Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Miroslav Bobek: Hrdliččin zval ku lásce hlas17.5.2019
Hrdličku divokou zná málokdo, a to navzdory skutečnosti, že Karel Hynek Mácha ji zmiňuje hned v úvodních verších svého Máje. Máchova hrdlička, jejíž „zval ku lásce hlas“, bývá většinou považována za mnohem známější hrdličku zahradní – jenže ta se na naše území začala šířit až víc než sto let po prvním vydání Máje.
Hnutí DUHA: Zemědělská politika devastuje půdu a krajinu, potvrdila nová analýza16.5.2019
Dotace do zemědělství, potravinářství a rozvoje venkova tvoří zhruba 40 % evropského rozpočtu. Jen v České republice tak v období let 2014–2020 směřuje do zemědělství zhruba 216 miliard Kč. Roční příspěvek každého občana Evropské unie na tyto dotace činí 2 900 Kč. Dotace přitom podporují především průmyslové zemědělství, které devastuje krajinu, vyčerpává půdu a podporuje sucho, potvrdila to nová analýza zemědělských dotací a stavu půdy a krajiny. Ekologické organizace žádají změnu nastavení dotací a jasná pravidla pro zemědělce tak, aby při hospodaření chránili půdu, vodu a rozmanitost krajiny.
Aleš Erber: Příčiny usychání borovic a zkušenosti s její adaptací15.5.2019
Současné odumírání lesních porostů je přisuzováno dlouhotrvajícímu suchu a šíření podkorního hmyzu. V souvislosti s tím se v médiích hovoří především o smrku, jehož problémy přerostly v celorepublikovou kůrovcovou kalamitu. Lavina zpráv o lesnicko-dřevařském sektoru neunikla ani nejvyšším politickým špičkám. Z tohoto důvodu se kůrovci stávají politickým tématem.
Karel Makoň: Třikrát jsem ho vytáhl z bryndy, počtvrté už to nešlo. Příběh výra velkého A 1681114.5.2019
Když mi ve čtvrtek ráno 9. 5. 2019 volali chlapi z údržby silnic Ředitelství silnic a dálnic divize Ostrov u Stříbra, bylo mi hned jasné, že pro mě mají nějaký mimořádný případ. „Ráno jsme našli na 80. km dálnice D5 u sjezdu na Plzeň Bory a Klatovy sraženého dospělého výra, je po něm, ale na noze má kroužek.“ Zjišťuji další podrobnosti a možnosti předání.
Miroslava Floriánová: Proklínané sucho by nám mohlo pomoci najít ve stromech ty nejlepší spojence13.5.2019
Péče o vzrostlé stromy je široké téma, o kterém by se dalo hovořit dlouze. Doby, kdy se v oblasti péče o vzrostlé stromy více méně tápalo a chyběli zkušení odborníci, jsou naštěstí dávno pryč. Stejně jako v řadě dalších ekologických problémů jsou naše znalosti, ze kterých můžeme čerpat, na velmi vysoké úrovni.
Pavel Poc: Maso z pralesa na našem trhu? Zdravotní riziko, proti kterému Evropa musí zakročit!12.5.2019
Vilém Famm: Lidí v jednotlivých státech může být jen tolik, kolik jich daná země uživí11.5.2019
Hodně se píše dnes, a vlastně stále, o studentech, v jejichž čele je švédská dívčina Greta Thunbergová, která upozorňuje na nepříznivou situaci v klimatu naší země. Škoda, že se nevzpomíná již druhá výzva 15 000 vědců ze 184 zemí světa, která též upozorňuje na změnu klimatu, odlesňování, ztrátu přístupu k čerstvé vodě, vymírání živočišných druhů na straně jedné a nekontrolovatelný růst lidské populace na straně druhé.
Daniel Pitek: Stát slibuje boj se suchem, dál ale vytváří poušť10.5.2019
V úterý zasedala vládní "Koalice pro boj se suchem". Slyšel jsem několik výstupů, ať už od ministra zemědělství Miroslava Tomana, který mluvil hodně o přehradách, nebo od premiéra Andreje Babiše, který, když bude sněmovna jednat o ústavní ochraně vody, tak bude pro.
Robin Böhnisch: Evropa pomohla lidem a přírodě Krkonoš už více než půl miliardou korun9.5.2019
Na dnešní den připadá Den Evropy. Při této příležitosti chceme připomenout, že díky Evropské unii má Správa Krkonošského národního parku příležitost prostřednictvím řady projektů, které realizuje, zlepšovat život a podmínky návštěvníků Krkonoš i místních obyvatel. S pomocí evropských financí rovněž chráníme křehkou přírodu národního parku. Jen v současném plánovacím období od roku 2014 se nám pro Krkonoše podařilo získat 533 132 254 korun. A to hovoříme pouze o našich vlastních projektech – se započítáním projektů obcí a dalších žadatelů by objem pomoci byl ještě mnohem vyšší.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíDaniel Pitek24.1.2025 Novela zákona o myslivosti – zkouška vlády, která zatím selhává v naplňování slibů
Nejčtenější článkyreklama |