Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Tak jako každé jaro uklízí správné hospodyňky svou domácnost, tak i ochránci přírody vyráží spolu s tisíci dobrovolníků do lesů, parků a hájů uklízet prostředí, ve kterém všichni žijeme. Zbývá už jen jeden měsíc do jarního kola kampaně Ukliďme svět, kterou v České republice pořádá Český svaz ochránců přírody již více než 30 let. Organizátoři pro letošek stanovili hlavní jarní termín na 25. března. Úklidy se však konají i mimo toto hlavní datum. Ochránci očekávají, že se do boje s odpadem vydá větší počet dobrovolníků, než tomu bylo loni, kdy se zapojilo přes 30 000 dobrovolníků.
V přírodě se rodí první mláďata. Není to žádný důsledek oteplování, je to zcela přirozený proces. V záchranné stanici v Huslíku přijali na začátku února hned dva zaječí novorozence, v Bartošovicích jednoho. Ve všech případech je lidé ukradli jejich mámám. Rovněž ke dvěma selátkům prasete divokého nyní vyjížděla Pražská zvířecí záchranka, jedno přijali ve stanici v Makově. Na rozdíl od zajíčků se selata mámám opravdu ztratila a bez pomoci odborníků by určitě nepřežila.
Dost často se mi stává, že když vyslovím: „knihovna“, vítr mi přinese odpověď ve smyslu: „Knihy, prach a knihovnice, které dokážou člověka šeptem seřvat, protože v knihovně má být ticho.“
Dlouho očekávaná stavba nového zázemí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v Praze 5 – Jinonicích by měla být zahájena v únoru, a tak se celá stanice včetně pacientů v těchto dnech přesouvá na náhradní a dočasné působiště v Praze 8. Po celou dobu stavby bude stanice fungovat ve veřejnosti nepřístupné části areálu Zahradnictví Ďáblice, které je stejně jako záchranná stanice součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy. V následujících měsících tak záchrannou stanici najdete na adrese K Zahradnictví 582, Praha 8 – Střížkov (hned vedle Ďáblického hřbitova).
Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro širokou veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy. Cílem projektu je pomoci předcházet vzniku odpadu a udržovat předměty, aby co nejdéle sloužily. Informuje o tom pražský magistrát.
Kvůli energetické krizi způsobené barbarskou ruskou agresí bylo schváleno odložení zákazu provozu starých kotlů o dva roky. Do 1. září 2024 jsme tedy získali trochu více času na pořízení úsporných a nízkoemisních zdrojů tepla.
Dnes začíná pátý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické. V něm budou tisíce lidí v celém Česku od 6. do 8. ledna sledovat svá ptačí krmítka a zapisovat opeřené návštěvníky. Pomocí dlouhodobého projektu ornitologové ve spolupráci s veřejností zjistí více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalí další zajímavé výsledky.
Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem . Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem?
Jestli nemáte před Vánocemi moc času, tak tady to máte v rychlosti: Netrapte kapry, zkuste nestřílet petardy a to nejtěžší, zkuste trochu environmentální empatie.
V parlamentu Spojeného království panuje poměrně široká shoda na tom, že by bylo do roku 2050 záhodno dosáhnout u rezidenčních staveb možného maxima energetické efektivity. A rovněž že by bylo třeba dekarbonizovat jejich vytápění. Horší je, že britský parlament ani věci znalí odborníci zatím netuší, jak tuto výzvu u čtvrtiny britských domácností naplnit. Jde totiž o domácnosti, které standardně doporučovanými způsoby dekarbonizovat nejde. Ne každá britská domácnost je na to stavěná a ne každá si to může dovolit.
|
|