Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Aplikace Klíšťapka poskytuje veřejnosti informace o výskytu klíšťat v lesních porostech a může posloužit jako prevence nákazy lymeskou borreliózou. Aplikace vychází z údajů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem ČR, který v letech 2021 a 2022 výskyt klíšťat u nás zmapoval.
3. květen je Mezinárodní den lesních školek. U této příležitosti chtějí české lesní školky ukázat trochu neviditelnou, ale nedílnou součást lesních školek a přírodní pedagogiky. Téma klidu, odpočinku a spánku.
Slova umí být ošidná. Zvlášť když jim sami přikládáme význam, který ve skutečnosti mít nemusí. Emma Garnettová, výzkumnice specializující se na Oxfordské univerzitě na otázky lidského zdraví, se pokusila vykreslit pětici těch nejčastěji mylně interpretovaných slůvek, s nimiž se v popisu potravinářských produktů a jejich dopadů na životní prostředí často setkáváme.
Až 96 procent balení kuřecích prsou privátních značek supermarketů na českém trhu je zasaženo nemocí. S takovou informací přišel průzkum, který provedl spolek OBRAZ – Obránci zvířat v pobočkách devíti obchodních řetězců po celé České republice. Zástupci spolku chtějí veřejnost seznámit s informacemi o nemoci bílých vláken.
Veselé švitoření jiřiček a vlaštovek už se opět začalo ozývat na mnoha místech republiky. Zvládly náročný let přes Saharu a teď je čeká další nelehký úkol – v těsné blízkosti lidí si postavit hnízdo a vyvést mláďata. Bohužel, každoročně se Česká společnost ornitologická (ČSO) setkává s případy cíleného shazování jiřiččích a vlaštovčích hnízd, ničení hnízdišť a zabraňování hnízdění, a to ze strany jednotlivců i organizací. To vše je v rozporu se zákonem. Ornitologové apelují na veřejnost, aby jiřičkám a vlaštovkám pomohla vytvořit příznivé a bezpečné prostředí k jejich životu.
Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF), který spravuje rozdělování zemědělských dotací, bude nově ověřovat dodržování pravidel na všech zemědělských plochách. Naplnění dotačních podmínek bude sledovat pomocí družicových snímků, řekl generální ředitel SZIF Petr Dlouhý. Dříve fond používal systém kontrol pětiprocentního vzorku na místě. Podle Dlouhého budou kontroly spravedlivější vůči všem zemědělcům. V případě, že nesplní pravidla dotací, budou mít možnost svou žádost upravit.
Informovaný britský spotřebitel nestojí o vajíčka, která pochází od nosnice se zastřiženým zobákem, co musí žít ve stresu v mnohatisícovém hejně. Proto si raději připlatí a sáhne po vajíčcích z volného chovu. Jenže ani tam není situace lepší.
Je u nás zvykem, že kácení dřevin se povoluje „do konce března“. Český svaz ochránců přírody upozorňuje, že termíny kácení dřevin (když už je to opravdu nezbytné) by se měly odvíjet od reálného stavu přírody a možného ohrožení jejích hodnot, ne od nějakých předem daných, mnohdy i nesmyslných, dat.
V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. K akci se mohou připojit a dát si klimatický závazek jednotlivci, obce i instituce. Obce se mohou např. zavázat, že výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů nebo budou pomáhat občanům snižovat emise a šetřit peníze. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Klimatickou koalicí.
Zahrádkaření zůstává doménou českých domácností. Pandemie a růst cen potravin tyto tendence jen posílily. Této činnosti, která je hluboce zakořeněná už v několika generacích, se věnuje zhruba polovina všech českých domácností, což je o něco málo více než před covidem. "Spíše než potravinová soběstačnost je ale motivací potravinová suverenita, která klade důraz na možnost vybrat si své zdroje potravin," říká sociolog Jan Vávra, který pracuje pro Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – krátce SYRI.
|
6.10.2024 02:04 | Václav Prokš
|