Zprávy / Klima
 Česko by mělo podle Evropské komise (EK) intenzivněji podporovat energetické úspory, především v dopravě a průmyslu. Komise také doporučuje podpořit vyšší využití obnovitelných zdrojů energie včetně integrace do sítí tepla a elektřiny. Vyplývá to z jejího dnes zveřejněného posouzení aktualizovaného Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP). Plán Česko odevzdalo loni v prosinci. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je realistický plán vlády zdvojnásobit podíl energie z obnovitelných zdrojů za šest let. 
28.5.2025 20:01 | HAMM
( ČTK)
 Německý soud dnes zamítl žalobu peruánského farmáře, který se domáhal odškodnění od společnosti RWE za roli této německé energetické společnosti v globální klimatické změně, což podle něj zvýšilo riziko záplav pro jeho domov. Informovala o tom agentura Reuters. 
 Evropská unie je v současné době na cestě ke snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 o přibližně 54 procent ve srovnání s úrovní z roku 1990. Zmíněných 54 procent je těsně pod klimatickým cílem, který je 55 procent. Informovala o tom Evropská komise. Unijní exekutiva dnes zveřejnila hodnocení Národních energeticko-klimatických plánů jednotlivých členských zemí. Komise posuzovala 23 plánů, mimo jiné i český. 
28.5.2025 09:02 | PRAHA
( ČTK)
 Na dodržování předloňského nařízení EU o zavádění alternativních leteckých paliv mají dohlížet Úřad pro civilní letectví a Státní energetická inspekce. Počítá s tím vládní novela o civilním letectví, kterou Sněmovna na závěr včerejšího jednání zrychleně schválila i hlasy opozice. Normu nyní dostane k projednání Senát. 
 Ústavní soud (ÚS) si v řízení o klimatické žalobě vyžádal stanoviska Ústavu státu a práva Akademie věd ČR a právnických fakult. Plyne z nich například to, že Česko má povinnost snižovat emise skleníkových plynů a přijímat potřebná opatření a že v evropském kontextu může působit jako "černý pasažér". Soud obdržel také vyjádření ministerstev životního prostředí, zemědělství, dopravy, průmyslu a obchodu, která shodně navrhují, aby stížnost spolku Klimatická žaloba zamítl. Vyjádření a posudky zveřejnil spolek v plném znění na svém webu. 
27.5.2025 13:15 | BRUSEL
( ČTK)
 Evropská unie dnes schválila změny emisních norem CO2 pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na dosažení emisních cílů. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos. 
PR článek
27.5.2025 11:51
 Zimní měsíce dávají většině zahrad poněkud smutný ráz – stromy bez listí a prázdné záhony působí nevlídně. Právě v tomto období vynikne krása stálezelených živých plotů. Na rozdíl od opadavých rostlin si zachovávají barvu i tvar po celý rok a dodávají tak zahradě strukturu, soukromí a přírodní zeleň i uprostřed zimy.

27.5.2025 11:33 | PRAHA
( ČTK)
 Obce by mohly dostávat poplatek za větrné elektrárny na svém území. Odvíjel by se od množství vyrobené elektřiny. Počítá s tím vládní návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie. Sněmovna ho má podle vlády schvalovat ve zrychleném režimu už v prvním čtení na schůzi, která začíná dnes odpoledne. Organizace na ochranu životního prostředí zákon podporují. Zákon zavádí například akcelerační oblasti, v nichž budou moci snáze vznikat fotovoltaické a větrné elektrárny. 
 Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vypracovala plán na zrušení všech omezení emisí skleníkových plynů produkovaných uhelnými a plynovými elektrárnami ve Spojených státech. S odvoláním na interní dokumenty agentury to napsal deník The New York Times (NYT). 
 Nové způsoby, jak uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů energie (OZE), hledá projekt ECO&Stor. Pomoci má vodík i vylepšování bateriových systémů. Cílem je najít řešení pro plánovanou větší integraci obnovitelné energie do sítě z důvodu dekarbonizace a přechodu na nízkoemisní zdroje, řekl v rozhovoru ČTK elektrochemik Petr Krtil z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Krtil v ústavu zodpovídá za projekt, na kterém se podílí i další instituce či univerzity v Česku a který spolufinancuje Evropská unie. 
 Moře u pobřeží Británie a Irska zažívá nebývalou vlnu veder, kdy teploty v některých oblastech vzrostly až o čtyři stupně Celsia nad jarní průměr, píše deník The Guardian. Podle mořských biologů je nárůst teploty vody u pobřeží hrabství Devon a Cornwall na jihozápadním cípu Anglie a západního pobřeží Irska velmi znepokojující. 
 Členské státy EU dnes schválily návrh Evropské komise na uvolnění 15 milionů eur (přes 373 milionů korun) ze zemědělské rezervy na podporu zemědělců v Česku, Slovinsku a v Německu, který byli nedávno postiženi nepříznivým počasím a výskytem nákazy zvířat. Komise o tom informovala v prohlášení. Česku z této částky připadne 7,4 milionu eur (přes 184 milionů korun). 
22.5.2025 18:51 | PRAHA
( ČTK)
 Studenti a studentky dnes na happeningu v Praze kritizovali podle nich rostoucí vliv českých miliardářů podnikajících ve fosilním průmyslu. Upozorňovali také na jejich nebezpečný vliv na média a politiky. Členové středoškolského hnutí Fridays for Future uspořádali happening s názvem Fosilní monopoly na náměstí Republiky. Mluvčí podnikatelů odmítli studentskou akci a kritiku komentovat. Předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že stále patí totéž: životní prostředí je třeba chránit a používat u toho zdravý rozum. 
PR článek
22.5.2025 17:36 | PRAHA
(Magistrát hl. m. Praha - zelenaproprahu.cz)
 S příchodem jara se pražská příroda zezelenala, rozkvetla a rozbzučela se. S přívětivými teplotami se do neúnavné práce daly miliony našich hmyzích sousedů, aby sesbíraly nabízený nektar a jen tak mimochodem opylily květy, a tím zajistily novou úrodu ovoce, zeleniny, ale také tvorbu nových semen divoce rostoucích rostlin. 
22.5.2025 01:40 | PRAHA
( ČTK)
 Klimatická změna se v české společnosti těžko prosazuje jako téma, o němž se vede klidná a věcná debata. Shodli se na tom účastníci pražské panelové diskuse věnované environmentální komunikaci s názvem Rozhovory týdne klimatu: Narativy udržitelnosti pro české firmy. Cestu experti vidí v hledání srozumitelnějších příběhů a formulací, které osloví širší veřejnost. Lidé podle nich dokážou činit dobrá rozhodnutí, pokud dostanou jasné a pravdivé informace srozumitelným jazykem. 
22.5.2025 01:01 | KUTNÁ HORA
( ČTK)
 Středočeský kraj čerpá na nízkoemisní energetiku nebo šetrnější hospodaření s vodou více než 20 miliard korun z evropských dotací. Patří v tomto ohledu mezi nejúspěšnější regiony v Česku, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) jde do středních Čech 6,8 miliardy korun, téměř 15 miliard korun získal kraj z Modernizačního fondu na nízkoemisní energetiku. 
 V Česku je potenciál pro vznik stovek nových vodních elektráren, stát ovšem tento zdroj energie staví na druhou kolej. Tvrdí to zástupci Komory OZE a Cechu provozovatelů malých vodních elektráren v dnešní tiskové zprávě. Odmítli přitom, že by elektrárny měly negativní vliv na okolí, kontroly 1467 tuzemských malých vodních elektráren podle nich závažné problémy nezjistily. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) k tomu uvedlo, že si uvědomuje význam malých vodních elektráren, na rozdíl od jiných obnovitelných zdrojů však tento zdroj nemá převažující veřejný zájem. 
 Polovina českých firem pozastavila své aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti v environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG). Reagovaly tak na dubnový odklad uplatňování dvou evropských směrnic, které po firmách v EU požadují, aby zmírňovaly případné negativní dopady svého podnikání na životní prostředí a společnost. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkum zároveň ukázal, že dvě třetiny firem dosud vydaly na přípravu ESG zpráv přes půl milionu korun. 
 Průtoky v řekách a potocích na severozápadě Čech jsou na polovině dlouhodobého průměru. Vodohospodáři se napouštěním nádrží připravují na sucho. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová. Na většině monitorovacích stanic ve správním území Povodí Ohře se vodnost, která vyjadřuje velikost průtoku vzhledem k dlouhodobým hodnotám, v tocích blíží k hranici hydrologického sucha. 
20.5.2025 01:35 | MOSTKOVICE
( ČTK)
 Povodí Moravy chystá studii zaměřenou na bilanci obsahu fosforu ve vodní nádrži Plumlov u Prostějova od roku 2013, kdy byla přehrada nákladně vyčištěna. Odborníci získají informace o vývoji jejího znečištění. Novinářům to v Mostkovicích na Prostějovsku po jednání se zástupci samospráv řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Do přehrady přes preventivní opatření a budování čistíren odpadních vod v okolních obcích stále přitéká znečištěná voda s fosforem. Kvalita vody v přehradě se proto každoročně uprostřed léta zhoršuje a hygienici musí zakazovat koupání. 
 Rusko si u Světové obchodní organizace (WTO) oficiálně stěžovalo na Evropskou unii kvůli takzvaným uhlíkovým clům (CBAM) a údajnému subvencování vývozu prostřednictvím systému obchodování s emisními povolenkami. Organizace dnes potvrdila, že od Moskvy obdržela žádost o konzultace. Taková žádost formálně zahajuje spor u WTO. 
 Toxické látky z lesních požárů pronikly za posledních dvacet let do domů více než miliardy lidí. Tvrdí to studie publikovaná ve vědeckém časopise ScienceAdvances, o které informoval deník The Guardian. Tyto miniaturní částice, které dokáží překonat tisícikilometrové vzdálenosti, jsou nebezpečnější než znečištěné ovzduší ve městě, protože obsahují větší koncentraci chemikálií. 
 Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů. Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila. 
 Ministerstvo zemědělství plánuje postavit novou vodní nádrž Chlum na řece Malši na Českobudějovicku mezi roky 2050 až 2060. Byla by nad Římovem zhruba v úrovni osady Chlum. Její kapacita by byla 23,34 milionu metrů krychlových vody, přibližně o deset milionů méně, než má Římov. Posílila by zdroj povrchové vody pro celý kraj, řekl minulý týden při návštěvě římovské přehrady ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). O rozsahu investice se nezmínil. Kvůli výstavbě by bylo potřeba zlikvidovat bezmála 130 různých objektů, které slouží k bydlení, rekreaci nebo jiným účelům. 
 Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene, aby i v době klimatické změny a měnících se podmínek zůstala zachovaná kvalita zrna. Pro výrobce piva je totiž ječmenný slad zásadní surovinou. Nabízí se možnost regenerativního způsobu pěstování se začleněním meziplodin a s omezením zpracování půdy, uvedl Vojtěch Lukas z Ústav agrosystémů a bioklimatologie. Tento způsob odborníci porovnávají s konvenčním pěstováním. 
18.5.2025 02:51 | VLAŠIM
( ČTK)
 Novým domovem pro čolky, žáby, motýly i bobry se stal Znosimský mokřad, který vznikl přičiněním Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na levém břehu řeky Blanice u Vlašimi na Benešovsku. Tvoří ho dvě vodní plochy - jedna o rozloze přes 2000 metrů čtverečních a druhá o 1000 metrech čtverečních - napájené z pramenů a spodní vodou propojené s Blanicí.

17.5.2025 21:59 | VLKOV
( ČTK)
 Lidé ve Vlkově na Náchodsku v referendu odmítli stavbu sluneční elektrárny na polích v katastru obce. Z 312 oprávněných voličů k referendu v pátek přišlo 200 lidí. Z nich se 181, tedy 90,5 procenta, vyslovilo proti elektrárně. Rozhodnutí přijaté v místním referendu je platné a pro zastupitelstvo závazné. Výsledky referenda, které se konalo v pátek od 14:00 do 24:00, dnes obec zveřejnila na webu. O uvažované stavbě elektrárny byla již loni v září souběžně s krajskými volbami referenda v sousedních obcích Rasošky a Nový Ples. Lidé v nich stavbu elektrárny také odmítli. 
PR článek
16.5.2025 14:27
 Když se řekne „udržitelná budoucnost“, mnohým z nás naskočí představa větrných elektráren, recyklace nebo sáčků z kukuřičného škrobu. A i když nejspíš třídíte odpad, můžete jít ještě o krok dál.

16.5.2025 13:18 | Václav Prokš
( ČTK)
 V Plzeňském kraji vzrostly za pět let investice do ochrany životního prostředí nejvíce ze všech 14 regionů ČR. Zvýšily se více než dvojnásobně. V roce 2023 činily téměř 2,4 miliardy Kč v běžných cenách. Emise oxidů dusíku a kysličníku uhelnatého dosáhly druhé nejnižší hodnoty po jižních Čechách a Karlovarském kraji. U tuhých znečišťujících látek byl Plzeňský kraj třetí po jihočeském a karlovarském regionu. Informace ke konci roku 2023 zveřejnila plzeňská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ). 
 Ministerstvo životního prostředí vydalo novou metodiku pro energeticky úsporné renovace historických a architektonicky cenných budov. Přináší praktické návody na vhodné technické zásahy, jako je výměna oken, zateplení či volba zdrojů vytápění. Zároveň nabízí konkrétní příklady řešení a také přehled legislativních požadavků. Publikace vznikla ve spolupráci s Centrem pasivního domu a dalšími odborníky. 
|
|