Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. K akci se mohou připojit a dát si klimatický závazek jednotlivci, obce i instituce. Obce se mohou např. zavázat, že výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů nebo budou pomáhat občanům snižovat emise a šetřit peníze. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Klimatickou koalicí.
Zahrádkaření zůstává doménou českých domácností. Pandemie a růst cen potravin tyto tendence jen posílily. Této činnosti, která je hluboce zakořeněná už v několika generacích, se věnuje zhruba polovina všech českých domácností, což je o něco málo více než před covidem. "Spíše než potravinová soběstačnost je ale motivací potravinová suverenita, která klade důraz na možnost vybrat si své zdroje potravin," říká sociolog Jan Vávra, který pracuje pro Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – krátce SYRI.
V České republice roste pět druhů konikleců. Rok konikleců, vyhlášený Českým svazem ochránců přírody, je vhodnou příležitostí udělat si malou inventuru. Český svaz ochránců přírody a Rezekvítek proto vyzývají: pomozte nám zmapovat koniklece mimo chráněná území!
V roce 2023 vstupují v platnost dvě důležité změny v legislativě světelných zdrojů. V prvním případě končí přechodné období pro staré energetické štítky světelných zdrojů. Od 1. března 2023 tak již nebude možné prodávat žádné produkty se starým energetickým štítkem a všechny světelné zdroje musí mít nový energetický štítek a svůj záznam v evropské databázi EPREL. Druhá změna se týká ukončení přechodného období pro světelné zdroje obsahující rtuť. Během roku 2023 proto dojde postupně k zákazu uvádění na trh všech běžných zářivek s obsahem rtuti.
Tak jako každé jaro uklízí správné hospodyňky svou domácnost, tak i ochránci přírody vyráží spolu s tisíci dobrovolníků do lesů, parků a hájů uklízet prostředí, ve kterém všichni žijeme. Zbývá už jen jeden měsíc do jarního kola kampaně Ukliďme svět, kterou v České republice pořádá Český svaz ochránců přírody již více než 30 let. Organizátoři pro letošek stanovili hlavní jarní termín na 25. března. Úklidy se však konají i mimo toto hlavní datum. Ochránci očekávají, že se do boje s odpadem vydá větší počet dobrovolníků, než tomu bylo loni, kdy se zapojilo přes 30 000 dobrovolníků.
V přírodě se rodí první mláďata. Není to žádný důsledek oteplování, je to zcela přirozený proces. V záchranné stanici v Huslíku přijali na začátku února hned dva zaječí novorozence, v Bartošovicích jednoho. Ve všech případech je lidé ukradli jejich mámám. Rovněž ke dvěma selátkům prasete divokého nyní vyjížděla Pražská zvířecí záchranka, jedno přijali ve stanici v Makově. Na rozdíl od zajíčků se selata mámám opravdu ztratila a bez pomoci odborníků by určitě nepřežila.
Dost často se mi stává, že když vyslovím: „knihovna“, vítr mi přinese odpověď ve smyslu: „Knihy, prach a knihovnice, které dokážou člověka šeptem seřvat, protože v knihovně má být ticho.“
Dlouho očekávaná stavba nového zázemí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy v Praze 5 – Jinonicích by měla být zahájena v únoru, a tak se celá stanice včetně pacientů v těchto dnech přesouvá na náhradní a dočasné působiště v Praze 8. Po celou dobu stavby bude stanice fungovat ve veřejnosti nepřístupné části areálu Zahradnictví Ďáblice, které je stejně jako záchranná stanice součástí příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy. V následujících měsících tak záchrannou stanici najdete na adrese K Zahradnictví 582, Praha 8 – Střížkov (hned vedle Ďáblického hřbitova).
Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro širokou veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy. Cílem projektu je pomoci předcházet vzniku odpadu a udržovat předměty, aby co nejdéle sloužily. Informuje o tom pražský magistrát.
Kvůli energetické krizi způsobené barbarskou ruskou agresí bylo schváleno odložení zákazu provozu starých kotlů o dva roky. Do 1. září 2024 jsme tedy získali trochu více času na pořízení úsporných a nízkoemisních zdrojů tepla.
|
|