čtyřech letech konečně nepřekračuje odvozený roční etát.
|
reklama |